V Slovenijo ne prihaja več tisoč filipinskih delavcev

Avtor: Matej Simič

 

TRDITEV

V Slovenijo prihaja več tisoč Filipincev: medicinske sestre, šoferji, gradbeniki …


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Slovenske novice


 
O zaposlovanju filipinskih delavcev v Sloveniji ni bilo uradnih pogovorov. Foto: Unsplash

O zaposlovanju filipinskih delavcev v Sloveniji ni bilo uradnih pogovorov. Foto: Unsplash

»V Slovenijo prihaja več tisoč Filipincev: medicinske sestre, šoferji, gradbeniki …« so pri Slovenskih novicah naslovili članek o domnevnem prihodu od dva do pet tisoč filipinskih delavcev.

Informacijo smo preverili na ministrstvu za delo, kjer so nam pojasnili, da s predstavniki Filipinov niso imeli nikakršnih stikov. »Pobude za sklenitev sporazuma o zaposlovanju nismo poslali, prav tako je nismo prejeli s Filipinov.« Dodali so, da je bila oktobra na Filipinih delegacija nekaterih slovenskih podjetij, članov gospodarske zbornice (GZS). 

Kot smo izvedeli na gospodarskem ministrstvu, je bil »na željo slovenskih podjetij, članov GZS, organiziran sestanek na filipinskem ministrstvu za delo«.

Za Razkrinkavanje.si so še pojasnili, da z zaključki sestanka niso bili seznanjeni, da pa po njihovih informacijah dogovor o podpisu sporazuma glede zaposlovanja med Filipini in Slovenijo ni bil sklenjen.

Predstavniki ministrstva se sestanka niso udeležili zaradi drugih obveznosti v Sloveniji, je bil pa na sestanku skupaj s predstavniki GZS tudi častni konzul Filipinov v Sloveniji Srečko Debelak, ki je sicer zaposlen kot višji direktor za upravljanje z oskrbnimi verigami, logistiko in maloprodajo v multinacionalni svetovalni hiši A. T. Kearney. 

Na GZS so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da je šlo zgolj za informativni pogovor in da o zaposlovanju filipinskih delavcev niso sprejeli nobenih zavez. »Trenutno ni nobenih aktivnosti v zvezi s pripravo sporazuma,« so zagotovili na zbornici.

Kdo so bili člani delegacije, na željo katerih je potekal sestanek na Filipinih, nam na GZS kljub vztrajnemu poizvedovanju niso odgovorili.

Filipini bi se pogajali

Da bo potreben sporazum med državama, namreč piše na spletni strani filipinskega ministrstva za delo, češ da bodo lahko v tem primeru kvalificiranim delavcem, ki se bodo zaposlili v Sloveniji, zagotovili okrog 1000 ameriških dolarjev plače (približno 890 evrov). 

Slovenija želi dovoljenje za uvoz od dva do pet tisoč kvalificiranih in polkvalificiranih delavcev, da bi zapolnila manjkajočo delovno silo, navaja ministrstvo, pri čemer je minister za delo Silvestre Bello III. v objavi zatrdil, da gre za slovensko pobudo. Po filipinskih delavcih naj bi povpraševali tudi Rusija in Kanada.

Bello je še napovedal, da bodo oblikovali delovno skupino za pogajanja s slovensko stranjo. Sklepanje sporazuma bo po njegovi oceni trajalo tri mesece.

Filipinskemu ministrstvu za delo smo hoteli predstaviti zagotovila slovenske strani, da ni nobenega dogovora, a se na naša vprašanja niso odzvali. 

Minister za delo Silvestre Bello III. je bil do maja letos tudi svetovalec filipinskega predsednika Rodriga Duterteja, ki ga je mednarodna novinarska organizacija OCCRP leta 2017 oklicala za osebo leta v organiziranem kriminalu in korupciji. Odkar je prevzel oblast, se je po preiskovanju novinarjev zgolj v njegovi vojni proti drogam zgodilo več kot 20.000 nepojasnjenih umorov. Duterte se silovito bori tudi proti novinarjem.

Uredništvo Slovenskih novic ni odgovorilo na naše vprašanje, na podlagi česa so zapisali, da filipinski delavci prihajajo v Slovenijo. V prispevku so se sklicevali na vire na filipinskem ministrstvu za delo, dejansko pa so, kot kaže, zgolj povzeli navedbe iz njihovega sporočila za javnost, saj so te na las podobne pisanju časnika. 

Članku Slovenskih novic, ki zatrjuje, da bo v Slovenijo prišlo več tisoč filipinskih delavcev, dajemo oznako klik vaba. Po zagotovilih ministrstev za delo in gospodarstvo ter GZS se na sklenitev sporazuma o zaposlovanju Filipincev ne pripravljajo, kar pomeni, da teh delavcev v Slovenijo ne bo.


Razkrinkavanje_KlikVaba.png

Klik vaba
Objava, katere naslov nima prave podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
 

Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.