V Washingtonu staršem ne bi odvzeli transspolnih otrok
Avtorica: Nina Rozman
TRDITEV
»Washington bi uzakonil odvzem otrok staršem, če ne privolijo v operacijo za spremembo spola«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
TUŠIRANKA
Portal Nova24tv.si je 15. aprila objavil prispevek z naslovom »Washington bi uzakonil odvzem otrok staršem, če ne privolijo v operacijo za spremembo spola«. Sklicevali so se na predlog zakona, ki so ga v tej ameriški zvezni državi sprejeli 12. aprila, pred uveljavitvijo pa ga mora potrditi še guverner.
Trditev iz naslova nato v prispevku ni omenjena, avtor pa je v njem komentiral, da predlog zakona »ogroža starševske pravice, saj omogoča, da ꞌzavetiščaꞌ mladoletnikom nudijo zdravstvene storitve za spremembo spola brez soglasja staršev«.
V kabinetu washingtonskega zveznega senatorja Marka Liiasa, prvopodpisanega predlagatelja zakona, so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da predlog zadeva le obvestila, ki jih morajo zavetišča za mladostnike posredovati staršem, preden mladoletniku ponudijo zatočišče. Dodali so, da predlog nima nobene zveze s pristojnostjo države, da v posebnih primerih staršem odvzame otroke, niti ne spreminja predpisov o službah za zaščito otrok.
V Liiasovem kabinetu so poudarili, da zavetišča za mlade ne ponujajo zdravstvenih storitev, kar velja tudi za storitve za potrditev spola. Zagotavljajo pa oskrbo mladih na področju spolne identifikacije, pri čemer gre lahko za pogovor s terapevtom, nošenje različnih vrst oblačil ali naslavljanje z drugim imenom.
Predlog novega zakona se od prejšnjega razlikuje le po določilu, da pooblaščena zavetišča v nekaterih primerih, denimo ko mladoletnik išče storitve reproduktivnega zdravja ali oskrbo v zvezi s spolom, o njegovem obisku namesto staršev obvestijo washingtonski urad za otroke, mladino in družine (DCYF), so pojasnili.
Predlog zakona ne predvideva drugih sprememb obveščanja staršev o prihodu mladoletnika v zavetišče. Tako med drugim ohranja določilo, da nepooblaščenim zavetiščem izjemoma ni treba obvestiti staršev o prihodu mladoletnika, če obstaja tveganje za zlorabo ali zanemarjanje ali če mladoletnik potrebuje kirurške, psihiatrične in terapevtske storitve, kontracepcijo ali prekinitev nosečnosti.
Na portalu Nova24.si se še niso odzvali na naše ugotovitve. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Portal Nova24tv.si je objavil prispevek z naslovom »Washington bi uzakonil odvzem otrok staršem, če ne privolijo v operacijo za spremembo spola«. Sklicevali so se na predlog zakona, ki so ga v tej ameriški zvezni državi sprejeli 12. aprila, mora pa ga potrditi še guverner.
V kabinetu tamkajšnjega senatorja Marka Liiasa, prvopodpisanega predlagatelja zakona, so pojasnili, da ta državi ne podeljuje pristojnosti za odvzem otrok. Zadeva namreč le obvestila, ki jih morajo pooblaščena zavetišča za mlade posredovati staršem pred sprejemom mladoletnika.
Novi zakon pooblaščenim zavetiščem dovoljuje, da kadar obstaja tveganje za zlorabo ali zanemarjanje otroka, o njegovem sprejemu v zavetišče ne obvestijo staršev, temveč urad za otroke, mladino in družine.
Portal je v prispevku še trdil, da zakon zavetiščem omogoča, da mladoletnikom ponujajo zdravstvene storitve za spremembo spola brez soglasja staršev. V Liiasovem kabinetu so pojasnili, da zavetišča ne zagotavljajo nobenih zdravstvenih storitev.
Trditev v naslovu prispevka Nove24tv.si, da bi Washington »uzakonil odvzem otrok staršem, če ne privolijo v operacijo za spremembo spola«, ne drži. Predlog zakona namreč zadeva le obvestila, ki jih morajo pooblaščena zavetišča za mladostnike posredovati staršem. Državi ne daje pristojnosti za odvzem otrok.
Poleg tega uzakonitev odvzema otrok staršem, »če ne privolijo v operacijo za spremembo spola«, v prispevku ni omenjena drugje kot v naslovu. Naslov zato označujemo tudi za klik vabo.
Klik vaba
Objava, katere naslov nima prave podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.