Video ni prikazoval potresa v Peruju
Avtorica: Petra Jerič
Spletni portal Siol je 26. maja poročal, da je Peru stresel potres z magnitudo 7,2 stopnje po Richterjevi lestvici. Novici so dodali objavo uporabnika twitterja z imenom Zockerfreak, ki je 26. maja objavil videoposnetek ulice v Peruju med potresom.
Peru je 26. maja po podatkih ameriškega geološkega zavoda res stresel potres z magnitudo 7,8 po Richterjevi lestvici, toda video, ki ga je objavil Siol, je oseba z uporabniškim imenom Selten Video na svojem youtube kanalu objavila že junija 2015, torej sedem let prej. Uporabnik je trdil, da video prikazuje potres v Nepalu.
Videoposnetek kaže avenijo Darbar Marg v Katmanduju, glavnem mestu Nepala. V ozadju stoji palača Narajanhiti, ki je danes muzej. Na posnetku je viden tudi napis Investment Bank Durbarmarg, tako se imenuje banka, ki sodeč po posnetkih spletne storitve Google Maps stoji ob aveniji.
Na vrhu zaslona sta zapisana čas in datum potresa, ki sta skladna s potresom v Nepalu. Na twitterju je uporabnik Zockerfreak po objavi videoposnetka, na katerem datum, ura in ime banke niso vidni, pojasnil, da je na videoposnetku potres v Nepalu in ne v Peruju: »To je samo primer potresa z magnitudo 7,2, a posnetek ni današnji.«
Leta 2020 so enak posnetek objavili tudi na kanalu WildFilmsIndia, ki ga upravlja indijska medijska hiša Wilderness Films India. Za Razkrinkavanje.si so potrdili, da gre za videoposnetek potresa v Nepalu.
Portal Siol je po prejemu novinarskih vprašanj Razkrinkavanja.si iz prispevka o perujskem potresu umaknil videoposnetek potresa v Nepalu. Za opozorilo so se zahvalili, pojasnilo Razkrinkavanja.si iz novinarskih vprašanj pa so dodali v članek.
SKLEP
Portal Siol je 26. maja poročal o potresu v Peruju. Prispevek so opremili z objavo uporabnika z imenom Zockerfreak, ki je tistega dne na twitterju delil videoposnetek, ki naj bi prikazoval perujsko ulico med potresom.
Preiskava Razkrinkavanja.si je pokazala, da je posnetek iz leta 2015, ko ga je objavil uporabnik youtube kanala Selten Video, prikazuje pa potres v Nepalu. Na youtubu ga je med drugim objavila tudi indijska medijska hiša Wilderness Films India. Za Razkrinkavanje.si so potrdili, da ne gre za posnetek potresa v Peruju, temveč v Nepalu.
To je navsezadnje 26. maja pojasnil tudi uporabnik twitterja Zockerfreak, ki je dodal, da je želel zgolj pokazati, kako je videti ulica med potresom. Portal Siol je sporni posnetek po prejemu novinarskih vprašanj Razkrinkavanja.si umaknil iz prispevka o potresu v Peruju, zato smo objavo portala označili za šlamparijo.
Šlamparija
Objava, v kateri se je avtorju prikradla napaka, zato je objavil netočne informacije ali posredoval nepreverjene informacije drugega vira. Ključno pri tem je, da mora biti očitno, da je avtor napako storil nenamerno oziroma brez namena netočno obveščati javnost.