Vlada manipulativno o moči slovenskega potnega lista
Avtorica: Nina Rozman
Slovenska vlada je 1. avgusta na svojem facebook profilu objavila, da je »slovenski potni list med najmočnejšimi na svetu«. Trditev so podkrepili z navedbo, da je zasedel deveto mesto na letošnjem indeksu potnih listov družbe Henley & partners. Dan pozneje so trditev objavili tudi na instagramu, 3. avgusta pa so o tem še tvitnili.
Družba Henley & partners se sicer ukvarja s pomočjo pri pridobivanju državljanstva prek investicij in z razvojem tovrstnih shem za države, ki se zanje odločijo. Po njihovih trditvah gre za indeks 'moči' potnih listov, ki kaže, v koliko držav izmed 227 lahko imetniki določenega potnega lista potujejo brez vizuma.
V poročilu za letošnje tretje četrtletje oziroma 3. avgusta se je slovenski potni list uvrstil na deveto mesto indeksa, ki si ga je delil s slovaškim in latvijskim. Takrat so lahko imetniki potnih listov teh treh držav brez vizuma potovali v 183 držav od skupno 199, ki so se uvrstile do 104. mesta. Če upoštevamo vse države, ki so si na indeksu delile mesta, je bil slovenski potni list na 30. do 32. mestu.
Indeks se sicer med letom osvežuje, tako je Slovenija 7. avgusta zasedala že osmo mesto oziroma 30.–32., če ne upoštevamo delitve mest. Zdaj lahko imetniki slovenskega potnega lista brez vizuma potujejo v 184 držav, torej eno več kot štiri dni prej.
Leta 2022 so imetniki slovenskega potnega lista brez vizuma lahko potovali v 181 držav, torej v tri manj kot avgusta letos, s čimer se je Slovenija uvrstila na 11. mesto oziroma na 31.–33., če ne upoštevamo delitve mest.
Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da nimajo seznama držav, ki so odpravile vizume za imetnike slovenskega potnega lista, te tega prav tako posebej ne pojasnjujejo. Razlogi za odpravo so običajno odsotnost tveganja za migracije, razvoj turizma in želja po povečanem gospodarskem sodelovanju, so dodali.
Henleyjev indeks potnih listov po navedbah družbe temelji na podatkih mednarodnega združenja letalskih prevoznikov, obsežnih raziskavah podjetja Henley & partners in odprtokodnih podatkih.
Moč potnega lista države pri Henleyju izračunajo tako, da delež, ki ga ima ta država v svetovnem BDP, seštejejo z vsoto deležev, ki jih imajo v svetovnem BDP države, do katerih imajo imetniki posameznega potnega lista dostop brez vizuma.
Ameriški finančni komentator Jeff Opdyke je januarja letos v komentarju za Henley dejal, da močnejši potni list ne pomeni le večje svobode gibanja, temveč tudi »večjo finančno svobodo v smislu naložb in podjetniških priložnosti«.
Družba Arton Capital, ena izmed tekmic družbe Henley & partners, je slovenski potni list letos skupaj z estonskim, latvijskim in liechtensteinskim uvrstila na šesto mesto, oziroma če ne upoštevamo delitve mest med državami z istimi točkami, na 34. mesto. Lani se je uvrstil na isto mesto.
Sporno investicijsko državljanstvo
Programi pridobivanja državljanstva prek naložb oziroma, kot se je uveljavilo v strokovni javnosti, programi 'zlatih vizumov' pripadnikom organiziranih kriminalnih združb, utajevalcem davkov in ljudem z netransparentno pridobljenim premoženjem omogočajo pridružitev krogu tistih poslovnežev in drugih bogatašev, ki so premoženje pridobili po zakoniti poti, je marca 2018 poročala mednarodna mreža za preiskovanje organiziranega kriminala in korupcije (OCCRP), katere član je tudi Oštro. Kritiki programov zlatih vizumov menijo, da investicijsko pridobivanje državljanstva ni niti pravično niti zaželeno.
Ti programi so se prvič pojavili na Karibih pred več kot 35 leti, v zadnjem desetletju pa so na voljo v več kot 20 državah, tudi na Malti, kjer je program kot edina koncesionarka razvila in uvedla prav družba Henley & partners. To je po poročanju OCCRP v mesecih pred smrtjo preiskovala umorjena malteška preiskovalna novinarka Daphne Caruana Galizia.
Med drugim je OCCRP razkril, da je predsednik uprave družbe Henley & partners Christian Kälin s tedanjim malteškim premierjem Josephom Muscatom po elektronski pošti razpravljal o načrtih za tožbo zoper njo, saj je kritično poročala o programu zlatih vizumov in Kälinovi vlogi na Malti.
Tako nekdanji premier kot vodja njegovega kabineta Keith Schembri sta se z načrtom strinjala in Henley & partners so Caruano Galizio zaradi poročanja o tej zadevi pozneje res tožili. Kälin je obtožbe glede dogovarjanja o tožbi z Muscatom zanikal.
Schembrija je malteško sodišče marca 2021 obtožilo pranja denarja, goljufije in korupcije. Na Muscatovem domu pa je policija januarja lani izvedla hišno preiskavo, povezano z njegovo domnevno vpletenostjo v koruptivni dogovor o upravljanju treh državnih bolnišnic, ki ga je leta 2016 sklenila njegova vlada. Tudi to je Caruana Galizia preiskovala v času, ko so jo umorili.
Program, ki je državi prinašal milijone, je premožnim posameznikom v zameno za velike naložbe v tamkajšnje gospodarstvo omogočil pridobitev zakonitega prebivališča na Malti ali malteškega državljanstva, je poudaril OCCRP.
Poročilo malteške enote za analizo finančnih obveščevalnih podatkov o programu zlatih vizumov, ki ga je pridobil OCCRP, je razkrilo povezave med najvišjimi malteškimi politiki in sumljivimi transakcijami, tudi domnevnimi podkupninami.
Prav tako je OCCRP lani razkril povezave med družbo Henley & partners in družbo Cambridge Analytica, znano po zlorabi facebook podatkov v korist kampanje Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah leta 2016. Ugotovili so, da je predsednik uprave družbe Christian Kälin s Cambridge Analytico, ki je vodila ta del Trumpove kampanje, podpisal najmanj tri pogodbe o sodelovanju. Med drugim so sodelovali pri iskanju strank in financiranju volilnih kampanj na karibski otoški državi Sveti Krištof in Nevis.
O vlogi častnega konzula Slovenije v tovrstni kampanji na bližnji otoški državi Trinidad in Tobago, ki jo je izvajala predhodnica Cambridge Analytice, je Oštro poročal decembra lani.
Pojasnil vlade, zakaj so izpostavljali 'moč' slovenskega potnega lista in zakaj so kljub večji 'moči' potnega lista po indeksu konkurenčne družbe Arton Capital objavili prav indeks družbe Henley & partners, še nismo prejeli. Objavili jih bomo, ko jih prejmemo.
Razkrinkavanje.si je Slovensko turistično organizacijo vprašalo, ali so vladi poslali te podatke, kar so zanikali.
SKLEP
Slovenska vlada je v začetku avgusta na svojih profilih na omrežjih facebook, instagram in twitter objavila, da je »slovenski potni list med najmočnejšimi na svetu«.
Sklicevali so se na letošnji indeks potnih listov, ki te razvršča glede na število držav, v katere lahko imetniki potnih listov potujejo brez vizuma.
V času objav vlade si je slovenski potni list deveto mesto indeksa delil s slovaškim in latvijskim. Če tega, da si države delijo posamezno mesto, ne upoštevamo, se je takrat uvrstil na 30. do 32. mesto.
Indeks pripravlja družba Henley & partners, ki se ukvarja s pomočjo pri pridobivanju državljanstva prek investicij in snovanjem tovrstnih shem za različne države.
Po poročanju mednarodne mreže za preiskovanje organiziranega kriminala in korupcije (OCCRP) so investicijski programi prodaje državljanstva sporni, ker pripadnikom organiziranih kriminalnih združb, utajevalcem davkov in ljudem z netransparentno pridobljenim premoženjem omogočajo pridružitev tistim, ki so svoje premoženje pridobili zakonito.
Družba Henley & partners je na Malti kot edina koncesionarka razvila in uvedla program zlatih vizumov, ki je bil povezan z več spornimi posli, med drugim z domnevnim podkupovanjem malteških politikov. V karibskih državah, kjer je ta družba razvila koncept investicijskega pridobivanja državljanstva, pa z inženiringom volilnih kampanj, je še razkril OCCRP.
Družba Arton Capital, Henleyjeva tekmica, je slovenski potni list skupaj z estonskim, latvijskim in liechtensteinskim letos uvrstila na šesto mesto, torej višje kot Henley & partners. Če upoštevamo vse države, ki so si na tem indeksu delile mesta, pa je zasedel 34. mesto.
Objava slovenske vlade, da je »slovenski potni list med najmočnejšimi na svetu«, je pristranska, saj ne prikazuje celotne slike o indeksu 'moči' potnih listov.
Objavo vlade po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za manipulacijo. Slovenski potni list si je deveto mesto indeksa delil s slovaškim in latvijskim. Če delitve mest ne upoštevamo, pa se je takrat uvrstil na 30. do 32. mesto.
Manipulacija
Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.
Pristransko
Objava, iz katere je jasno razvidno, da razširja dejstva ali stališča posamezne interesne skupine, naj bo ta politična, gospodarska, kulturna ali kakšna druga. Gre za selektivno predstavitev informacij in izpuščanje drugih, da bi podprli določeno tezo. Informacije so sicer pogosto lahko točne, vendar ne prikazujejo celotne slike.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.