Za zdravstvo lani 475,5 milijona evrov iz žepov samoplačnikov

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

Poleg denarja iz obveznega in dopolnilnega zavarovanja se je za prispevke za zdravstvo leta 2019 nabralo še slabih 500 milijonov evrov plačil iz žepov samoplačnikov.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

 Delo.si


 
Zasebnih virov za financiranje zdravstvenega varstva je bilo leta 2017 približno za tretjino, preostanek pa so bili javni viri. Foto: Unsplash

Zasebnih virov za financiranje zdravstvenega varstva je bilo leta 2017 približno za tretjino, preostanek pa so bili javni viri. Foto: Unsplash

Poleg denarja iz obveznega in dopolnilnega zavarovanja se je za prispevke za zdravstvo v letu 2019 nabralo še slabih 500 milijonov evrov iz žepov samoplačnikov, je v prispevku Preprosto o zdravstvu v mnenjski rubriki Dela Gostujoče pero zapisala Petra Juvančič, direktorica odnosov z javnostmi pri zavarovalnici Vzajemna. 

Članek so v Delu objavili že sredi lanskega decembra, vendar je preverjanje podatkov potekalo do zdaj. Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) je namreč šele marca letos izdal poslovno poročilo, v katerem so objavili uradne podatke o tekočih izdatkih (brez investicij) za zdravstvo v Sloveniji v zadnjih štirih letih. 

ZZZS podatkov o plačilih samoplačnikov sicer ne spremlja, saj do njih nimajo dostopa: »Plačniki zdravstvenih storitev plačajo storitev neposredno izvajalcu zdravstvene dejavnosti in ne ZZZS.«  

Številko smo želeli preveriti še pri zavarovalnicah Adriatic Slovenica (po novem Generali) in Triglavu, a niti tam teh podatkov ne zbirajo, imajo pa jih pri mednarodni organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) in na slovenskem statističnem uradu (Surs). 

Za zdravstvo največ iz obveznih zavarovanj

Po zadnjih podatkih OECD v zborniku Health at a Glance 2019 je Slovenija leta 2017 za zdravstvo prejela največ iz obveznih zavarovanj (69 odstotkov), sledijo dopolnilna zavarovanja (14 odstotkov) in prispevki posameznikov (12 odstotkov). Preostanek je država pridobila iz državnega proračuna (3 odstotki) in z drugimi načini, ki v zborniku niso navedeni (odstotek). Po pojasnilih OECD so manjkajoči odstotek zaradi zaokroževanja razporedili med vse našteto. 

Po oceni ZZZS smo imeli takrat 3,52 milijarde evrov proračunskih izdatkov za zdravstvo. Po našem preračunu, upoštevajoč strukturo delitve izdatkov v zdravstvu iz zbornika OECD, so samoplačniki leta 2017 v zdravstveni proračun prispevali približno 422,4 milijona evrov. Ocena izdatkov za leto 2018 je bila malenkost višja, 3,78 milijarde evrov, kar po istem preračunu pomeni 454,7 milijona evrov vplačil samoplačnikov.

Podatki za leto 2019 so v poročilu ZZZS ocenjeni na 3,96 milijarde evrov, torej so »plačila iz žepa samoplačnikov« dosegla 475,5 milijona. 

»V Sloveniji so zasebna plačila sorazmerno nizka zaradi velike vključenosti prebivalstva v sistem prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja,« pravijo na ZZZS. 

Petra Juvančič, direktorica odnosov z javnostmi pri zavarovalnici Vzajemna, je pojasnila, da je podatke pridobila iz mednarodne primerjave financiranja zdravstva pri OECD. Dodala je, da se po deležu samoplačniških plačil v mednarodnih primerjavah zaradi dopolnilnega zavarovanja še vedno uvrščamo med države z najnižjim deležem zasebnih plačil. V Sloveniji po njenih podatkih že vsaj zadnjih pet let približno 75 odstotkov zdravstvenih stroškov plačamo iz javnih virov.

To kažejo tudi zadnji podatki Sursa: delež zasebnih virov pri financiranju zdravstvenega varstva je 27,8 odstotka, preostanek, 72,2 odstotka, pa so javni viri. 

Lanski delež javnih virov financiranja je bil po decembrski oceni Juvančičeve tri milijarde evrov. Takrat uradne ocene izdatkov v zdravstvu na ZSSS še niso pripravili. Med zasebne vire financiranja pa sodijo dopolnilna zdravstvena zavarovanja in vplačila samoplačnikov, je pojasnila. Skupaj smo po njeni oceni leta 2019 za zdravstvo namenili štiri milijarde evrov. To potrjuje tudi marca izdano poslovno poročilo ZZZS, po katerem je Slovenija lani za zdravstvo namenila 3,69 milijarde evrov.

Avtorica je decembra lani ovrednotila prispevke za slovenski zdravstveni sistem glede na trende preteklih let, podatke pa je dobila iz mednarodne primerjave financiranja zdravstva pri OECD. Ocenila je, da je bilo leta 2019 plačil za zdravstvo iz žepa samoplačnikov slabih 500 milijonov evrov. Njeno oceno smo primerjali s podatki v zadnjem poslovnem poročilu ZZZS in izračunali, da so samoplačniki lani v zdravstveno blagajno prispevali 475 milijonov evrov. Trditev drži.


 
zvizgac_banner.png
 

Drzi.png

Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij