Ni znano, da bi iranski deklici z dihalnimi težavami zboleli za novo koronavirusno boleznijo

Avtorja: Matej Simič, Maja Čakarić

 

TRDITEV

Deklici imata zaradi bolezni covid-19 hude težave z dihanjem.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twitter


 
Fotografija je simbolična. Foto: Unsplash

Fotografija je simbolična. Foto: Unsplash

Med slovenskimi uporabniki twitterja je zaokrožil posnetek deklic v bolniški postelji, ki imata težave z dihanjem. Uporabnica, ki ga je delila, je težave z dihanjem v besedilu ob objavi pripisala bolezni covid-19.

Preverili smo metapodatke videa, vendar podatkov o lokaciji posnetka v njih ni. Z Googlovim iskalnikom za fotografije smo našli več deset tvitov z istim posnetkom in drugih s tem povezanih spletnih objav. Večina objav navaja, da se deklici zdravita v iranskem mestu Širaz.

S posnetka je mogoče razbrati, da ljudje v ozadju govorijo v farsiju, kar sta potrdila tudi naša vira, ki govorita ta iranski jezik, a sta želela ostati neimenovana. Ker je v Širazu več bolnišnic, smo se za pomoč pri iskanju prave obrnili na iransko ministrstvo za zdravje, vendar odgovora nismo prejeli.

Posnetek je s pripisom, da se iranski otroci borijo proti koronavirusu brez pomoči vlade, delil tudi tvitar mostafa.m. Glede na opis v njegovem profilu gre za iranskega aktivista za človekove pravice in podpornika Marjam Radžavi, predsednice nacionalnega sveta iranskega upora.

Tvitar z uporabniškim imenom mostafa.m je na naše vprašanje, kje je dobil posnetek, odgovoril, da mu ga je posredoval neki drug aktivist. Ko smo prosili, naj nas z njim poveže, se ni več odzval. Na vprašanja se ni odzvala niti Marjam Radžavi.

Pri svetovni zdravstveni organizaciji so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da s posnetkom niso seznanjeni. »Starše lahko pomirimo, da otroci, oboleli za covidom-19, navadno nimajo hujših težav z dihanjem,« so zapisali. Tako kot pri odraslih pa se lahko tudi pri otrocih s pridruženimi boleznimi razvije hujša oblika nove koronavirusne bolezni. Dodali so, da takšni posnetki staršem niso v pomoč, ko se sprašujejo, kako poskrbeti za varnost družine. Pri Unicefu so za ta namen zbrali tudi koristne informacije za starše.

Delež obolelih otrok je majhen

V Evropi so do 8. aprila do 9. ure potrdili okužbo z novim koronavirusom pri 5406 otrocih, mlajših od petnajst let, kažejo podatki evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni. Delež okuženih evropskih otrok je 1,8 odstotka od skupno 295.733 okuženih.

V Italiji, žarišču nove koronavirusne bolezni v Evropi, je bilo po teh podatkih v starostni skupini do petnajst let okuženih 850 otrok. Po podatkih italijanskega inštituta za javno zdravje je do 7. aprila umrl en otrok v starostni skupini do devet let.

V Sloveniji je bilo po podatkih nacionalnega inštituta za javno zdravje do 6. aprila polnoči okuženih 25 otrok, mlajših od petnajst let. Do 3. aprila noben otrok ni bil hospitaliziran, so sporočili z UKC Ljubljana.

Pediatrinja dr. Tina Plankar Srovin z ljubljanske infekcijske klinike je pojasnila, da bolezen pri otrocih poteka v blagi obliki. Kaže se s povišano telesno temperaturo do 38 stopinj Celzija, z izcedkom iz nosu in bolečino v žrelu. V približno polovici primerov se pojavi kašelj. Pri okrog 15 odstotkih otrok se bolezen začne tudi z drisko ali bruhanjem. »Blage oblike zdravimo z uživanjem dovolj tekočine, kot antipiretik [zdravilo za zbijanje vročine] uporabimo paracetamol. Otroci so doma, počivajo, veliko pijejo,« je še dejala Plankar Srovinova.

Tudi raziskava znanstvenikov s šanghajske pediatrične klinike, več univerz in bolnišnic, v kateri so preučevali potek bolezni pri 2143 kitajskih otrocih, mlajših od osemnajst let, je pokazala, da je pri več kot 90 odstotkih bolezen potekala kot prehlad ali blaga pljučnica. Le tisti, ki so imeli pridružene kronične bolezni, so med zdravljenjem potrebovali respirator.

Izsledki študije epidemioloških značilnosti obolelih na Kitajskem, ki jo je opravil tamkajšnji center za preprečevanje in obvladovanje bolezni, kažejo, da zaradi okužbe z virusom sars-cov-2 noben otrok, mlajši od deset let, ni umrl. Smrtnost v starostni skupini od deset do devetnajst let pa je 0,2-odstotna.

Ni nam uspelo ne potrditi ne zanikati, da imata deklici na posnetku težave z dihanjem zaradi covida-19. Toda do zdaj opravljene raziskave so pokazale, da otroci redkeje zbolevajo za novim koronavirusom kot odrasli, če zbolijo, pa jih ima 90 odstotkov blažje simptome, podobne prehladu ali blažji pljučnici. Oboleli otroci navadno nimajo hujših težav z dihanjem, so pojasnili pri svetovni zdravstveni organizaciji. 

Trditev, da deklici na posnetku težko dihata zaradi okužbe z novim koronavirusom, je neutemeljena.

 
 

Razkrinkavanje_Neutemeljeno.png

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png