Zaposleni na RTVS ne bi imeli večine v svetu

Razkrinkavanje.si

Novinarji Razkrinkavanja.si so preverjali trditve organizatorjev predreferendumske kampanje o noveli zakona o RTV Slovenija na včerajšnjem soočenju na Radiu Prvi.

 
 
 
 

Poslanka SDS Alenka Jeraj. Foto: Katja Kodba/STA

 

Alenka Jeraj, SDS

»Nas moti, da na primer člane nacionalnega sveta za kulturo imenuje vlada. In sedaj bo ta imenoval [člane sveta RTV]. Torej bo izvršilna oblast imela ingerenco nad tem, kdo bo tam sedel. Podobno svet za trajnostni razvoj, ki ga s sklepom imenuje minister, torej spet popolnoma politični organ.«

 

Predlog novele zakona o RTV Slovenija dosedanji programski svet RTVS nadomešča s svetom, ki bi med drugim na predlog uprave sprejel programsko-produkcijski načrt javnega zavoda. 

Dva člana sveta od 17 bi imenoval nacionalni svet za kulturo, enega na podlagi javnega poziva kulturnim in umetniškim organizacijam, drugega pa na podlagi javnega poziva organizacijam iz avdiovizualnega sektorja. Člane nacionalnega sveta za kulturo sicer imenuje državni zbor na predlog vlade. 

Enega člana sveta RTVS bi imenoval tudi svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja, in sicer na podlagi javnega poziva organizacijam, ki so dejavne na področju varstva okolja, narave in podnebja. Člane sveta za trajnostni razvoj res imenuje minister, a na predlog SAZU, univerz, nevladnih organizacij in gospodarskih interesnih združenj. 

Sicer pa vlada po veljavnem zakonu neposredno imenuje štiri člane nadzornega sveta. 

V poslanski skupini SDS se na naše ugotovitve še niso odzvali. 

Alenka Jeraj v izjavi ni upoštevala, da vlada po veljavnem zakonu o RTV Slovenija imenuje štiri člane nadzornega sveta javnega zavoda. Poleg tega ni upoštevala dejanskih pravil imenovanja članov sveta, ki bi jih po noveli zakona o RTVS imenovala nacionalni svet za kulturo in svet za trajnostni razvoj. Trditev je manipulativna.

 

Aleš Primc, Za Slovenijo – Glas za otroke in družine

»Žal nova sestava sveta, v katerem bodo imeli dejansko večino zaposleni, tega [kvalitetnega programa] ne zagotavlja. Zaposleni bodo pripravljali programske in finančne usmeritve, jih izvajali in na koncu še nadzorovali same sebe.«

 

Svet RTVS bi imel po noveli zakona 17 članov, od tega šest predstavnikov zaposlenih. 

Primc je v nadaljevanju soočenja pojasnil, da je k predstavnikom zaposlenih prištel še člana, ki ga na predlog organizacij s področja medijev imenuje informacijski pooblaščenec, in predstavnika, ki ju imenuje nacionalni svet za kulturo, »saj sta s področij zelo blizu medijev«.

Finančni načrt in letno poročilo bi svet sprejel na podlagi mnenja finančnega odbora, v katerega bi zaposleni predlagali le enega od petih članov, sicer pa novela zakona zanje določa, da morajo imeti vsaj deset let izkušenj na finančnem področju.

Aleš Primc je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je finančni odbor zgolj posvetovalno telo sveta. Poleg tega bo lahko svet člane finančnega odbora zamenjal, če bo ugotovil, da pri svojem delu ne ravnajo v skladu s predpisi in splošnimi akti RTVS ali ne izvajajo sklepov sveta in zato ne uživajo njegovega zaupanja.

Dodal je še, da zaradi časovne omejitve na soočenju ni mogel povedati, da v svoj seštevek »predstavnikov zaposlenih« ni prištel tudi člana, ki bi ga izmed organizacij s področja človekovih pravic imenoval varuh človekovih pravic in »ki bo prav tako pihal v isti rog kot prej omenjeni«.

Trditev, da bodo imeli zaposleni večino v svetu, ne drži. Prav tako ne drži, da bodo pripravljali programske in finančne usmeritve, jih izvajali in na koncu še nadzorovali same sebe.

 
 

Lenart J. Kučić, ministrstvo za kulturo

Nekaj, na kar nas opozarjajo tako rekoč vsa poročila recimo mednarodnih novinarskih organizacij, evropske komisije in podobno, je prevelik vpliv politike na javne medije.

 

Center za medijski pluralizem in medijsko svobodo je lani opozoril, da veljavni zakon o RTVS »pušča vrzel za politični vpliv«, saj večino članov programskega ali nadzornega sveta imenuje politika. 

Organizacija Novinarji brez meja je leta 2018 opozorila, da je RTVS še vedno »politično igrišče za velike politične stranke«, ki na uredniško politiko vplivajo prek programskega sveta.

Trditev drži.


 
 
 

Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.