Zaposlovanje ni pogoj za ustanovitev socialnega podjetja
Avtorici: Žana Erznožnik, Petra Jerič
TRDITEV
»Ne drži [da je zaposlitev pogoj pri ustanovitvi socialnega podjetja].«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Kandidat za predsednika Miha Kordiš je 14. oktobra na soočenju predsedniških kandidatov v oddaji 24ur zvečer zanikal trditev voditeljice, da je zaposlitev pogoj pri ustanovitvi socialnega podjetja.
Voditeljica se je v svojih vprašanjih navezovala na socialno podjetje za pridelovanje zelenjave na skupinski njivi NDP Tozd, katerega edini družbenik je Kordiš. Po njenih besedah bi moralo podjetje po pravilih zaposliti tri delavce, pa tega ni storilo.
Socialno podjetje za trajnostno družbeno gospodarstvo NDP Tozd, v katerem se po Kordiševih pojasnilih na soočenju ukvarjajo s skupinskim pridelovanjem zelenjave na njivi, je bilo kot zavod ustanovljeno avgusta 2017.
Takrat je veljal zakon o socialnem podjetništvu, ki je status socialnega podjetja res pogojeval z zaposlovanjem. Socialna podjetja so se morala za pridobitev statusa zavezati, da bo vsaj tretjina njihovih delavcev trajno zaposlenih oziroma, ali pa, da bodo v prvem letu trajno zaposlila najmanj enega delavca, v nadaljnjih letih pa vsaj dva.
V aktu o ustanovitvi, dostopnem v slovenskem poslovnem registru, je Kordišev zavod skladno s takrat veljavnim zakonom navedel, da bodo v prvem letu trajno zaposlili vsaj enega delavca, v nadaljnjih letih pa vsaj dva. Podatki o ocenjenem številu redno zaposlenih v Dun & Bradstreetovi bazi Gvin kažejo, da Kordiševo podjetje doslej ni imelo zaposlenih.
Decembra 2017, dobre štiri mesece po ustanovitvi NDP Tozda, je Cerarjeva vlada v državni zbor vložila predlog novele zakona o socialnem podjetništvu, ki je med drugim predvideval odpravo zahteve, da mora socialno podjetje v enem letu zaposliti vsaj eno osebo, v dveh letih po registraciji pa vsaj dve. Prvi osnutek novele je ministrstvo za gospodarstvo v javno obravnavo posredovalo že novembra 2015; tudi ta je že predvideval odpravo te zahteve.
Novelo je nato državni zbor sprejel februarja 2018, ko je zakon tudi začel veljati. Po novem zakonu zaposlovanje ni več pogoj za pridobitev ali ohranitev statusa socialnega podjetja. Ko je državni zbor odločal o tem predlogu, je Kordiš, poslanec Levice od leta 2014, glasoval proti.
Za Oštro je pojasnil, da so proti glasovali vsi poslanci Levice, ker je »sprememba zakona poglabljala poudarek na podjetništvu, namesto da bi gradila na praksah solidarnosti«. Dodal je, da v času ustanavljanja NDP Tozda ni vedel, da bo pogoj zaposlovanja s spremembo zakonodaje najbrž ukinjen, saj so se ob začetku projekta ukvarjali predvsem s tem, kako izpeljati prvo sezono brez izkušenj s pridelavo na njivi.
»Zaposlovanje ranljivih skupin po prenovljeni zakonodaji iz leta 2018 ni več pogoj za pridobitev statusa socialnega podjetja,« je za Razkrinkavanje.si potrdila izredna profesorica Tatjana Rakar, ki na fakulteti za družbene vede poučuje socialno podjetništvo.
Po sedanjem zakonu lahko ministrstvo za gospodarstvo socialnemu podjetju odvzame status, če to »ne posluje v skladu z aktom o ustanovitvi in s tem posluje v nasprotju z načeli socialnega podjetništva«. Po zakonsko opredeljenih načelih socialnega podjetništva, ki se z novelo niso spreminjala, je zaposlovanje neobvezno.
Na vprašanje o tem so na ministrstvu odgovorili, da morata biti za odvzem statusa izpolnjena oba pogoja. V primeru Kordiševega zavoda niso zaznali razlogov za odvzem statusa, ga bodo pa pozvali, naj spremeni akt o ustanovitvi ali začne izvajati njegove določbe.
Poslanska skupina SDS je v torek, 18. oktobra, na odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide, ki mu predseduje Miha Kordiš, vložila zahtevo za sklic nujne seje zaradi domnevne zlorabe instituta socialnega podjetništva in problematike nadzora nad poslovanjem socialnih podjetij v primeru zavoda NDP Tozd.
V ponedeljek, 17. oktobra, so na Pop TV na začetku predvolilnega soočenja v oddaji Odločitev 2022 poročali o odgovoru ministrstva za gospodarstvo, ki je zadeval upravičenost NDP Tozda do statusa socialnega podjetja. Na naše ugotovitve se še niso odzvali. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
»Ne drži,« je predsedniški kandidat Miha Kordiš 14. oktobra v oddaji 24ur zvečer odgovoril na trditev voditeljice, da je zaposlovanje po zakonu pogoj za ustanovitev socialnega podjetja. Kordiševo socialno podjetje za pridelovanje zelenjave na skupinski njivi NDP Tozd bi moralo namreč po njeni oceni zaposliti tri delavce, pa tega ni storilo.
Kordiševo podjetje je bilo v sodni register vpisano leta 2017, ko je veljal zakon o socialnem podjetništvu iz 2011. Skladno z njim se je zavod NDP Tozd v aktu o ustanovitvi zavezal, da bo v prvem letu delovanja trajno zaposlil eno osebo, v nadaljnjih letih pa dve.
Novela zakona, ki je začela veljati februarja 2018, je ta pogoj odpravila. To je za Razkrinkavanje.si potrdila tudi profesorica za socialno podjetništvo s fakultete za družbene vede Tatjana Rakar.
Trditev, da zaposlovanje ni pogoj za ustanovitev socialnega podjetja, drži.
DOPOLNITEV, 21. 10. 2022: Po zaključku redakcije smo prejeli odziv voditeljice Pop TV Maje Sodja na naše ugotovitve. Potrdila je, da Kordiš ni kršil zakona o socialnem podjetništvu in dodala, da Kordiš skladno z zakonom ne spoštuje akta o ustanovitvi. »V naši oddaji je napovedal, da bo spremenil akt, ne pa zaposloval.«
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.