Zavarovalniški lobisti konec preteklega leta okrepili obiske pri poslancih

Avtor: Matej Zwitter

 

TRDITVI

Zopet se je izkazalo, da so interesi zavarovalnic in lobijev močnejši.


OCENA



 
 
Poslanci so odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zavrnili. Foto: Matija Sušnik/državni zbor

Poslanci so odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zavrnili. Foto: Matija Sušnik/državni zbor

Koordinator Levice Luka Mesec je v državnem zboru izrazil zadovoljstvo, da so poslanci obravnavali zakonski predlog za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki ga je predlagala njegova stranka. »Me pa seveda žalosti, da se je zopet izkazalo, da so interesi zavarovalnic in lobijev močnejši,« je zaključil, ko je postalo jasno, da poslanci predloga ne bodo podprli.

Predlog novele zakona o zdravstvenem zavarovanju, ki ga je v parlamentarno obravnavo konec septembra vložila Levica, je predvideval odpravo dopolnilnega zavarovanja in njegov prenos v obveznega. 

Koalicijske stranke so nato konec novembra na odboru za zdravstvo predlagale več sprememb. Med drugim so namesto prenosa v obvezno zavarovanje, ki se obračunava kot odstotek od plače, predlagale pavšal, ki bi ga državni zdravstveni zavarovalnici ne glede na višino prihodkov vsi plačevali v enakem znesku. 

Na seji odbora so poslanci predlog zakona večinsko podprli. Zatem so zavarovalnice okrepile lobiranje v državnem zboru, je razvidno iz evidence komisije za preprečevanje korupcije (KPK). 

Lobisti na obisku

V sredo, 11. decembra, so vsi poslanci SMC in SAB ter vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović v elektronski predal prejeli pošto predstavnika zavarovalnice Vzajemna, ki jim je pisal v zvezi z »vlogo in pomenom dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja«, je razvidno iz registra lobističnih stikov.

Teden pozneje je delegacijo zavarovalniških lobistov sprejel vodja poslancev SMC Jani Möderndorfer. Obiskali so ga predstavniki Vzajemne, Zavarovalnice Triglav, zavarovalnice Adriatic Slovenica in slovenskega zavarovalniškega združenja. Naslednji dan so se predstavniki vseh treh zavarovalnic in združenja oglasili še v poslanskih skupinah SDS, SD in SAB.

SDS zakonu že prej ni bila naklonjena, v SAB so mu na razpravi v državnem zboru dan po obisku lobistov napovedali podporo, mnenja poslancev SMC o njem pa so bila na razpravi različna. Möderndorfer je napovedal podporo zakonu pod pogojem, da vlada v tem letu pripravi celovitejšo zdravstveno reformo. 

Dober mesec pozneje, 29. januarja, je parlament z 51 glasovi proti zavrnil odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Noben od poslancev SMC zakona ni podprl, glasovi poslancev SAB pa so se razdelili med nasprotujoče in vzdržane.

 
 

Najbolj dejavna Vzajemna

Predstavniki zavarovalnic so poslanske skupine obiskovali že prej. V letu 2019 so poslanske skupine do novembra prijavile le tri lobistične stike, nato pa so se obiski okrepili: do konca januarja 2020 je bilo samo uradno evidentiranih 123 lobiranj.

V tem času so lobisti, ki so zagovarjali interese zavarovalnic, navezali stike z vsemi poslanskimi skupinami razen Levice, ki je novelo zakona predlagala, Desusa, kjer so podporo zakonu odrekli že novembra, in SNS, ki mu je nasprotovala na decembrski obravnavi. 

Najbolj dejavno, kažejo podatki KPK o lobističnih stikih, so proti prenosu dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja lobirali predstavniki zavarovalnice Vzajemna, pretežno člani uprave. V slabih treh mesecih so navezali 56 stikov s poslanci, sodelavci poslanskih skupin in uslužbenci ministrstev. 

Poleg Vzajemne so zakonu nasprotovali tudi predstavniki Zavarovalnice Triglav in Adriatica Slovenice ter slovenskega zavarovalniškega združenja, ki zastopa interese zavarovalnic. Od novembra lani so v več kot treh četrtinah vseh prijavljenih stikov lobirali predstavniki zavarovalnic.

 
 

Proti zakonu so javno nastopili tudi v gospodarskih združenjih, med katerimi je bila najbolj dejavna gospodarska zbornica. Zakaj naj nasprotujejo zakonu, so poslancem predstavili tudi v obrtno-podjetniški in trgovinski zbornici, združenju delodajalcev, združenju delodajalcev obrti in podjetnikov ter ameriški gospodarski zbornici AmCham.

Lobisti večinoma proti zakonu 

Interesne skupine noveli zakona večinoma niso bile naklonjene. Iz evidenc KPK in javno izraženih stališč organizacij, ki so jih lobisti zastopali, je razvidno, da so v 90 odstotkih lobističnih stikov zakonu nasprotovali. V večini primerov so lobirali zakoniti zastopniki in zaposleni v interesnih organizacijah, v manjšem delu pa registrirani lobisti.

Edini zagovorniki prenosa dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja na javno zavarovalnico so bili sindikati, razen tistih, ki zagovarjajo delavce v zavarovalništvu. 

V preostalih primerih so lobisti zagovarjali specifične spremembe ali dopolnitve zakona. Državni zavod za zdravstveno zavarovanje je med drugim predlagal dvig pavšala, ki bi nadomestil dopolnilno zavarovanje, kmetijsko-gozdarska zbornica izjemo za kmete, sindikat finančnih organizacij se je zavzemal za zavarovanje interesov zavarovalniških delavcev, sindikat Vzajemne pa je na predlog novele podal dva amandmaja, povezana s statusom te zavarovalnice.

 

Mešan uspeh lobiranja

Edini poslanec, ki je prijavil lobiranje zagovornikov prenosa dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja na javno zavarovalnico, je bil vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović, ki je predlog zakona tudi podprl. Golubović je poslanec, ki je imel v zadnjih treh mesecih zaradi predloga novele največ lobističnih stikov, skupaj 23, med drugim tudi z nasprotniki novele zakona.

Predstavniki interesnih skupin so med vsemi strankami največkrat obiskali poslance LMŠ. KPK je zabeležil 45 stikov poslancev LMŠ, večinoma z nasprotniki zakona. Tem poslancev LMŠ ni uspelo prepričati, saj so na seji konec januarja glasovali enotno in podprli zakon. V poslanski skupini LMŠ so za Razkrinkavanje.si poudarili, da so ves čas vztrajali pri odpravi dopolnilnega zavarovanja.

V poslanski skupini SD so predlog novele zakona podprli, čeprav so jih predstavniki zavarovalnic poskusili prepričati v nasprotno. 

V poslanski skupini SMC so se sestajali izključno z nasprotniki zakona. Zadržanost do zakona, ki so jo izražali decembra, se je na glasovanju konec januarja prelevila v enotno nasprotovanje.

V poslanski skupini SMC so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da zakona niso podprli zaradi neusklajenosti ministrstev za zdravje in finance, ki se nista strinjali glede višine proračunskih sredstev za zdravstveno blagajno. Zatrdili so, da interesne skupine na odločitev poslancev niso vplivale.

Poslanci SAB so poleg nasprotnikov zakona prisluhnili še sindikatu Vzajemne, ki je predlagal dva amandmaja o preoblikovanju zavarovalnice. Vodja poslanske skupine Maša Kociper je še tik pred glasovanjem konec januarja napovedala podporo zakonu. Storili so nasprotno: glasovi njihovih poslancev so se razdelili med nasprotujoče in vzdržane, enega poslanca pa na glasovanju ni bilo. 

V poslanski skupini SAB so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da zakona niso podprli, ker so poslanci pred tem zavrnili amandmaje, ki bi zagotovili finančno vzdržnost zdravstvenega sistema. »Naš pogoj je bil, da za zakonom stojita ministra za zdravstvo in finance,« je pojasnil poslanec Vojko Starović in dodal, da obisk zavarovalniških lobistov na njegovo odločitev ni vplival.

Vzdržala sta se tudi poslanca narodnih skupnosti. Lobisti zavarovalnic so ju v decembru in januarju po elektronski pošti in v živo kontaktirali štirikrat. 

Predstavnik madžarske narodne skupnosti Ferenc Horváth je za Razkrinkavanje.si povedal, da elektronskih sporočil zavarovalniških lobistov ni niti prebral, zakona pa ni podprl, ker se mu »ni zdel dovolj premišljen«. Predstavnik italijanske narodne skupnosti Felice Žiža, ki se je z lobisti sestal tudi osebno, pa je povedal, da se je glasovanja vzdržal, ker zakon ni užival enotne podpore koalicije. Oba zanikata, da bi predstavniki zavarovalnic vplivali na njuno odločitev.

V SDS in NSi so zakonu vseskozi nasprotovali. 

Po podatkih KPK, ki vključujejo zgolj prijavljene stike z interesnimi skupinami, so bili lobisti v zadnjih treh mesecih glede zakona o zdravstvenem zavarovanju na ministrstvih precej manj dejavni kot v državnem zboru. Ministrstvo za zdravje je komisiji poročalo o sedmih lobističnih stikih, ministrstvo za finance pa je zabeležilo dva.

 
 

Potem ko so poslanci konec novembra na odboru za zdravstvo podprli zakon, so zavarovalnice in druga interesna združenja v državnem zboru okrepili lobiranje. 

Do novembra je bilo v preteklem letu zaradi novele zakona o zdravstvenem zavarovanju prijavljenih 19 lobističnih stikov. V naslednjih treh mesecih pa je v evidencah KPK na to temo skoraj 160 prijavljenih lobističnih stikov s poslanci, sodelavci poslanskih skupin in uslužbenci ministrstev. 

V več kot 90 odstotkih primerov so po podatkih KPK lobirali nasprotniki zakona. Najpogosteje so se napovedali pri poslancih koalicijskih strank, ki so na odboru za zdravstvo konec novembra zakon podprle. Trditev Luke Mesca, da so nasprotniki prenosa v obvezno zavarovanja pri poslancih lobirali proti sprejetju zakona, drži.

 

Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Drzi.png

Drži

Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png