Blood & Honour Slovenija v rumenih jopičih

Anuška Delić, uredništvo Oštra.si

– 

Ko je pretekli teden protivladne proteste dopolnila provladna protestniška skupina, je več deset oseb, kamufliranih v rumene jopiče in zaščitne maske, javnost kanilo prepričati, da je nekakšno samoniklo gibanje. Toda eden izmed dozdevnih vodij provladne protestniške skupine je bil Nace Prosen, nekdanji kandidat SDS na lokalnih volitvah, ki je po naših podatkih vpliven privrženec slovenskega krila svetovne neonacistične organizacije Blood & Honour.

Minulo sredo pod Prešernovim spomenikom. Foto: Nik Jevšnik/STA

Minulo sredo pod Prešernovim spomenikom. Foto: Nik Jevšnik/STA

»Vojsko na meje, vojsko na meje,« je mladenič z dolgo brado, eden redkih provladnih protestnikov, ki niso nosili zaščitne maske, skandiral pod Prešernovim spomenikom v Ljubljani, v sredo, 24. junija, ko je prav tam potekal protivladni shod. V zadnjih dneh so se njegove fotografije pojavile v javnosti, skupaj z njegovim vzdevkom na facebooku.

Po podatkih uredništva gre za Naceta Prosena iz Žirov, ki naj bi bil vpliven privrženec neonacistične skupine Blood & Honour Slovenija. V zadnjih desetih letih se je njegova navzočnost v vrstah te skupine vidno okrepila, prav tako je bil v tem času dejaven v okviru lokalnega odbora SDS. Danes ima na facebooku vsaj tri profile: Lipe Podlipnik, Lipe Prosen in Mungo Prodakšn.

Z analizo javno dostopnih fotografij in posnetkov shoda »rumenih jopičev« na Prešernovem trgu smo ugotovili, da so se tokrat javnega protesta, na katerem so sodelovali pripadniki skrajnih desničarskih struktur, prvič v zadnjem času udeležili tudi nekateri veterani in nekdanji vodje teh organizacij.

Poleg pripadnikov Blood & Honour Slovenija so bili tam namreč vidni privrženci skupine Headhunters Domžale, slovenske različice skupin Combat 18, ki v svetu Blood & Honour sicer veljajo za »militantnejše krilo«. Letos pozimi so te skupine v Nemčiji prepovedali, saj je njihovo delovanje v nasprotju z nemškim ustavnim redom, v Kanadi pa so obe organizaciji lani uvrstili na seznam terorističnih skupin.

Mediji so v zadnjih dneh med udeleženci shoda opozorili na Elvisa Oručevića, vendar sta se med legendami domžalskih headhunterjev shoda najverjetneje udeležila še A. T. in S. G. (imeni sta znani uredništvu).

Fotograf dogodkov in nekdanji kandidat žirovske SDS

Žirovec Nace Prosen je »kamerade« po megafonu spodbujal tudi s parolo »Ukinimo RTV!«, kar ustreza zaostrenemu odnosu med vladajočo stranko SDS in javno radiotelevizijo.

Nace Prosen in njegov – kot so nam potrdili v lokalnem okolju – brat Dejan Prosen v tej stranki bržkone nista neznana. Aprila 2012 se jima je izvršni odbor občinskega odbora stranke v Žireh na redni seji zahvalil za pomoč pri pripravi tiskovin. »Stroške krije SDM Žiri,« so dodali. 

Nace Prosen je sodeloval na prav tej seji odbora, kjer so bili »v globoki razpravi«, kot so zapisali na svojem facebook profilu. 

 
 

V tistem času je bil Dejan Prosen podpredsednik občinskega odbora Slovenske demokratske mladine Žiri (njegovo delovanje v SDS je avtorica tega teksta razkrila decembra 2011 v Delu), Nace Prosen pa je že razvijal strast do fotografiranja in snemanja.

Rad je fotografiral prijatelje, denimo prepoznavnega privrženca Blood & Honour Kristjana Podobnika, s katerim sta imela zanimivo fotografsko seanso (posnetke smo prek facebook profila na ime Mungo Prodakšn, kjer so bili javno dostopni, pridobili že pred več kot osmimi leti).

 
 

Angažirala pa ga je tudi lokalna politika. Tako je 16. decembra 2013 denimo ovekovečil ustanovni zbor območnega odbora Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Škofja Loka, Gorenja vas-Poljane, Železniki in Žiri. Ustanovitve so se udeležili tudi tedanji predsednik SDM Žiri Jure Kunc, aktualni generalni sekretar vlade Božo Predalič in Dejan Padovac, varnostnik v slovenski policiji.

Da je bil Padovac, ki je na policiji zaposlen v centru za zaščito in varovanje, večkrat opažen v družbi pripadnikov Blood & Honour, je avtorica tega teksta leta 2014 razkrila skupaj s kolegom Rokom Kajzerjem v Delu.

Prav tako leta 2013, 16. decembra, je Nace Prosen za lokalni odbor SDS fotografiral pomemben dogodek: pogovor z avtorjem Bele knjige osamosvojitve, Janezom Janšo. Ta je knjigo, ki »razkriva vse tiste, ki so takrat predstavljali oviro osamosvojitvi«, predstavil »pred polno dvorano« DPD Svoboda Žiri.

 

Foto: Mungo Prodakšn/SDS.si

 

Naposled je Nace Prosen leta 2014 na lokalnih volitvah v Žireh (neuspešno) kandidiral na listi SDS. Na kandidatni listi sta bila tudi Agata Kunc, partnerica Dejana Prosena, in tedanji predsednik SDM Žiri Jure Kunc. Žirovski podmladek se je tako od ustanovitve leta 2010 v zgolj štirih letih že prebil za lokalno politično omizje.

 
Predvolilni letak žirovske SDS pred lokalnimi volitvami leta 2014.

Predvolilni letak žirovske SDS pred lokalnimi volitvami leta 2014.

 

Spodbudne besede Žana Mahniča iz Gorenje vasi

Ko so pred desetimi leti ustanavljali žirovski podmladek, jim je pri tem po dostopnih podatkih pomagal tudi zdajšnji sekretar v kabinetu predsednika vlade Žan Mahnič. Leta 2010, ko je bil še predsednik SDM Gorenja vas-Poljane, v Žireh pa se je ustanavljal podmladek SDS, je bil namreč gost »predstavitvenega sestanka za ustanovitev slovenske demokratske mladine SDM«.

Kot je tedaj še bodoči predsednik SDM Žiri Jure Kunc 5. novembra 2010 pojasnil na facebook strani žirovskega podmladka, jim je »Žan Mahnič iz Gorenje vasi povedal nekaj spodbudnih besed in na kratko opisal delovanje slovenske demokratske mladine v njihovi občini«. Spregovorila sta tudi člana SDS Milan Oblak in Martin Frelih, sicer pa so razpravljali »o idejah na občinski ravni, kot tudi o povezovanju z drugimi občinami«.

Že čez teden dni, 12. novembra 2010, je bilo na ustanovni konferenci odbora SDM Žiri izvoljeno vodstvo z Juretom Kuncem na čelu in Dejanom Prosenom, tedaj domnevno neformalnim vodjem Blood & Honour Slovenija, kot podpredsednikom. Konference in pogostitve se je udeležil tudi prijatelj žirovskega podmladka iz Gorenje vasi, Žan Mahnič. Danes je predsednik SDM in državni sekretar za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade.

 
 

Mahniču smo že februarja, ko je bil še poslanec SDS, najprej po twitterju, nato pa prek kontaktnega obrazca državnega zbora in po elektronski pošti, poslali vprašanja o dogajanju v letu 2010. Zanimalo nas je, kakšna je bila njegova vloga pri ustanavljanju SDM Žiri, kdaj je spoznal Kunca in Prosena, ali se z njima še srečuje, ali je bil v času ustanavljanja žirovskega podmladka seznanjen s povezavami s pripadniki Blood & Honour Slovenija in kdaj se je z njimi seznanil. Odgovorov nismo dobili niti potem, ko smo ga po twitterju spomnili na neodgovorjena vprašanja.

Prav tako se na naša vprašanja niso odzvali žirovska SDS, Nace Prosen ter A. T. in S. G., privrženca Headhunters Domžale. Odgovore bomo objavili, ko jih bomo prejeli. Odzval se je le Elvis Oručević, ki ni neposredno odgovoril na zastavljena vprašanja, temveč je pisal o tem, da je leta 1992 kot slovenski vojak prisegel državi Sloveniji, da je priden in delaven človek, ki je od države dobil zelo malo.

Julijan Recko je imel leta 2014 facebook profil Slava Rupniku, ki je tedaj sodil med najbolj goreče privržence neonacizma med slovenskimi uporabniki twitterja. Foto: facebook profil Slava Rupniku

Julijan Recko je imel leta 2014 facebook profil Slava Rupniku, ki je tedaj sodil med najbolj goreče privržence neonacizma med slovenskimi uporabniki twitterja. Foto: facebook profil Slava Rupniku

Vprašanja smo po več komunikacijskih kanalih poslali tudi Julijanu Recku, ki je na shodu 24. junija dvignil desnico v nacistični pozdrav, kar so slovenski mediji že razkrili. Med drugim nas je zanimalo, zakaj je ugasnil skrajno desničarski facebook profil Slava Rupniku, prek katerega je bil vrsto let dejaven na družbenih omrežjih.

Čeprav je bil prej kot »Slava Rupniku« zakrit za neonacistično ikonografijo, je avgusta 2014 vendarle objavil svojo fotografijo. Na steni za njim je visel keltski križ, eden od simbolov neonacističnega gibanja. Poleg tega se je njegov osebni naslov znašel na leta 2010 objavljenem »pobeglem« seznamu kupcev znamke neonacističnih oblačil Thor Steinar po svetu. Recko je majico te znamke nosil tudi na shodu v sredo. Njegova pojasnila bomo objavili, ko jih bomo prejeli.

Po koncu redakcije se je v petek zjutraj oglasil predsednik OO SDS Žiri Andrej Poljanšek z naslednjim pojasnilom.

»Obveščam vas, da od konference OO SDS Žiri 18. 11. 2015 dalje omenjena gospoda ne opravljata nobene funkcije v OO SDS Žiri. V času mojega predsednikovanja (od 2. 3. 2018) se tudi nista udeležila letne konference članov, zato o njunem delovanju na lokalnem nivoju nimam podatkov. V tem času na lokalni ravni nista aktivna in nista sodelovala v delu občinskega odbora.«

 

Sporočilo novinarki

Med pisanjem te preiskovalne zgodbe se je avtorici po facebooku na lastno pobudo oglasil Andrej Okorn, dolgoletni privrženec slovenskih neonacističnih struktur.

»A ni več Sandija na Sovi, da bi ti nosil informacije, pa moraš zdaj sama okrog spraševat ;),« je zapisal. S tem je namigoval, da naj bi bil vir informacij za razkritja o slovenskih neonacistih v Delu nekdanji direktor Sove Sebastjan Selan, kar nikoli ni bil predmet (montiranega) procesa in o čemer sem se avtorica 2015. izrekla na sodišču. Povedala sem, da ga do tiste sodne obravnave nisem spoznala, niti videla v živo.

Avtorica sem se Okornu zahvalila za sporočilo in ga prosila, naj pojasni, zakaj so se pripadniki Blood & Honour Slovenija, Headhunters Domžale in drugi skrili pod »zastavo« rumenih jopičev, zakaj niso odkrito nastopili s svojo ikonografijo in parolami. In zakaj so zavajali javnost, da nič ne vedo o kakšnih neonacistih ali skrajnih desničarjih, »ko pa se je po res dolgem času na javnem shodu zbral crème de la crème slovenskih neonacističnih skupin«. Odgovore bomo objavili, ko jih bomo prejeli.


 
 
zvizgac_banner.png