Časovnica sprejetih ukrepov za domove starejših občanov

Meta Gantar

– 

Na podlagi podatkov in sporočil za javnost, objavljenih na uradnih spletnih mestih ministrstev za zdravje ter za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, skupnosti socialnih zavodov in socialnovarstvenih zavodov, smo pripravili pregled mejnikov pri širjenju covida-19 po nekaterih domovih za starejše občane ter povezanih navodil ministrstev in nacionalnega inštituta za javno zdravje.

 
Oskrbovanka doma in osebje med obiskom predsednika države Boruta Pahorja v postojnskem domu za starejše. Foto: Daniel Novakovič/STA

Oskrbovanka doma in osebje med obiskom predsednika države Boruta Pahorja v postojnskem domu za starejše. Foto: Daniel Novakovič/STA

26. februar

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) pozove izvajalce institucionalnega varstva starejših, naj zaradi okužb z novim koronavirusom v sosednjih državah začnejo izvajati ukrepe za preprečevanje in obvladovanje širjenja kapljičnih okužb. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) izda priporočilo, da je treba prve bolnike s potrjeno okužbo izolirati in zdraviti v bolnišnici, njihovi bližnji pa naj bodo 14 dni v samoizolaciji.


27. februar

NIJZ je zaposlenim v domovih za starejše in ostalih socialno varstvenih zavodih poslal navodila za preprečevanje akutnih okužb dihal. Svetovali so redno spremljanje zdravstvenega stanja zaposlenih, opozorili na higienska načela in odsvetovali izvajanje skupinskih aktivnosti. 


3. marec

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) sporoči, da bodo osebe s potrjeno okužbo upravičene do polnega nadomestila zaradi odsotnosti z dela.


4. marec

Potrjena je prva okužba z novim koronavirusom v Sloveniji.


5. marec

NIJZ objavi prevod navodil svetovne zdravstvene organizacije za delavce z visoko stopnjo možnosti okužbe z novim koronavirusom.


6. marec

Ministrstvo za zdravje (MZ) prepove obiske v socialnovarstvenih zavodih, razen na podlagi strokovne in etične presoje odgovornih zdravstvenih delavcev, denimo v primeru umirajočih ali nepomičnih stanovalcev.


 
Fotografija iz Doma starejših občanov Naklo, posneta med enim izmed obiskov predsednika Boruta Pahorja pri starostnikih. Foto: Daniel Novakovič/STA

Fotografija iz Doma starejših občanov Naklo, posneta med enim izmed obiskov predsednika Boruta Pahorja pri starostnikih. Foto: Daniel Novakovič/STA

 

10. marec

NIJZ izda navodila za obravnavo oseb s sumom na okužbo z novim koronavirusom v socialnovarstvenih zavodih. Društvo Srebrna nit pozove vlado, naj nameni ustrezno pozornost skrbi za starejše v državi.


12. marec

Vlada v državi razglasi splošno epidemijo. Ministrstvo za zdravje na vprašanja svojcev o odhajanju starostnikov na začasno bivanje k domačim odgovori, da naj to odločitev dobro pretehtajo, saj je po njihovem mnenju bolje, da ostanejo v socialnovarstvenih zavodih.


13. marec

Prisega vlade Janeza Janše. MDDSZ izvajalce dnevnega varstva za starejše opozori, da te dejavnosti s 16. marcem ne smejo več izvajati. Pozove jih tudi, naj pripravijo načrt za zagotovitev minimalnega števila kadrov v primeru okužbe v organizaciji.


14. marec

Covid-19 v Sloveniji zahteva prvo smrtno žrtev, po informacijah Oštra je šlo za oskrbovanca doma za starejše občane v Metliki. Od tam na isti dan poročajo še o sedmih pozitivnih stanovalcih in petih zaposlenih.


15. marec

Minister za delo Janez Cigler Kralj po pogovoru z vodstvom skupnosti  socialnovarstvenih zavodov oceni, da so razmere na terenu stabilne in pod nadzorom.


17. marec

Ministrstvo za zdravje sporoči, da bolnišnice ne bodo sprejemale tistih uporabnikov socialnovarstvenih zavodov za odrasle in varstveno-delovnih centrov s sumom na okužbo z novim koronavirusom, ki ne bodo potrebovali bolnišnične obravnave. Zdravstveno oskrbo bodo morali zagotavljati zavodi oziroma centri sami.


18. marec

MDDSZ v domovih za starejše prepove sprejemanje paketov, ki jih za stanovalce pripravljajo svojci, izhode stanovalcev in sprejemanje novih stanovalcev, prav tako se ne sme več izvajati dnevno varstvo. Dajo jim dodatne napotke za delo in zapišejo, da jim bodo poskušali zagotoviti kadrovsko pomoč primarnega zdravstvenega varstva, civilne zaščite ali Rdečega križa, če jim bo primanjkovalo delavcev.

MDDSZ z ministrstvom za zdravje uskladi, da mora izvajalec zdravstvene oskrbe v primeru okužbe povečati navzočnost zdravniške ekipe. Ministrstvo za zdravje opozori na nujno testiranje vseh stanovalcev v domovih za starejše, če se pojavi sum na okužbo.


22. marec

Ministrstvo za zdravje objavi standarde za osebno zaščitno opremo pri obravnavi bolnikov s covidom-19. V domovih starejših občanov je v primeru obolelih te nujno treba izolirati, osebje, ki jih neguje, pa mora uporabljati opremo, ki je predvidena za bolnišnice. Minister za delo Cigler Kralj sporoči, da bodo oskrbovancem v domovih brise jemale mobilne ekipe.


24. marec

Smrt prve varovanke doma v Šmarju pri Jelšah.


25. marec

Minister za zdravje Tomaž Gantar za zaposlene v zdravstvu odredi redno dnevno spremljanje zdravstvenega stanja. NIJZ izda priporočila za ravnanje z umrlimi zaradi covida-19 ali če za to obstaja sum. Ministrstvo za zdravje z navodili izda še shemo postopka in utemeljenosti odvzema brisa za testiranje na virus sars-cov-2. Odločitve o upravičenosti testiranja so poverjene lokalnim epidemiologom NIJZ. 


 
Minister za zdravje Tomaž Gantar in direktor Doma starejših občanov (DSO) Ljutomer Tomislav Nemec. Foto: Marjan Maučec/STA

Minister za zdravje Tomaž Gantar in direktor Doma starejših občanov (DSO) Ljutomer Tomislav Nemec. Foto: Marjan Maučec/STA

 

27. marec

Ministrstvo za zdravje izda navodila za organizacijo izvajanja zdravstvene oskrbe v socialnovarstvenih zavodih. Zavod naj organizira tri cone, tako da bodo ločili zdrave uporabnike, tiste s sumom na okužbo in tiste, ki so okuženi, a nimajo težke klinične slike. Postavljeni so posebni koordinatorji za izvajanje zdravstvene dejavnosti in koordinatorji za zdravstveno nego in oskrbo, ki organizirajo možnost 24-urnih konzultacij z zdravnikom specialistom.

V vsakem socialnovarstvenem zavodu morajo ustanoviti ekipo za obravnavo uporabnikov v primeru izbruha covida-19. Če zavod nima vseh potrebnih kadrov, se mora povezati z najbližjim zdravstvenim domom. Pripraviti morajo tudi načrt zdravstvene obravnave za vsakega uporabnika.

Zbornica zdravstvene in babiške nege – zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov izda priporočila in pogoje za delo prostovoljcev na področju zdravstvene nege in socialnovarstvenih zavodov.


28. marec

Urška Bačovnik Janša javnost na twitterju pozove, naj svojci svoje bližnje iz domov za določen čas vzamejo k sebi. Zbornica zdravstvene in babiške nege socialnovarstvenim ustanovam pošlje navodila za preprečevanje širjenja covida-19.


30. marec

V ljutomerskem domu je potrjenih šest okužb.


31. marec

V ljutomerskem domu je okuženih že 16 stanovalcev. Direktor univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleš Rozman domove za starejše označi za »bojišče, kjer se bije bitka z novim koronavirusom«. Potrdi nasvet, naj svojci pokretne stanovalce vzamejo domov.


1. april

MDDSZ se strinja s pozivom, naj svojci, če je to mogoče in ob veliki previdnosti, starejše vzamejo v domačo oskrbo. Minister Cigler Kralj opozori, da so zaposleni v nekaterih domovih za starejše z večjim številom okužb izčrpani, zato si bodo prizadevali zagotoviti pomoč zdravstvenih ekip. Iz doma v Šmarju pri Jelšah sporočijo, da je v enem tednu umrlo še pet oskrbovancev.


 
Minister za delo Janez Cigler Kralj je 15. marca po pogovoru z vodstvom skupnosti socialnovarstvenih zavodov ocenil, da so razmere na terenu stabilne in pod nadzorom. Foto: Anže Malovrh/STA

Minister za delo Janez Cigler Kralj je 15. marca po pogovoru z vodstvom skupnosti socialnovarstvenih zavodov ocenil, da so razmere na terenu stabilne in pod nadzorom. Foto: Anže Malovrh/STA

 

2. april

V skupnosti socialnih zavodov za STA povedo, da oskrbovanci ne odhajajo v domačo oskrbo, in opozorijo, da domovi za starejše niso usposobljeni in opremljeni za zdravljenje velikega števila obolelih za covidom-19.


3. april

Zbornica zdravstvene in babiške nege osebju v socialnovarstvenih zavodih in izvajalcem zdravstvene oskrbe in nege za uporabnike pošlje priporočila za ravnanje s tekstilom (npr. z bolniškim perilom) in za razdeljevanje hrane. Prav tako uvedejo brezplačno telefonsko številko, na kateri izbrani strokovnjaki odgovarjajo na vprašanja o izvajanju zdravstvene nege med epidemijo. 


6. april

MZ domovom starejših občanov in izvajalcem zdravstvene dejavnosti pošlje navodila za sterilizacijo že uporabljenih mask, kadar ni druge možnosti.


10. april

Na Brniku pristane letalo, s katerim bi moralo med drugim prispeti dva milijona zaščitnih mask FFP2, ki jih je državi za 3,7 milijona evrov dobavilo podjetje Joca Pečečnika Public Digital Infrastructure. Na zavodu za blagovne rezerve ob prevzemu ugotovijo, da gre za običajne kirurške maske, kljub temu pa naj bi jih država po informacijah Oštra (uradna pojasnila še čakamo) odkupila za 700 tisoč evrov, zato ker jih bodo razdelili domovom za ostarele. 


16. april

Minister Tomaž Gantar na twitterju zapiše, da okužene starostnike, ki zaradi blage oblike bolezni ne potrebujejo hospitalizacije, ustrezno oskrbuje zdravstveno osebje v domovih starejših občanov. Pri tem se sklicuje na stroko, ki da meni, da okuženih, ki hospitalizacije ne potrebujejo, ni treba premestiti v bolnišnico.


17. april

NIJZ objavi posodobljena priporočila za ravnanje z umrlim za covidom-19 ali s sumom nanj. Statistika doma v Ljutomeru kaže, da je bilo v 17 dneh potrjenih 86 novih primerov okužbe, 26 obolelih pa je ozdravelo.


21. april

NIJZ socialnovarstvenim in vzgojno-izobraževalnim zavodom pošlje posodobljeno obvestilo o obravnavi in testiranju zaposlenih in stanovalcev v socialnovarstvenih zavodih. Ministrstvo za zdravje prekliče nameravano premestitev 40 stanovalcev ljutomerskega doma v ptujsko bolnišnico. V domovih za starejše je že 58 smrtnih žrtev zaradi covida-19 oziroma tri četrtine vseh umrlih v državi. Med okuženimi je 267 oskrbovancev in 70 zaposlenih.


23. april

Minister za zdravje Tomaž Gantar v ljutomerskem domu odredi strokovni nadzor, minister za delo Janez Cigler Kralj pa potrdi, da v tem domu poteka nadzorni postopek zdravstvenega inšpektorata.


24. april

Na poziv sveta skupnosti socialnih zavodov zaposleni v domovih za starejše in centrih za odrasle s posebnimi potrebami za 15 minut mirno zapustijo svoje delovno mesto in odidejo pred zavod. S tem želijo pozvati k poenotenju navodil.


30. april

MDDSZ obvesti socialnovarstvene zavode, da bodo lahko svojci spet obiskali oskrbovance. Protokol obiskov morajo zavodi določiti sami, omogočiti pa jih morajo najpozneje 11. maja.


4. maj

Od 21. aprila do 4. maja je zaradi covida-19 umrlo še 20 stanovalcev domov za starejše, s čimer se je skupno število žrtev epidemije med starostniki dvignilo na 78.


13. maj

Do tega dne je v domovih za starejše umrlo 82 stanovalcev, sicer pa skupna statistika kaže 322 okuženih, 165 ozdravljenih in 52 hospitaliziranih. 


20. maj

Po 30 dneh domovi dobijo posodobljena navodila o postopkih sprejema v socialnovarstvene zavode in druge oblike institucionalnega varstva.  


21. maj

ZDA so za domove starejših občanov Sloveniji donirale 1660 obraznih vizirjev, sporoči ministrstvo za obrambo. Prevzame jih predsednica upravnega odbora skupnosti socialnih zavodov Melita Zorec, ki ob tej priložnosti pove, da bo 12 tisoč zaposlenih v domovih za starejše tako bolje pripravljenih na morebitni drugi val epidemije.


25. maj

Domovi za starejše lahko spet sprejemajo nove stanovalce.


27. maj

Vodja strokovne skupine za covid-19 pri MZ Bojana Beović na tiskovni konferenci sporoči, da bodo na novo okužene oskrbovance prepeljali v bolnišnico.


1. junij

Ministrstvo za zdravje domovom starejših občanov ob koncu epidemije svetuje, naj spremljajo zdravstveno in epidemiološko stanje zaposlenih, pri tem pa je uporaba mask in druge zaščitne opreme še naprej obvezna. Obiski v domovih so omejeni na pol ure, oskrbovancem naj omogočijo zasebnost, ob tem pa še naprej svetujejo ohranjanje distance med obiskovalci. Kjer je virus še vedno prisoten, o obiskih odloča pristojni epidemiolog. MZ priporoča sezonsko cepljenje proti gripi.


2. junij

Do tega dne se je po podatkih NIJZ v domovih za starejše z novim koronavirusom okužilo 323 ljudi, 86 oskrbovancev pa je umrlo.


 
 
 
zvizgac_banner.png