Kako je brat poslanke SDS dobil posel

Maja Čakarić



Računalniško opremo javnega zavoda Študijski center za narodno spravo vzdržuje podjetje X servis, ki je v lasti brata poslanke SDS Andreja Jeraja. Posel je dobilo le dobra dva meseca po ustanovitvi.

 

Vizualizacija: Mashoni

 

Podjetje Namestu je od aprila 2016 redno vzdrževalo računalniško opremo in skrbelo za sistemsko podporo javnega zavoda Študijski center za narodno spravo (SCNR).

Sodelovanje se je začelo v času, ko je bil lastnik in direktor podjetja Andraž Selan, o katerem smo poročali lani v analizi v okviru čezmejne preiskave virov dezinformacij v 13 državah. Tri mesece po začetku sodelovanja je direktor podjetja Namestu postal Andrej Jeraj, brat poslanke SDS Alenke Jeraj.

Namestu je do oktobra 2023, ko se je sodelovanje končalo, od SCNR prejel za 120.369 evrov plačil in tako postal drugi največji dobavitelj tega zavoda.

Na zavodu so za Oštro pojasnili, da jih je podjetje Namestu lani zgodaj jeseni seznanilo z menjavo lastništva in spremembo dejavnosti, zato so z njim sporazumno prekinili pogodbo.

Že pred tem, julija 2023, je Jeraj ustanovil novo podjetje, X servis, ki izvaja iste storitve, kot jih je pred spremembo dejavnosti Namestu. Tako je X servis oktobra, le dobra dva meseca po ustanovitvi, sklenil pogodbo s SCNR za vzdrževanje računalniške opreme in sistemsko podporo.

 

Javni zavod je X servisu doslej plačal za 11.986 evrov storitev.

SCNR je bil leta 2008 ustanovljen s sklepom tedanje vlade Janeza Janše. Nekaj mesecev pozneje je vodenje zavoda za skoraj dvanajst let prevzela Andreja Valič Zver, žena veterana SDS Milana Zvera.

Namestu so za izvajalca izbrali v postopku s pogajanji, posel pa je dobil, ker je ponudil najnižjo ceno. V odgovoru za Oštro so zagotovili, da na njihov izbor podjetja Namestu ni vplivalo dejstvo, da je Jeraj v sorodu s poslanko SDS. Jeraj je sicer kot predstavnik podjetja Namestu koordiniral vzdrževanje informacijsko-komunikacijskega sistema in dobavo opreme, so pojasnili.

Sodelovanje s podjetjem Namestu je bilo »korektno, odgovorno in zaupanja vredno«, Jeraj pa se je izkazal kot zanesljiv strokovnjak. Tako so s tem podjetjem sporazumno prekinili pogodbo in sklenili pogodbo z Jerajevim novim podjetjem – pod istimi pogoji, kot jih je ponudil Namestu.

Na vprašanje, ali so pred tem uporabili podoben postopek javnega naročanja, je direktor SCNR Tomaž Ivešić odgovoril, da ne: »Povpraševanja nismo izpeljali, ker je X servis prevzel pogodbene dolžnosti podjetja Namestu.«

 

Pogodba z X servisom se izteče februarja 2025.

Pravila javnega naročanja ne dovoljujejo spreminjanja obstoječih pogodb, razen izjemoma. Izjema je pod določenimi pogoji možna tudi zaradi zamenjave izvajalca, so pojasnili na ministrstvu za javno upravo. V odgovoru Oštru so zapisali, da se pogodba lahko prenese na novega izvajalca brez izvedbe postopka o javnem naročanju, a le, če »izvajalca, ki mu je naročnik oddal javno naročilo, zamenja nov izvajalec, ki v celoti ali delno nasledi prvotnega po prestrukturiranju podjetja, in če to ne vključuje drugih bistvenih sprememb javnega naročila in ni namenjeno obidu zakonskih določb«. Za tolmačenje konkretnega primera, se pravi, ali je prenos pogodbe s podjetja Namestu na X servis zakonit, ministrstvo ni pristojno.

To Jerajevo podjetje bi sicer moralo biti uvrščeno na seznam subjektov z omejitvijo poslovanja z državnim zborom, ki ga vodi komisija za preprečevanje korupcije. Zakaj Alenka Jeraj o podjetju slabo leto po ustanovitvi še ni obvestila državnega zbora, ta pa nato KPK, kot zahteva zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, ni pojasnila.

Andrej Jeraj se na novinarska vprašanja Oštra ni odzval. 

 
 

Po Jerajevem odhodu z mesta direktorja je Namestu v začetku letošnjega leta dobil novega lastnika. Selan je za Oštro dejal, da je podjetje prodal, ker ima »fokus popolnoma drugje in ni bilo koristi od njega«. Preusmeril nas je na Jeraja, ki je bil »dejansko zadolžen za poslovanje firme Namestu«, a njegovega pojasnila nismo prejeli.

Selan je sicer lastnik in direktor podjetja Infotrend, ki je izdelalo spletne strani za 16 izmed 21 spletnih portalov, ki širijo dezinformacije in so bili predmet Oštrove analize financiranja dezinformacijskih virov prek spletnega oglaševanja.

 

Po objavi analize je uredništvu sporočil, da Infotrend ni bil lastnik ali upravljavec portalov, njihova naloga je bila le tehnična namestitev Wordpressa na strežnike naročnika – podjetja Namestu, poslovnega partnerja SCNR.