Kako skrajna desnica uporablja tiktok za širjenje laži in zarot

Avtorji: novinarji projekta Firehose of Falsehood; priredba Oštro



Veliko objav na tiktoku razširja teorije zarote in v družbo vnaša strah. Njihova taktika spominja na ruske dezinformacijske kampanje. Z njimi se najbolj okorišča skrajna desnica.

 

Vizualizacija: Josef Slerka

 
 

Nekatere ugotovitve preiskave Firehose of Falsehood:

🇩🇪 Ogromen nemški tiktokov trg je tarča političnih skrajnežev, ki so jih začeli izrazito podpirati mlajši volivci.

🇷🇴 V Romuniji so novinarji ugotovili, da je bil tiktok ključna platforma za vzpon novih skrajnodesničarskih politikov.

🇸🇰 Na Slovaškem je tiktok po poskusu atentata na premierja Roberta Fica postal plaforma za razširjanje teorij zarote.

🇪🇪 Estonci so na tiktoku izpostavljeni sejanju strahu pred vojno.

 

 

Nemški tiktok je postal osrednji komunikacijski kanal desničarskih skrajnežev. Priljubljenost na platformi, ki ima v Nemčiji 23 milijonov uporabnikov, je mogoče enostavno kupiti. Tiktok sicer trdi, da je uvedel varovalne mehanizme, a v resnici omogoča lažnim uporabniškim računom umetno prirejanje dosega in viralnosti vsebin.

To izkorišča desničarska stranka Alternativa za Nemčijo (AfD), ki ima močno prorusko identiteto. Njene vsebine so bile izjemno uspešne zlasti pred evropskimi volitvami. Analiza WDR je pokazala, da so imele te objave bistveno več ogledov od objav konkurenčnih strank. Pri tem so bili ključna demografska skupina najstniki. Eden od svetovalcev stranke AfD za družbene medije je izjavil, da je tiktok »okno v možgane« pretežno mlade publike na tem omrežju.

Proruska propaganda se razširja tudi na tiktoku na Češkem. Razpečuje jo denimo profil mlade karizmatične vplivnice Olge, ki svoje občinstvo šarmira s prikazovanjem vsakdanjega življenja v Moskvi. Posnetki luksuznih avtomobilov in ocene knjigarn subtilno nakazujejo, da mednarodne sankcije nimajo velikega vpliva na življenje Rusov.

Njen račun na tiktoku »Iz Rusije z ljubeznijo« ima več kot 10.000 sledilcev. Novinarji Investigace.cz so med temi analizirali 385 profilov in ugotovili, da hkrati spremljajo tudi račune populističnih in desničarskih politikov ter ekstremistov, ki kritizirajo Ukrajino.

 

Posnetek zaslona z objavami profila Iz Rusije z ljubeznijo.

 

Na Madžarskem pa ruskih dezinformacijskih vsebin ne širijo zgolj vplivneži in obrobni mediji, temveč kar osrednji mediji, povezani z vlado premierja Viktorja Orbána. Videoposnetke s prorusko propagando, izrezane iz informativnih oddaj, je v zadnjih letih objavljalo več uporabniških računov na tiktoku. Tipičen ruski dezinformacijski video na madžarskem tiktoku tako ni nič drugega kot kopija televizijskega informativnega programa, je ugotovil madžarski preiskovalni portal Átlátszó.

Novi evroposlanci širijo rusko propagando

Romunski preiskovalni medij Context.ro je s pomočjo računalniških programerjev razvil aplikacijo za učinkovito analizo videovsebin na tiktoku. Med drugim so novinarji analizirali objave skrajnodesničarskega politika Claudia Târziuja, enega izmed novih poslancev v evropskem parlamentu.

Târziu je na enem od posnetkov izrazil zaskrbljenost zaradi domnevnega prizadevanja evropske komisije za vzpostavitev evropske »zvezne superdržave«. Novinarji so ugotovili, da je njegov uporabniški račun povezan z mrežo računov, ki prek tiktoka širijo dezinformacije, zarote in rusko propagando ter spodbujajo sovraštvo. Analizirali so tudi druge vsebine, ki jih je objavilo sedem evropskih poslancev iz ekstremističnih strank AUR in SOS. Škodljiva sporočila je vsebovala najmanj petina in največ 42 odstotkov njihovih videoposnetkov.

Na Poljskem je skrajno desno zavezništvo Konfederacija na nedavnih evropskih volitvah doseglo tretje mesto med političnimi strankami. Dejavnosti na družbenih omrežjih, zlasti na tiktoku, kjer je Konfederacija pridobila veliko podporo mladih, so precej prispevale k uspehu, in to v zelo kratkem času. Njeni novoizvoljeni evropski poslanci so profile na tiktoku odprli šele konec leta 2022 ali januarja 2023. Grzegorz Braun, znan po svojih protiukrajinskih nastopih, ima zdaj že več kot 100.000 sledilcev. To se ujema s številom glasov, ki jih je prejel na volitvah.

 
Visoko uvrščena poslanca Konfederacije Grzegorz Braun in Ewa Zajączkowska-Hernik sta na letošnjih evropskih volitvah prejela podobno število glasov, kot imata sledilcev na tiktoku.

Visoko uvrščena poslanca Konfederacije Grzegorz Braun in Ewa Zajączkowska-Hernik sta na letošnjih evropskih volitvah prejela podobno število glasov, kot imata sledilcev na tiktoku.

 

Tiktok odmevi poskusa atentata

Po poskusu atentata na premierja Roberta Fica, ki se je zgodil 15. maja letos, so na Slovaškem zakrožile dezinformacije o strelcu. Nacionalistično usmerjeni nekdanji sodnik in neuspešni predsedniški kandidat Štefan Harabin je prek tiktoka razširil teorijo zarote, da je bil atentat naročen. V videoposnetku, ki je imel veliko število ogledov, je za »ideološko arhitektko« atentata razglasil nekdanjo socialno-liberalno predsednico Zuzano Čaputovo.

Slovaški preiskovalni center Jána Kuciaka (ICJK) je analiziral vsebine, ki so se prek tiktoka širile od 15. maja do 3. junija, in ugotovil, da so med objavami politikov in političnih strank največ ogledov zbrali populisti in nacionalisti.

Objave s prorusko vsebino na tiktoku v Estoniji.

Novinarji estonskega Eesti Ekspressa pa so odkrili približno 50 uporabniških računov, ki med drugim razširjajo dozdevno šaljive vsebine o tem, da bi lahko tudi Estonija postala bojišče, če bi se ukrajinska vojna razširila. Vrsta na tiktoku objavljenih videov je kazala, da naj bi se bližal ruski napad in da Nato pošilja vojake v Ukrajino.

V estonski družbi, kjer tiktok uporablja kar tretjina ljudi, take objave spodbujajo strah in tesnobo ter nadaljnje širjenje podobnih vsebin. Medijski strokovnjaki, med njimi Maia Klaassen, mlajša raziskovalka medijske pismenosti na univerzi v Tartuju, so novinarje Eesti Ekspressa opozorili, da so objave usklajene z dolgoletno rusko strategijo sejanja strahu in negotovosti v Estoniji. Tamkajšnja preiskava objav na tiktoku, povezanih z vojno, je pokazala, da bi lahko 63 odstotkov posnetkov označili za dezinformacije.

Tiktok, ki je v lasti kitajskega tehnološkega podjetja ByteDance, je v odgovoru na vrsto novinarskih vprašanj zatrdil, da se učinkovito bojuje proti dezinformacijam. Njegovi zaposleni naj bi preverjali dejstva in proaktivno odstranjevali škodljive vsebine. Te »popolnoma odstranijo, v zmernejših primerih pa zmanjšajo njihov doseg«.

 

O projektu

Firehose of Falsehood je čezmejna preiskava desetih neodvisnih evropskih medijev, ki je razkrila, kako se prek tiktoka razširjajo škodljive vsebine in kdo so pri tem glavni akterji.

Medijski partnerji preiskave so Investigace.cz (Češka), FRONTSTORY.PL (Poljska), ICJK (Slovaška), Átlátszó (Madžarska), Delfi (Estonija), DebunkEU.org (Litva), Westdeutscher Rundfunk (WDR, Nemčija), Oštro (Slovenija), Oštro (Hrvaška), Context.ro (Romunija) in BIRD.BG (Bolgarija).