Ciprska naveza nekdanjega župana Vuka
Maja Čakarić
—
Nekdanji završki župan Miran Vuk je v postopku osebnega stečaja, preiskujejo pa ga tudi zaradi suma različnih kaznivih dejanj. V Pandorinih dokumentih smo našli samo – njegov osebni naslov v Hrastovcu. V obrazcu za ustanovitev podjetja v davčni oazi ga je kot svoje navedla ciprska družba M.E Nominees.
»Hrastovec 130, Slovenija.« To je naslov, ki ga je ciprsko podjetje M.E Nominees kot slamnati družbenik leta 2011 navedlo v obrazcu za ustanovitev družbe Powerlight Investments na Britanskih Deviških otokih.
Na tem naslovu je bil prijavljen tedanji župan občine Zavrč Miran Vuk.
Powerlight Investments je bil lastnik ciprskega podjetja Powerlight Enterprises, ki je leta 2011 prevzelo deleža Mirana Vuka in njegovega brata Romana v družbi RMV Holding s Ptuja.
Vuk je nekoč veljal za župana z najdaljšim stažem. Prvič je bil izvoljen leta 1998, na položaju pa se je obdržal kar dvajset let.
Ena najmanjših občin v Sloveniji je imela sprva slabe kazalnike življenjskega standarda in nadpovprečno brezposelnost, a skozi Vukove mandate se je razvijala socialno in gospodarsko. Leta 2015 so jo organizatorji projekta Zlati kamen prepoznali kot najbolj podjetniško slovensko občino.
Na valu podjetniškega uspeha je jadral tudi župan Vuk. Skupaj z bratom Romanom ju je revija Manager večkrat zapored uvrstila med najbogatejše Slovence. Leta 2011, denimo, sta bila z 21,1 milijona evrov premoženja na 32. mestu.
Toda decembra 2015 so mariborski kriminalisti takratnega župana Vuka kazensko ovadili, ker so sumili, da je med letoma 2011 in 2014 namerno povzročil osebni stečaj, z njim pa 5,6 milijona evrov škode.
Na začetku tega obdobja, leta 2011, je bila na Britanskih Deviških otokih ustanovljena tudi družba Powerlight Investments s formalnim ciprskim lastnikom M.E Nominees. Ta je že leta 2017 vzbudil pozornost novinarjev mednarodnega preiskovalnega projekta Rajski dokumenti.
M.E Nominees je upravljal (in še vedno upravlja) več ciprskih podjetij, ki so prevzemala lastniške deleže v številnih slovenskih družbah. Ena izmed teh je bilo tudi podjetje Meltal – Rado Snežič, ki ga je do prevzema s Cipra obvladoval stric Roka Snežiča.
Vuka pa ni, Vuka pa ne
Ko je bila družba Powerlight Investments 2011. ustanovljena na Britanskih Deviških otokih, je ciprski M.E Nominees postal njen slamnati direktor in družbenik – z naslovom Mirana Vuka v Hrastovcu.
Dokument je podpisal Georgios Papadopoulos, partner ciprske odvetniške družbe M. Eliades & Partners, ki se med drugim ukvarja z ustanavljanjem in upravljanjem podjetij na Cipru in v drugih državah, tudi davčnih oazah.
Družbo je leta 1971 ustanovil danes 77-letni upokojeni odvetnik Marios Eliades, ki je konec avgusta napovedal, da se bo leta 2023 potegoval za položaj ciprskega predsednika.
Prav njegov partner Papadopoulos je ciprski pisarni registracijskega agenta Trident Trust, katerega dokumenti so 'ušli' med Pandorine dokumente, posredoval zahtevo za ustanovitev družbe Powerlight Investments v razvpiti karibski davčni oazi.
Odvetniška družba M. Eliades & Partners sicer na spletnem mestu ciprskega odvetniškega združenja navaja podjetje M.E Nominees kot svoje, kar potrjujejo tudi podatki ciprskega registra.
Toda sodeč po zahtevi za mednarodno pomoč, ki jo je ptujsko sodišče januarja letos poslalo bosanskemu ministrstvu za pravosodje, naj bi bilo podjetje M.E Nominees do leta 2011 v dejanski lasti bratov Mirana in Romana Vuka, v enakih deležih, nato pa naj bi Miran svoj delež prenesel na svoja otroka, Dominika in Moniko.
Zahteva za mednarodno pomoč se je nanašala na preiskavo stanovanjskih prostorov in vozil osmih osumljencev, med katerimi je bil tudi Rok Snežič, zaradi suma zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Hišne preiskave so potekale marca letos, predkazenski postopek pa po pojasnilih policije še ni končan.
Kot v dokumentu, ki smo ga pridobili na Oštru, navaja tožilstvo, je nacionalni preiskovalni urad januarja 2019 prejel anonimno prijavo zoper Snežiča, ki naj bi »prek medijev in poznanstev pridobival stranke, ki želijo 'oprati' denar«.
Ta dejanja naj bi Snežič domnevno več let opravljal za Mirana Vuka. Kdaj natanko, v dokumentu ni pojasnjeno.
Ovaditelj jim je še zaupal, da naj bi podjetja v solastništvu Mirana Vuka še naprej nakazovala od 200.000 do 400.000 evrov na družbe, povezane s Snežičem, nato naj bi različne osebe z njihovih bosanskih in madžarskih računov dvigovale gotovino. Snežič naj bi zase zadržal provizijo, preostanek pa naj bi »osebno prinašal Vukovim ljudem«. Samo v Bosni naj bi izvedli za 22,5 milijona evrov transakcij.
Dokument sodišča opisuje še povezanost Mirana Vuka oziroma njegovega brata Romana in otrok z drugimi ciprskimi, pa tudi slovaškimi podjetji. Ciprski M.E Nominees je imel v teh vlogo bodisi slamnatega direktorja, bodisi prokurista, bodisi edinega družbenika.
S člani družine Vuk so preiskovalci povezali podjetja Powerlight Enterprises, Yezora Holdings, Ayiaco Holdings, Cysc Services in M. E Nominees s Cipra ter Powerlight Investments in Midnes Trading z Britanskih Deviških otokov. Ugotovili so, da naj bi se Miran Vuk leta 2011 iz lastništva teh družb »začel umikati in prenašati svoje poslovne deleže na svoja otroka«.
Po podatkih iz Pandorinih dokumentov je M.E Nominees slamnati lastnik Powerlight Investments, ta pa je sodeč po ciprskem registru lastnik družbe Powerlight Enterprises.
Powerlight Enterprises je aprila 2011 prevzel deleža bratov Vuk v podjetju RMV Holding. Poldrugo leto pozneje je holding prevzelo drugo ciprsko podjetje, Yezora Holdings. Ko je nato vanj vstopilo še slovaško podjetje Romis Slovakia, je Yezorin delež skopnel do dobrega odstotka.
Po pojasnilih komisije za preprečevanje korupcije ji je občina Zavrč v času Vukovih mandatov poročala le o njegovih deležih v podjetjih s sedežem v Sloveniji, tudi v RMV Holdingu, ni pa prijavila »nobenega tujega podjetja«. Tako niso bili seznanjeni z osmimi tujimi družbami, povezanimi z Vukom, ki jih je Oštro naštel v novinarskih vprašanjih.
Vuk je sicer že od leta 2014 v osebnem stečaju, ki ga vodi ptujsko sodišče, pravosodne organe pa pri preiskovanju sumov kaznivih dejanj v drugih primerih ovira njegovo slabo zdravstveno stanje.
Podjetnejši brat
Ciprsko podjetje M.E Nominees nosi začetnici ustanovitelja družbe M. Eliades & Partners, Mariosa Eliadesa, vplivnega odvetnika. Povezave tega podjetja s Slovenijo so številne.
Po zadnjih podatkih slovenskega in ciprskega registra je M.E Nominees upravljavsko povezan s kar osemnajstimi slovenskimi podjetji. Vsa, tudi M.E Nominees, so pridobila identifikacijsko številko za DDV za poslovanje v Sloveniji.
Predstavniki M. Eliades & Partners so že leta 2007 predavali na davčno-izobraževalnih dnevih na Cipru, ki jih je organiziral Davčno izobraževalni inštitut, sicer del skupine Simič & partnerji. Njen večinski lastnik in do nedavnega tudi direktor je vršilec dolžnosti generalnega direktorja finančne uprave Ivan Simič.
Leta 2011 so ciprski odvetniki v sodelovanju z isto davčnosvetovalno skupino v Ljubljani soorganizirali seminar o poslovnih priložnostih za državljane Slovenije in drugih članic EU v smislu evropskih direktiv o prostem pretoku blaga in ljudi.
Tako ciprska odvetniška družba kot skupina Simič & partnerji sta članici mednarodnega združenja revizorskih, računovodskih, pravnih in svetovalnih podjetij Geneva Group International. Ustanovitelja obeh, Marios Eliades in Ivan Simič, sta dolgoletna znanca, kot je potrdil zadnji.
Partner družbe M. Eliades & Partners, Georgios Papadopoulos, je v pogovoru za Oštro dejal, da so s Simičem v preteklosti že sodelovali in da ga zato »kar dobro pozna«. Pravi, da je »zelo prijeten človek«, s katerim dobro sodeluje, »kot oče mi je«.
Blizu so si tudi geografsko, saj je odvetniška družba registrirana na istem ciprskem naslovu kot podjetje Simic Consult. Danes je to v lasti skupine Simič & partnerji, od januarja 2019 do maja 2020 pa je bil njen edini družbenik Ivan Simič. Simic Consult je maja letos ciprskemu registru predložil vlogo za izbris podjetja.
Simič je za Oštro pojasnil, da v Simic Consultu nima nobene funkcije, prek skupine Simič & partnerji pa je njegov posredni 88-odstotni družbenik. Dejal je, da je podjetje v postopku zapiranja, ker ne posluje več, prav tako je že zaprlo bančni račun.
Simič je zanikal, da bi bila družba M.E Nominees v lasti Mirana Vuka, ni pa zanikal, da je nekdanjega župana v preteklosti zastopal v davčnih postopkih. M.E Nominees, je pojasnil, deluje kot nominalna družba, ki »svojim strankam nudi izvajanje administrativnih zadev, vse v skladu s predpisi, ki urejajo poslovanje teh družb«.
Podobno je za Oštro dejal Georgios Papadopoulos, partner odvetniške družbe M. Eliades & Partners: »To je naše podjetje. Ne pripada nobenemu Slovencu.«
Vprašali smo ga, zakaj je podjetje M.E Nominees v obrazcu za ustanovitev Powerlight Investments, ki ga je podpisal in posredoval registracijskemu agentu Trident Trust, navedlo osebni naslov Mirana Vuka. Odvrnil je, da ne ve, »morda je bila napaka«.
Na vprašanje, ali ta »napaka« pomeni, da je med strankami odvetniške družbe človek, ki stanuje na naslovu v Hrastovcu, je dejal, da nanj ne more odgovoriti, saj je zavezan poslovni zaupnosti.
Da so dolžni varovati zasebnost svojih strank, so v odgovoru za Oštro pojasnili tudi v odvetniški družbi M. Eliades & Partners. Po informacijah Oštra so sicer že leta 2014 prenehali formalno upravljati družbo Powerlight Enterprises, ki je takrat tudi romala v izbris.
Med podjetji, ki jih na Cipru upravlja M.E Nominees, je tudi Barzio Holdings. Ta je leta 2010 prevzel slovensko podjetje Meltal – Rado Snežič, ki ga je obvladoval stric Roka Snežiča. Rok Snežič na naša vprašanja ni odgovoril.
Ivan Simič je za Oštro potrdil, da je Mirana Vuka, njegova podjetja in tudi družinske člane zastopal v davčnih postopkih. Toda Vuk se je s Snežičem, pravi, za svetovanje dogovoril sam.
Miran Vuk se na vprašanja, ki smo jih poslali na poštni naslov v Hrastovcu, ni odzval.
Njegov brat Roman in sin Dominik sta za Oštro dejala, da o M.E Nominees in drugih ciprskih podjetjih ne vesta nič. Dominik Vuk je dejal: »Posle je vodil moj oče Miran Vuk.« Njegov stric Roman Vuk pa, da ne ve ničesar: »Posle je vodil moj brat, ki je bil podjetnejši!.
Dopolnitev 12. 10. 2021:
Pomotoma smo zapisali, da je Ivan Simič generalni direktor finančne uprave, vendar je vršilec dolžnosti generalnega direktorja. Za napako se opravičujemo.
Pri preiskovanju te zgodbe je sodeloval tudi novinar Stelios Orphanides (OCCRP).