Zamolčano podjetje nekdanje poslanke

Anuška Delić



Maruša Škopac je bila v obdobju 20142018 poslanka stranke SMC. Približno polovico mandata je bila tudi solastnica podjetja na Britanskih Deviških otokih, o katerem ni poročala komisiji za preprečevanje korupcije.

 
Foto: Nebojša Tejić/STA

Foto: Nebojša Tejić/STA

 

»Vsi vemo, da se v državne ceste že nekaj let ni dovolj vlagalo in da so nekatere v zelo slabem stanju, zato vsi z nestrpnostjo pričakujemo, da se končno sredstva v prometno infrastrukturo povečajo.«

Tako je aprila 2017 v državnem zboru med razpravo o predlaganem odloku o okviru za proračune v naslednjih treh letih razmišljala nekdanja poslanka SMC Maruša Škopac.

Slabo leto prej je bilo iz poslovnega registra na Britanskih Deviških otokih izbrisano podjetje Perceptos Hong Kong Limited, katerega solastnica je bila Škopčeva, razkrivajo Pandorini dokumenti.

Podjetje je bilo sicer ustanovljeno že precej pred državnozborskimi volitvami leta 2014, po katerih se je na oblast zavihtela SMC s prvotnim predsednikom Mirom Cerarjem. Toda poslanka o tem lastniškem deležu ni poročala komisiji za preprečevanje korupcije, kot je to od nje zahteval zakon.

Za Oštro je potrdila, da komisiji ni poročala o solastništvu podjetja Perceptos Hong Kong Limited, in pojasnila, da je bilo ustanovljeno zaradi načrtovane selitve, ki se potem ni zgodila.

Podjetnica v politiki

Maruša Škopac, sicer diplomirana ekonomistka, je bila za poslanko izvoljena julija 2014 v volilnem okraju Jesenice, kjer je na predčasnih volitvah v državni zbor dobila največ glasov izmed vseh kandidatov.

Po izvolitvi za poslanko so jo Finance predstavile kot podjetnico, solastnico restavracije Moysushi v Ljubljani in direktorico v kranjskogorskem podjetju Alpeaktiv, ki prodaja športno opremo.

Finance so po volitvah leta 2014 pripravile predstavitev »najbolj zanimivih poslancev novega parlamenta«, med katerimi je uredništvo v ospredje postavilo prav Škopčevo, in sicer kot »podjetnico v DZ, ki obljublja več pragmatičnosti«. 

Odgovarjala je na več vprašanj, med drugim tudi o tem, zakaj se je pridružila Miru Cerarju, tedaj novopečenemu predsedniku vlade. »Ker resnično potrebujemo pravno državo. Investitor v Sloveniji lahko dobi gradbeno dovoljenje, pa se potem nekdo pritoži in mu ga vzamejo. Kje je pravna država, da bi ščitila investitorja?«

Kot poslanka je bila tarča zgražanja, ko je v državnem zboru iskreno zaklela. Od leta 2015 je bila tudi članica preiskovalne komisije o investiciji v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj. Imenovala jo je največjo energetsko naložbo v zgodovini samostojne Slovenije, ki je zaradi »političnih akterjev SDS in SD postala tudi največja prevara«. 

Škopčeva je v jeseniškem volilnem okraju kandidirala tudi na naslednjih predčasnih volitvah junija 2018. Med drugim se je zavzemala za prenovo srednje šole in financiranje gimnazije v tem mestu, toda volivci ji niso namenili še enega mandata.

Po koncu mandata je kot nekdanja poslanka prejemala nadomestilo, nato pa je nadaljevala svojo poslovno pot. SMC je danes članica koalicije z eno najnižjih javnomnenjskih podpor.

 
 

Karibska skrivnost

Maruša Škopac v času poslanskega mandata ni ravnala v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije, ki je od nje med drugim zahteval prijavo premoženjskega stanja. Poslanci morajo protikorupcijski komisiji poročati o premoženju ob začetku in po koncu mandata.

Zakon določa, da morajo funkcionarji v poročilu o premoženjskem stanju podati vse relevantne podatke o vseh vrstah premoženja, tudi o lastniških deležih, »katerih skupna vrednost presega 10.000 evrov«. Tega Škopčeva ni storila, kar je Oštru potrdila tudi sama, prav tako so to potrdili na komisiji za preprečevanje korupcije.

Če bi komisija to, da ji ni prijavila solastniškega deleža v podjetju Perceptos Hong Kong Limited, izvedela med njenim poslanskim mandatom, bi ji grozila vsaj globa. Komisija bi lahko po zakonu zahtevala tudi pojasnila oziroma bi lahko sprožila postopke za ugotavljanje njenega dejanskega premoženjskega stanja.

Pandorini dokumenti kažejo, da je podjetje v karibski davčni oazi ustanovila septembra 2012 skupaj s poslovnim partnerjem Marjanom Skukanom. Lastništvo podjetja s 50 tisoč dolarji ustanovnega kapitala sta si delila v enakem deležu, bila pa sta tudi prva direktorja podjetja.

Odprla sta ga prek lokalne pisarne registracijskega agenta iz skupine OMC (Overseas Management Company), ki je bila sicer že leta 1955 ustanovljena v Panami. V času, ko sta tega agenta najela Škopčeva in Skukan, je imela družba pisarne še v enajstih drugih jurisdikcijah.

Poslanka je poročala omejitve poslovanja v več podjetjih s sedežem v Sloveniji, ni pa poročala o nobenem podjetju, registriranem v tujini.
— KPK
 

Novinarjem Oštra ni uspelo izvedeti, čemu je bilo namenjeno podjetje Perceptos Hong Kong Limited. Maja 2016, približno na polovici mandata Škopčeve, je bilo izbrisano iz poslovnega registra Britanskih Deviških otokov.

Škopčeva je pojasnila, da sta podjetje na Britanskih Deviških otokih s Skukanom ustanovila, »ker smo planirali selitev v Hongkong, do katere pa ni prišlo«.

Iz registracijskega agenta OMC so za Oštro sporočili, da so »predani skladnosti poslovanja in imajo strog program za preverjanje skladnosti, vključno s politikami in postopki za preverjanje ozadja strank«. V vseh jurisdikcijah poslujejo skladno z relevantnimi zakoni, pri tem pa so dolžni spoštovati zasebnost in tajnost poslovanja svojih strank.

Še pred objavo Pandorinih dokumentov smo OMC tudi vprašali, ali so bili seznanjeni z dejstvom, da je njihova stranka v času, ko je bila dejanska solastnica podjetja z Britanskih Deviških otokov, postala poslanka. Poslali smo jim točne datume nastopa in konca poslanskega mandata ter se sklicevali na njihove dokumente.

Pri stranki, ki ima status politično izpostavljene osebe (PEP, politically exposed person), so namreč po nacionalnih in mednarodnih finančnih predpisih s področja preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma registracijski agenti dolžni izvesti bolj poglobljen pregled ozadja in oceniti tveganje poslovanja z njo.

Toda odgovorili so, da naša vprašanja, »kot kaže, temeljijo na napačnih, netočnih ali zavajajočih informacijah«. Predlagali so nam, naj preverimo verodostojnost virov, na katere se zanašamo pri delu.

Maruša Škopac agenta OMC ni obvestila o tem, da je postala poslanka, sicer pa prek te družbe »v resnici nikoli nismo zares poslovali«, je pojasnila.