Zavod za blagovne rezerve razveljavil za 53 milijonov evrov naročil
Anuška Delić, Matej Zwitter
–
Po plazu kritik o nepreglednosti postopkov pri oddaji javnih naročil za nakup zaščitne opreme, namenjene zajezitvi epidemije covida-19, je zavod za blagovne rezerve začel objavljati seznam oddanih naročil s podrobnimi opisi in cenami. Doslej so ponudniki izpolnili 15 od 85 naročil, devet pa jih je bilo razveljavljenih, tudi prvo naročilo, ki ga je dobilo podjetje Joca Pečečnika.
Ko je zavod za blagovne rezerve prejšnji mesec prevzel naročanje zaščitne opreme, potrebne za zajezitev epidemije v Sloveniji, in v prvem tednu oddal za 80 milijonov evrov naročil za posplošeno opisano »nabavo zaščitne opreme (covid-19)«, je predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel za Oštro.si opozoril, da je treba tudi v izrednih razmerah zagotoviti gospodarnost porabe javnih sredstev.
Za Radio Slovenija je še napovedal, da bo računsko sodišče preverilo pogodbe, in spomnil na napotilo evropske komisije, da lahko države naročajo opremo neposredno pri dobaviteljih, ne samo pri posrednikih.
Zavod za blagovne rezerve je, morda kot posledico kritik, 8. aprila objavil »status naročil zaščitnih sredstev«, v katerem je javnosti razkril nekatere podrobnosti že oddanih naročil. Med drugim so navedeni podrobni opisi, ki se skrivajo za skrivnostno »nabavo zaščitne opreme (covid-19)« in potrjujejo, da ni šlo le za zaščitne maske, kot so vnaprej predvidevali nekateri mediji. V nedeljo, 12. aprila, je zavod objavil še osvežen seznam.
Prav tako je objavil podatke o tem, katero naročilo je bilo izvedeno (tudi delno), katero še poteka in katero je razveljavljeno.
Pri Oštru smo z zavodovimi opisi in statusi naročil osvežili naš seznam nujnih javnih naročil, ki smo ga prvič objavili 3. aprila. Vanj smo dodali še vsa nova naročila zavoda za blagovne rezerve in bolnišnic, objavljena do ponedeljka, 13. aprila.
Skupni seštevek vrednosti vseh nujnih javnih naročil zavoda in nekaterih bolnišnic je trenutno 128,7 milijona evrov, zavod za blagovne rezerve pa je razveljavil za 53,1 milijona evrov naročil.
Piščančje meso, narezki, paštete in sir za 2,3 milijona evrov
Po posodobljenih podatkih o oddanih naročilih je med prvimi petimi dobavitelji z najvišjimi vrednostmi naročil po novem tudi prevozniško podjetje Hmezad TMT, ki je v lasti Miloša in Domna Prešerna, ta pa je po bazi poslovnih podatkov Bisnode partner Mihe Kušarja v nekaterih nepremičninskih podjetjih. Podjetje je dobilo 12,3 milijona evrov vredno naročilo za dobavo 22 milijonov kirurških mask do 15. aprila.
Prav tako se je v podatkih pojavil »novinec« med proračunskimi uporabniki, ki so se podali v nujni postopek oddaje javnega naročila zaradi epidemije covida-19, in sicer ministrstvo za obrambo. Pri podjetju A Form, ki prodaja medicinsko in vojaško opremo, je naročilo za dobrih 229 tisočakov »respiratorjev, grelcev infuzijskih tekočin, kisikovih jeklenk«, namenjenih v vojašnico Ivana Cankarja na Vrhniki.
Poleg zaščitne opreme je zavod za blagovne rezerve naročil tudi za 2,3 milijona evrov živil, in sicer mlečnih izdelkov, mesnih in ribjih konzerv ter pol tone piščančjega mesa, ki ga mora ponudnik zagotoviti pri rejcih v Sloveniji. Drugače kot pri zaščitni opremi je zavod nujno naročanje živil v obvestilu o oddaji naročila ustrezno razdelil v sklope, ki so večinoma tudi samostojno ovrednoteni.
Izjema je naročilo pol tone piščančjega mesa v skupni vrednosti nekaj manj kot 1,2 milijona evrov, ki so ga dobile družbe Perutnina Ptuj, Pivka perutninarstvo in Panvita Agromerkur, ni pa znano, katera bo dobavila koliko mesa po kateri ceni.
Mlečne izdelke, vredne 829 tisoč evrov, bodo dobavile Pomurske mlekarne (mleko v prahu za 169 tisoč evrov), Mlekarna Celeia (zorjeni sir za 583.500 evrov) in Mlekarna Planika (zorjeni sir za 76.500 evrov). Podjetje Osem bo za 175.250 evrov dobavilo narezke (goveje/svinjske, piščančje, puranje) in pašteto (piščančjo, jetrno), družba Delamaris pa pašteto iz skuše in zelenjave ter skušo z zelenjavo v vrednosti 105.136 evrov.
Pečečnikovo podjetje obljubilo največ
Med ponudniki sicer še vedno prednjači podjetje Public Digital Infrastructure v lasti prodajalca igralniških naprav Joca Pečečnika, ki je dobilo naročilo v vrednosti nekaj manj kot 31 milijonov evrov. To je bilo že drugo naročilo, ki ga je dobil Public Digital Infrastructure, saj je bilo prvo, za 25,4 milijona evrov, na začetku aprila razveljavljeno.
Pečečnikova družba bo zavodu po podatkih o drugem naročilu priskrbela dva milijona zaščitnih mask FFP2, milijon zaščitnih mask FFP3, dva milijona kirurških mask, 500 tisoč zaščitnih oblek, 400 tisoč zaščitnih očal in pet milijonov rokavic. Prevoz opreme bo zdaj stal 5,55 milijona evrov, kar je 50.000 evrov več kot ob prvem naročilu.
Pečečnik, ki se na sporočila Oštra že dva tedna ni odzval, je konec prejšnjega tedna za komercialno televizijo komentiral posel in novinarjem med drugim predložil kopijo računa, na katerem piše, da bo šlo 5,55 milijona evrov za nalaganje tovora, tovorni prevoz z boeingom 747, zavarovanje, takse in »generalni servis na Kitajskem«.
Pojasnil je, da so prvo pogodbo z zavodom razdrli zaradi nepredvidenih zamud pri pridobivanju dovoljenja za izvoz opreme iz Kitajske, nato so podpisali novo. Zatrdil je, da v poslu ne bo zaslužil niti centa.
Po poročanju MMC, je v petek na Brniku pristalo prvo letalo, s katerim je Pečečnik dobavil dva milijona zaščitnih mask, prav toliko zaščitnih rokavic in 30 tisoč zaščitnih oblek. Izjavil je, da so morali blago dobesedno ukrasti, saj je bilo namenjeno v druge države.
Drugi največji dobavitelj zaščitne opreme je še vedno Acron, v katerem je zaposlena tudi mama obrambnega ministra Mateja Tonina. Acron je z zavodom podpisal tri pogodbe za dobavo 8,2 milijona zaščitnih mask v skupni vrednosti 29,7 milijona evrov.
Slovenjgraško podjetje pa je tudi dobavitelj z najdaljšim dobavnim rokom. Največji del blaga, to je pet milijonov zaščitnih mask, ki je bilo naročeno po hitrem postopku zaradi skrajne nujnosti, bo Acron dobavil šele do 31. julija.