Poziv evropskih novinarjev k prepovedi vohunske programske opreme
uredništvo Oštra
Evropska zveza novinarjev poziva vse novinarje v Evropski uniji, naj podprejo popolno prepoved uporabe vohunske programske opreme, kot sta Pegasus in Predator.
Evropska zveza novinarjev poziva vse novinarje v Evropski uniji, naj podprejo popolno prepoved uporabe vohunske programske opreme, kot sta Pegasus in Predator.
Evropska zveza novinarjev je 14. septembra objavila pismo, v katerem poziva poslance evropskega parlamenta, naj v pogajanja o evropskem zakonu o svobodi medijev vstopijo z jasnim stališčem o absolutni prepovedi uporabe vohunske programske opreme proti novinarjem.
V pismu, ki ga je doslej podpisalo skoraj 300 ljudi, poudarjajo, da je besedilo zakona še vedno polno vrzeli, ki bi jih lahko vlade držav zlahka izkoristile, tako kot se je to zgodilo v primeru vohunske programske opreme Pegasus in Predator, o katerih je Oštro že večkrat poročal. Poudarili so, da se to dogaja kljub dejstvu, da evropski zakon o svobodi medijev pomeni zgodovinsko priložnost za zaščito pravic novinarjev.
Uporabo takšne programske opreme je treba strogo prepovedati, saj omogoča dostop do vseh komunikacij, fotografij, stikov in podatkov o spletnem vedenju posameznika – in to brez njegove vednosti, opozarjajo. Ta praksa resno ogroža zaupnost virov informacij, zato je potrebna popolna prepoved vohunske programske opreme in drugih nadzornih tehnologij.
Pismo jasno izraža stališče, da besedila, ki ga je sprejel svet ministrov pod švedskim predsedstvom, ne bi smeli sprejeti, če želimo ohraniti skladnost z evropskim aktom o svobodi medijev.
V začetku septembra je odbor evropskega parlamenta za kulturo in izobraževanje spremenil evropski akt o svobodi medijev, da bi zagotovil njegovo uporabo za vse vrste medijskih vsebin ter povečal preglednost in neodvisnost medijskega prostora v EU.
Za osnutek stališča je glasovalo 24 poslancev, trije so bili proti, štirje pa so se vzdržali.
Pred začetkom pogajanj s svetom o končni različici zakona mora zakonodajni predlog potrditi še parlament EU, glasovanje je načrtovano za začetek oktobra.
Pismo je mogoče podpisati na tej povezavi do 20. septembra 2023.