Za uspešen protikorupcijski boj ključno spoštovanje pristojnih institucij

uredništvo Oštra

Transparency International Slovenija je ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji, ki ga zaznamujemo 9. decembra, med drugim obsodil izjave in ravnanje funkcionarjev, uperjene zoper institucije, odgovorne za preprečevanje korupcije.

 

Foto: Vincent M. A. Janssen/Pexels

 

Raziskave kažejo, da je »blaginja družbe v posamezni državi obratno sorazmerna s stopnjo korupcije«, so sporočili iz Transparency International (TI) Slovenija. Kot ugotavljajo, je v Sloveniji korupcija najbolj razširjena pri porabi javnih sredstev, sprejemanju ključnih političnih odločitev in gospodarjenju z javnim premoženjem – pri upravljanju državnih podjetij oziroma v privatizacijskih procesih.

»Za uspešen boj proti korupciji je izredno pomembno spoštovanje mehanizmov za preprečevanje, odkrivanje in pregon korupcije ter pristojnih institucij,« so poudarili. V nasprotnem primeru namreč institucije ne morejo nemoteno in uspešno opravljati svojega dela.

TI Slovenija obsoja izjave politikov in drugih odločevalcev, uperjene zoper institucije ali postopke, ki jih te vodijo. »Žal smo bili nedavno priča tovrstnim pristopom tako predsednika vlade kot vodje največje opozicijske stranke, katerega podporniki so pred sodiščem celo napadli novinarje,« je sporočil TI Slovenija.

Opozorili so še, da spodkopavanje ugleda in sejanje dvoma o delovanju institucij, ki se ukvarjajo s preprečevanjem, odkrivanjem in pregonom korupcije, ter nespoštovanje ali relativiziranje njihovih odločitev povzročajo dolgotrajno in težko popravljivo škodo ne le njihovemu ugledu, temveč tudi boju proti korupciji.

Po mnenju Transparency International je vzpostavitev skupne zavesti o pomenu spoštovanja integritete in ničelne tolerance do koruptivnih dejanj odgovornost vseh nas, »posebno odgovornost pa imajo nosilci oblasti, ki s svojim ravnanjem javnosti postavljajo standarde sprejemljivega«.

Za preprečevanje korupcije si, kot partnerski center mednarodne novinarske mreže za preiskovanje organiziranega kriminala in korupcije OCCRP, prizadeva tudi Oštro. Tovrstna prizadevanja se med drugim odražajo v podatkovno-preiskovalnem projektu Detektor premoženja, v katerem smo sledili premoženju politikov. Na podlagi naših ugotovitev v sklopu tega projekta je komisija za preprečevanje korupcije izdala opomin sedmim ministrom in trem državnim sekretarjem.