47. teden na Razkrinkavanju
Avtorji: Matej Simič, Katarina Bulatović
TRDITEV
Molitev ozdravi na smrt bolnega bolnika, ogovarjanje in kletvice pa lahko škodijo zdravju in vodijo celo v smrt.
OCENA
»Počasi korakamo lastnemu uničenju naproti,« je za Nedeljski dnevnik opozorila Elena Parigina. Kljub temu je »ruska profesorica in doktorica kvantne diagnostike« sodeč po prispevku, ki so ga poobjavili na spletnem portalu Dnevnik.si, optimistična. Avtorica prispevka je zapisala, da lahko molitev po mnenju Parigine ozdravi na smrt bolnega bolnika, ogovarjanje in kletvice pa škodijo zdravju in vodijo celo v smrt.
Trditev, da lahko molitev ozdravi na smrt bolnega, ne drži. Elena Pirigina sicer trdi, da tega ni izrekla, je pa ta trditev zapisana v prispevku. Molitev je lahko koristna pri lajšanju simptomov nekaterih bolezni, vendar znanstvenih dokazov o tem, da lahko ozdravi na smrt bolnega, ni.
Prispevek je na portalu oglaševal predavanje ruskega akademika o medicini prihodnosti v obliki novinarskega članka, ni bil označen kot oglasno sporočilo in tako ločen od novinarskih besedil.
Članek so v uredništvu sicer umaknili, a smo ga kljub temu po tipologiji Razkrinkavanja.si označili za prikrito oglaševanje.
Podrobneje: Molitev ne ozdravi na smrt bolnega
TRDITEV
Po naših zanesljivih informacijah – tudi iz Večera – zadnji članki Svetlane Slapšak sprožajo množične odpovedi že tako ali tako močno upadajočih naročnin na Večer.
OCENA
Na portalu Nova24tv.si so poročali, da se časnik Večer spopada z množičnimi odpovedmi svojih naročnikov. Razlog za upad števila naročnikov je pisanje Večerove kolumnistke Svetlane Slapšak, so zapisali.
Nova24tv.si je informacijo o padanju števila naročnikov Večera povzela po poročanju portala Požareport.si.
Večer se po njihovih zagotovilih ne sooča z množičnimi odpovedmi naročnin, ki naj bi jih sprožale kolumne Svetlane Slapšak. Bralci, ki odpovedujejo naročnine, med razlogi ne navajajo nobenih posebnosti. Na podlagi vsega navedenega trditev označujemo za neutemeljeno.
Podrobneje: Kolumne Svetlane Slapšak ne odganjajo bralcev
TRDITEV
V Slovenijo prihaja več tisoč Filipincev: medicinske sestre, šoferji, gradbeniki …
OCENA
»V Slovenijo prihaja več tisoč Filipincev: medicinske sestre, šoferji, gradbeniki …« so pri Slovenskih novicah naslovili članek o domnevnem prihodu od dva do pet tisoč filipinskih delavcev.
Članku Slovenskih novic, ki zatrjuje, da bo v Slovenijo prišlo več tisoč filipinskih delavcev, dajemo oznako klik vaba. Po zagotovilih ministrstev za delo in gospodarstvo ter GZS se na sklenitev sporazuma o zaposlovanju Filipincev ne pripravljajo, kar pomeni, da teh delavcev v Slovenijo ne bo.
Podrobneje: V Slovenijo ne prihaja več tisoč filipinskih delavcev
TRDITEV
V Ljubljani je vse več drznih tatvin.
OCENA
Spletni portal Utrip Ljubljane je poročal, da je v slovenskem glavnem mestu vse več drznih tatvin. Podali so policijske podatke o dveh primerih takih tatvin.
V novici, ki temelji zgolj na dveh policijskih sporočilih za javnost, sicer niso napisali, na podlagi česa so sklepali, da se število tatvin povečuje, saj so navedli samo dva primera. Prav tako tega niso pojasnili, ko smo jih prosili za utemeljitev trditve v naslovu.
A ne glede na to trditev, sodeč po dostopnih policijskih podatkih, drži.
Podrobneje: V Ljubljani število drznih tatvin narašča
TRDITEV
V tretjem členu ustave, ki izvrševanje oblasti pridržuje le državljanom Republike Slovenije, piše, da je slovensko državljanstvo pogoj za zasedbo funkcije ministra.
Slovensko državljanstvo je pogoj za zasedbo ministrske funkcije, je tvitnil Janez Pogorelec, ustavni pravnik in nekdanji direktor vladne zakonodajne službe. Angelika Mlinar, kandidatka stranke SAB za kohezijsko ministrico in koroška Slovenka, mora tako po njegovem mnenju pridobiti slovensko državljanstvo, preden zasede ministrsko funkcijo.
V tretjem členu ustave, ki izvrševanje oblasti pridržuje le slovenskim državljanom, ni izrecno zapisano, da je slovensko državljanstvo pogoj za zasedbo ministrske funkcije. Vendar tako mnenje prevladuje med slovenskimi ustavnimi pravniki in tako menijo tudi v vladni zakonodajni službi. Trditev drži.
Podrobneje: Določb o slovenskem državljanstvu ministrov ni, a ga vseeno potrebujejo
Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.