Madžarski parlament novi zakon potrdil s 53, ne 37 glasovi proti
Avtorica: Meta Gantar
TRDITEV
Madžarski parlament je vladi odobril posebna pooblastila s 137 za in 37 glasovi proti.
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Madžarski parlament je 30. marca sprejel nov zakon za zajezitev koronavirusa, s katerim so poslanci za nedoločen čas podaljšali izredne razmere v državi. »Madžarski parlament je vladi odobril posebna pooblastila s 137 za in 37 glasovi proti,« je na svojem profilu na twitterju objavil nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle.
Po podatkih spletnega mesta madžarskega parlamenta je 137 poslancev glasovalo za novi zakon, 53 pa proti. Parlament je vladi z novim zakonom podelil obsežna pooblastila za zajezitev koronavirusa, tako v času izrednih razmer niso dovoljene ne parlamentarne volitve ne referendumi.
Zakon še določa, da »oseba, ki na mestu javne nevarnosti in pred velikim občinstvom izjavi ali širi katerokoli neresnično dejstvo oziroma napačno interpretira katerokoli resnično dejstvo o javni nevarnosti, ki lahko povzroči razburjenje ali nemir v veliki skupini oseb na lokaciji javne nevarnosti, je kriva kaznivega dejanja in bo kaznovana z do tremi leti zapora«.
Oseba, ki v času izrednih razmer in pred velikim občinstvom širi neresnična dejstva ali napačno interpretirano resnico, ki lahko ovira ali onemogoča učinkovitost zaščite, ji grozi od leta do pet let zapora.
Peterle je za Razkrinkavanje.si povedal, da je informacijo o številu glasov o novem protikoronskem zakonu na Madžarskem povzel po poročanju portala Euractiv. Toda tam so poročali o 137 glasovih za zakon in 53 glasovih proti. Peterle je pojasnil, da je število 37 v objavi na twitterju pomotoma prepisal iz pravilnega podatka o 137 glasovih za zakon. Objavo na twitterju je po opozorilu Razkrinkavanja.si popravil.
Madžarski parlament je novi zakon sprejel s 137 glasovi za in 53 proti, kar je 16 nasprotujočih poslanskih glasov več od števila, ki ga je na twitterju objavil Peterle. Kot je za Razkrinkavanje.si pojasnil Peterle, se mu je pri pisanju primerila tipkarska napaka.
Trditev, da je madžarski parlament potrdil novo madžarsko zakonodajo s 137 glasovi za in 37 proti, je šlamparija.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Šlamparija
Objava, v kateri se je avtorju prikradla napaka, zato je objavil netočne informacije ali posredoval nepreverjene informacije drugega vira. Ključno pri tem je, da mora biti očitno, da je avtor napako storil nenamerno oziroma brez namena netočno obveščati javnost.