Slovenija za obrambo ni prisiljena nameniti dveh odstotkov BDP
Razkrinkavanje.si
—
Novinarji Razkrinkavanja.si so včeraj vnovič preverjali verodostojnost trditev kandidatov na drugem predvolilnem soočenju na TV Slovenija.
Nataša Pirc Musar
»Dva odstotka BDP moramo zaradi zavez Natu dati za slovensko vojsko.«
Voditelji držav članic Nata so se v skupni izjavi po vrhu Nata leta 2014 zavezali, da bodo države, ki so takrat za vojsko namenile manj kot dva odstotka BDP, »stremele k povečanju sredstev proti dvema odstotkoma BDP« do leta 2024. Ta cilj je bil sicer prvič omenjen v dokumentu Nata iz leta 2006, a se mu voditelji držav takrat niso zavezal v skupni izjavi.
Iztok Prezelj s katedre za obramboslovje na fakulteti za družbene vede je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da so članice Nata popolnoma suverene pri odločanju, kolikšen delež BDP bodo namenile za obrambo.
Slovenija je lahko lastne zaveze Natu tudi suvereno spreminja brez predvidene neposredne kazni, denimo izključitve iz zveze, »toda posredno bi si s tem lahko nakopala absolutno degradacijo kredibilnosti države, njene obrambne politike in slovenske vojske v mednarodni organizaciji, partnerji pa bi jo začeli ignorirati«.
V volilnem štabu Nataše Pirc Musar so pojasnili, da mora Slovenija dva odstotka BDP za obrambo nameniti zato, »ker smo dali besedo, ne ker bi nas v to kdo lahko prisilil«.
Trditev, da mora Slovenija dva odstotka BDP nameniti slovenski vojski zaradi zavez Natu, je šlamparija, saj se je država skupaj z drugimi članicami organizacije zavezala, da bo »stremela k povečanju« sredstev za obrambo proti dvema odstotkoma BDP, ne pa, da jih bo povečala na dva odstotka.
Janez Cigler Kralj
»Okrog 120, 130 tisoč [ljudi] sploh nima osebnega zdravnika.«
Po podatkih ministrstva za zdravje je brez osebnega zdravnika ali pediatra v Sloveniji 131.000 ljudi. Trditev drži.
Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.