Barva Jupol Antimicrob ne ščiti pred koronavirusom
Avtor: Samo Demšar
TRDITEV
Naj vas stene ščitijo pred koronavirusom.
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
TUŠIRANKA
S povedjo »Naj vas stene ščitijo pred koronavirusom« je podjetje Jub na spletnem mestu trgovine Kalcer oglaševalo notranjo zidno barvo Jupol Antimicrob. Oglasno sporočilo so utemeljili s podatkom, da je barva odporna proti humanemu koronavirusu 229E.
Po študiji, objavljeni marca letos na spletnem mestu ameriškega centra za biotehnološke informacije, je ta vrsta koronavirusa manj kužna od virusa sars-cov-2, ki povzroča okužbo s covidom-19. Humani koronavirus 229E so odkrili leta 1966, posledica okužbe s tem virusom pa je v večini primerov blažje obolenje zgornjih dihalnih poti, so pojasnili v študiji.
Po podatkih spletnega mesta državne uprave sodi zaščitna barva Jupol Antimicrob med biocidne proizvode, ki so namenjeni zatiranju škodljivcev, plesni in bakterij.
Na centru za zdravstveno ekologijo na nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so potrdili, da sodi Jupol Antimicrob med površinske biocide, torej med sredstva, ki preprečujejo naselitev organizmov na površinah. Dodali so, da morajo biti vsi biocidi, ki se uporabljajo v Sloveniji, registrirani pri uradu za kemikalije.
Direktor urada za kemikalije Alojz Grabner je potrdil, da je podjetje Jub registriralo izdelek Jupol Antimicrob in uradu dokazalo učinkovitost izdelka proti humanemu koronavirusu 229E, virusu, ki običajno povzroča prehlad. Testa učinkovitosti izdelka proti virusu sars-cov-2, ki povzroča covid-19, podjetje ni predložilo.
Podjetje Jub je učinkovitost proti humanemu koronavirusu 229E dokazalo le v standardiziranih laboratorijskih razmerah. »Zgolj na podlagi laboratorijskih preizkusov ne moremo sklepati na učinek v dejanskih pogojih uporabe in učinek na druge vrste virusov,« je poudaril Grabner. Za potrditev učinka izdelka v dejanskih razmerah so namreč potrebni še dodatni testi v realnih pogojih.
Grabner je opozoril, da je podjetje dokazalo, da izdelek pred humanim koronavirusom 229E ščiti notranje zidove, ne pa tudi ljudi. »Predstavitve izdelka v medijih in na spletnih straneh so dvoumne in zavajajoče, še posebej ker so predstavljene v aktualnem kontekstu covida-19, zaradi česar lahko nepoučeni uporabnik zelo hitro dobi vtis, da barva preprečuje tudi okužbo ljudi.«
V zvezi z izdelkom Jupol Antimicrob je urad že prejel prijavo, trenutno je v obravnavi na inšpekciji za kemikalije.
Sars-cov-2 na površinah ni stabilen
Po študiji, lani objavljeni v znanstveni reviji Virology Journal, je virus sars-cov-2 v laboratorijskih razmerah pri 20 stopinjah Celzija na različnih površinah sicer mogoče zaznati do 28 dni. V praksi je stabilnost virusa zaradi dnevne svetlobe, nihanja temperature, vlažnosti in manjše količine virusa manjša kot v laboratorijskih razmerah, so opozorili na centru za zdravstveno ekologijo NIJZ.
»Človeški koronavirusi niso posebej stabilni na suhih površinah«, saj običajno v nekaj urah do nekaj dneh niso več aktivni. Onesnažene površine imajo pri prenosu virusa manjšo vlogo, so pojasnili.
Jernej Iskra, visokošolski učitelj na fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, je poudaril, da »se virus sars-cov-2 načeloma ne prenaša preveč učinkovito prek površin, kar pa ne pomeni, da se to ne more zgoditi«. Opozoril je še, da preživetje virusa na površini ni enako širjenju okužbe prek površine, ki je kot vir okužbe manj verjetna od kapljičnega prenosa.
Emanuel Goldman, mikrobiolog z medicinske šole Rutgers v New Jerseyju, je lani v znanstveni reviji The Lancet ocenil, da je verjetnost širjenja virusa sars-cov-2 prek površin zelo majhna. Po njegovem je možno le v primeru, da okužena oseba kihne na površino, ki se jo nato v eni do dveh urah dotakne druga oseba.
Iz Juba so sporočili, da je korektnost in veljavnost izvedenih testiranj za izdelek Jupol Antimicrob preverila inšpektorica urada za kemikalije, ki ni imela dvomov o skladnosti izdelka z veljavnimi predpisi. »Določene navedbe v trženjski kampanji pa urejamo v skladu z navodili inšpektorice urada za kemikalije.« Katere, niso pojasnili.
Oglas po kodeksu slovenske oglaševalske zbornice ne sme vsebovati trditev, ki bi potrošnika zavajale z neresničnostjo, dvoumnostjo, pretiravanjem ali z zavajajočo opustitvijo bistvenih informacij.
Ana Predovič, vodja projektov pri zbornici, je sporočila, da konkretnega primera ne morejo komentirati, saj je za to pristojno oglaševalsko razsodišče, ki o skladnosti oglasa odloča le na podlagi prijave.
SKLEP
Podjetje Jub, ki proizvaja zidne barve, je v oglasu trdilo, da lahko njihova notranja zidna barva Jupol Antimicrob uporabnika ščiti pred koronavirusom. Trditev so podprli s podatkom, da je barva odporna proti humanemu koronavirusu 229E.
Po študiji ameriškega centra za biotehnološke informacije je humani koronavirus 229E manj kužen od virusa sars-cov-2, ki povzroča okužbo s covidom-19.
Podjetje Jub je učinkovitost izdelka Jupol Antimicrob proti humanemu koronavirusu 229E dokazalo v postopku na uradu za kemikalije. Po pojasnilih direktorja urada Alojza Grabnerja je bila odpornost dokazana v laboratorijskih razmerah, na podlagi katerih ni mogoče sklepati o dejanski učinkovitosti.
Grabner je še poudaril, da je Jub pri uradu dokazal le, da izdelek pred humanim koronavirusom 229E ščiti notranje zidove, ne pa tudi ljudi. Meni, da so predstavitve izdelka v medijih in na spletu zato »dvoumne in zavajajoče«, sploh v aktualnem epidemiološkem kontekstu.
Na centru za zdravstveno ekologijo na NIJZ so pojasnili, da se človeški koronavirusi na suhih površinah običajno deaktivirajo v nekaj urah do nekaj dneh. Visokošolski učitelj na fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Jernej Iskra pa je poudaril, da je za okužbo verjetnejši kapljični prenos.
Podjetje Jub v oglasu trdi, da notranja barva Jupol Antimicrob ščiti pred koronavirusom. Toda podjetje tega ni dokazalo, temveč zgolj, da pred humanim koronavirusom 229E ščiti površine stene. Trditev smo po metodologiji Razkrinkavanja.si označili za manipulacijo.
Manipulacija
Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.