Evropski poslanci lahko tajno glasujejo na daljavo
Avtorica: Zala Čas
TRDITEV
»Vi veste, da smo v državnem zboru v našem raziskovalnem sektorju naročili raziskavo, primerjalni pregled, ali imajo države članice Evropske unije sploh rešeno tajno glasovanje na daljavo. Nobena tega nima, tudi evropski parlament te rešitve nima, čeprav so nekateri politiki o tem govorili, da to obstaja, ni res. Tega preprosto ni.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je 14. februarja v oddaji Politično s Tanjo Gobec na TV Slovenija zatrdil, da nobena država članica EU poslancem ne omogoča tajnega glasovanja na daljavo. Tega, je dejal, ne omogoča niti evropski parlament.
Horvat se je pri tem skliceval na primerjalno analizo Tajno glasovanje izven parlamenta, ki jo je raziskovalni oddelek državnega zbora objavil na začetku februarja. Prek mreže Evropskega centra za parlamentarne raziskave in dokumentacijo (ECPRD) so državam posredovali vprašalnik o tajnem glasovanju v parlamentu v primeru, da so poslanci v samoizolaciji, okuženi ali bolni, med drugim o načinu in lokaciji glasovanja.
V državnem zboru so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da so vprašalnik poslali članicam ECPRD (članice EU in Sveta Evrope), evropskemu parlamentu, parlamentarni skupščini Sveta Evrope in več drugim državam. V končno analizo so vključili 38 parlamentov, ki so izpolnjen vprašalnik vrnili do zahtevanega roka.
Trije evropski parlamenti omogočajo tajno glasovanje
Raziskovalni oddelek državnega zbora je v pregledu ugotovil, da poslancem v 25 od 38 primerov niso omogočali tajnega glasovanja zunaj parlamenta.
Med te sodi tudi Slovenija, saj poslovnik državnega zbora poslancem narekuje tajno glasovanje v prostoru, kjer poteka seja. Aprila lani so sicer dopolnili 93. člen poslovnika, tako da poslancem v izrednih okoliščinah omogoča izvedbo seje in javnega glasovanja na daljavo, vendar ne tudi tajnega.
Je pa nekaj izjem, kjer je tajno glasovanje zunaj parlamenta mogoče, so poudarili v raziskavi in navedli Estonijo, spodnji dom britanskega parlamenta, Grčijo in evropski parlament.
Poslanci v Estoniji praviloma glasujejo prek elektronskega sistema, razen kadar gre za volitve predsednika republike ter podpredsednika in predsednika parlamenta, ko glasujejo tajno z glasovnicami. Kot so pojasnili za raziskavo državnega zbora, so lani zaradi preprečevanja stikov med epidemijo prilagodili tudi to in poslancem omogočili tajno glasovanje na daljavo iz avtomobila na dvorišču parlamenta.
Tajno na daljavo lahko glasujejo tudi v grškem parlamentu, kjer imajo pravico do glasovanja na daljavo poslanci, ki so na misiji v tujini, in poslanke, ki so odsotne zaradi nosečnosti ali skrbi za novorojenca. Kadar je glasovanje na daljavo tajno, glasovnico zapečatijo in jo pošljejo neposredno predsedniku parlamenta.
Oktobra lani so s spremembo poslovnika glasovanje na daljavo prav tako omogočili poslancem, ki zaradi epidemioloških razmer niso mogli glasovati v živo, so pojasnili oddelku slovenskega državnega zbora.
Aprila lani je služba evropskega parlamenta za raziskave (EPRS) v poročilu o delovanju parlamentov držav EU med pandemijo omenila možnost tajnega glasovanja na daljavo tudi v španskem parlamentu.
Poslovnika zgornjega in spodnjega doma španskega parlamenta poslancem sicer omogočata glasovanje na daljavo le v primeru nosečnosti, materinskega ali očetovskega dopusta, resnega obolenja, in kadar poslanec ne more opravljati svoje funkcije, predsedstvo doma pa presodi, da je vzrok upravičen.
Čeprav je glasovanje na daljavo omogočeno le posameznim poslancem, ne vsem, so v predsedstvih obeh domov določbe poslovnika razširili tudi za tiste, ki zaradi izrednih razmer med epidemijo ne morejo glasovati v živo. Kadar poslanec na daljavo glasuje tajno, predsedstvo doma njegovo elektronsko glasovnico natisne in odda v volilno skrinjico, pri tem pa ne razkrije njegove identitete, sta še pojasnila avtorja poročila.
EP glasovanje prilagodil izrednim razmeram
V nasprotju s Horvatovo trditvijo, da rešitve za tajno glasovanje na daljavo nima niti evropski parlament, je raziskovalni oddelek državnega zbora v analizi ugotavljal, da ga evroposlancem omogoča.
»Poslanci evropskega parlamenta lahko tajno glasujejo tudi prek sistema za glasovanje na daljavo,« so v evropskem parlamentu potrdili za Razkrinkavanje.si. Poleg tega so decembra lani posodobili 237. člen poslovnika, ki podrobneje ureja delovanje parlamenta v izjemnih in nepredvidljivih okoliščinah.
Za tajno glasovanje na daljavo uporabljajo enak sistem kot za javno glasovanje. Ko poslanci svoj glas na varen način vnesejo v elektronski sistem, glasovnico natisnejo in podpišejo, nato pa jo fotografirajo ali skenirajo in pošljejo v temu namenjen elektronski predal EP. Kadar je glasovanje tajno, se na glasovnici označi samo, da je poslanec glasoval, ne pa tudi, kako.
Predsednik evropskega parlamenta David Maria Sassoli je 13. januarja v zadnjem sklepu o organizaciji dela v izrednih razmerah med drugim določil, da poslanci še naprej glasujejo prek nadomestnega elektronskega sistema za glasovanje na daljavo.
V NSi so za Razkrinkavanje.si potrdili, da se je Jožef Horvat v izjavi skliceval na raziskavo o tajnem glasovanju zunaj parlamenta, ki jo je naročil raziskovalni oddelek državnega zbora. Ko smo jih soočili z rezultati raziskave, ki so drugačni od tistih, ki jih je navajal Horvat, se niso več odzvali.
SKLEP
Vodja poslanske skupine Nove Slovenije Jožef Horvat je 14. februarja v oddaji Politično s Tanjo Gobec na TV Slovenija dejal, da je raziskava, ki so jo naročili v raziskovalnem oddelku državnega zbora, pokazala, da poslanci v nobeni državi članici EU ne morejo tajno glasovati na daljavo. Prav tako tega ne omogoča evropski parlament, je trdil.
V raziskavi o tajnem glasovanju zunaj parlamenta, na katero se je skliceval Horvat, so ugotovili, da izmed držav članic EU, ki so se odzvale na njihov vprašalnik, le Estonija in Grčija omogočata tako glasovanje. Prav tako so kot izjemi navedli evropski parlament in spodnji dom britanskega parlamenta.
Služba evropskega parlamenta za raziskave je v poročilu o delovanju parlamentov držav EU med pandemijo kot izjemi pri tajnem glasovanju na daljavo prav tako navedla Grčijo in Španijo.
V evropskem parlamentu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da omogočajo tajno glasovanje na daljavo.
Trditev poslanca Jožefa Horvata, da nobena od držav članic EU nima rešitev za tajno glasovanje na daljavo, tudi evropski parlament ne, ne drži.
EUformatorka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na evropske teme. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb o zadevah EU vplivajo tudi na ustreznejšo obveščenost slovenskih državljanov.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Projekt EUformatorka poteka v sodelovanju z Evropsko komisijo – Predstavništvom v Sloveniji. Stališča, izražena v posameznem prispevku, ne odražajo nujno uradnih stališč Evropske komisije.