Kacin sklepal na podlagi neprimerljivih zemljevidov

Avtor: Matej Zwitter

 

TRDITEV

To je pogled na Evropo pred nekaj dnevi. Bila je razdeljena na vzhod Evrope, ki je bil relativno rdeč, na zahod Evrope, ki je bil relativno rdeč, in na srednji pas od Italije prek Nemčije v Skandinavijo, kjer je bilo kar nekaj zelenih območij. Če pa pogledate naslednji graf, pa vidite, da ni nikjer nič več zelenega, da je Nemčija še relativno oranžna in zato sprejema bolnike iz sosednjih držav, kjer so postelje že v celoti zasedene. Skratka, razmere se slabšajo tudi v Skandinaviji. 


OCENA



 
Vladni govorec Jelko Kacin je na tiskovni konferenci vlade primerjal zemljevida, ki ne prikazujeta primerljivih podatkov o razširjenosti covida-19 v Evropi. Foto: Nebojša Tejić/STA

Vladni govorec Jelko Kacin je na tiskovni konferenci vlade primerjal zemljevida, ki ne prikazujeta primerljivih podatkov o razširjenosti covida-19 v Evropi. Foto: Nebojša Tejić/STA

Vladni govorec Jelko Kacin je na tiskovni konferenci 19. oktobra komentiral stanje pandemije covida-19 v evropskih državah. Predstavil je dva zemljevida evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), ki prikazujeta rast števila okuženih z novim koronavirusom v Evropi med 28. septembrom in 11. oktobrom. 

Kacin je najprej opisal razmere v Italiji, kjer se število na novo okuženih močno zvišuje. Nato se je posvetil še razmeram drugod po Evropi.

Najprej je predstavil zemljevid Evrope, ki da prikazuje stanje »pred nekaj dnevi«. Komentiral je, da je bila Evropa razdeljena na vzhodni in zahodni del, ki sta bila na zemljevidu pretežno obarvana rdeče, ter na srednji pas od Italije prek Nemčije do Skandinavije, kjer je bilo »kar nekaj zelenih območij«. To so bili deli Grčije, Italije, Nemčije in Skandinavije. 

Ko je predstavil drugi zemljevid, na katerem so bile vse regije v Evropi označene z oranžno ali rdečo, pa je ugotavljal, da »ni nikjer nič več zelenega«, in nato sklenil, da se »razmere slabšajo tudi v Skandinaviji«. Pri tem zemljevidu ni pojasnil, na katero obdobje se nanaša.

 
 

ECDC vsak četrtek objavlja zemljevide o epidemioloških razmerah v EU. Toda zemljevida, ki ju je predstavljal Kacin, ne kažeta istovrstnih podatkov in sprememb v razširjenosti covida-19, o katerih je govoril. Poleg tega oba prikazujeta hitrost širjenja bolezni v istem obdobju, in sicer med 28. septembrom in 11. oktobrom. Zato ne drži Kacinovo navajanje, da zeleno obarvanih območij ni več in da je zaradi »izginotja« zelenih območij mogoče sklepati, da se stanje slabša tudi v Skandinaviji.

Prvi zemljevid kaže države in regije, obarvane glede na 14-dnevno incidenco, to je število na novo potrjenih okužb na sto tisoč prebivalcev v zadnjih dveh tednih. Poleg tega kaže tudi delež pozitivnih testov na novi koronavirus.

Regije, v katerih so od 28. septembra do 11. oktobra potrdili manj kot 25 okužb na sto tisoč prebivalcev in pri tem delež pozitivnih testov ni presegel štirih odstotkov, so na tem zemljevidu obarvane zeleno. Regije z večjo incidenco ali z večjim deležem pozitivnih testov pa so obarvane oranžno ali rdeče.

Drugi zemljevid prikazuje regije zgolj glede na 14-dnevno incidenco covida-19. Tiste z manj kot 25 potrjenimi okužbami na sto tisoč prebivalcev so obarvane temno rumeno, regije z večjo incidenco pa z drugimi barvami. 

Kacinovo opažanje, da na drugem zemljevidu »nikjer ni nič več zelenega«, je tako posledica tega, da barvna lestvica zelene barve ne vključuje. Iste regije, ki so na prvem zemljevidu obarvane zeleno, so na drugem obarvane temno rumeno. 

V vladnem uradu za komuniciranje se na naša vprašanja niso odzvali. Odgovor bomo objavili, ko ga dobimo.

 
 

S K L E P

Vladni govorec Jelko Kacin je na tiskovni konferenci 19. oktobra predstavil stanje pandemije covida-19 v Evropi. Pri tem je uporabil zemljevida, ki ju je objavil evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni.

Po Kacinovem mnenju prvi zemljevid kaže, da je bilo pred nekaj dnevi »kar nekaj zelenih območij«, medtem ko drugi kaže, da »ni nikjer nič več zelenega«.

Vendar na podlagi teh zemljevidov ni mogoče sklepati na spremembo epidemioloških razmer, saj se oba nanašata na isto obdobje, in sicer med 28. septembrom in 11. oktobrom. Poleg tega zemljevida ne prikazujeta primerljivih podatkov. Na prvem so namreč regije obarvane glede na 14-dnevno incidenco in delež pozitivnih testov, na drugem pa le glede na 14-dnevno incidenco.

Prav tako se zemljevida razlikujeta po barvni lestvici: na prvem so regije z najugodnejšimi epidemiološkimi razmerami obarvane zeleno, na drugem pa temno rumeno.

Iz primerjave obarvanosti evropskih regij na zemljevidih ECDC ni mogoče sklepati o spremembah v razširjenosti epidemije v Evropski uniji. Trditev Jelka Kacina, da je iz prvega zemljevida razvidno, da je bilo »pred nekaj dnevi« v Evropi »kar nekaj zelenih območij«, medtem ko drugi zemljevid kaže, da »ni nikjer nič več zelenega«, kar pomeni, da so se razmere poslabšale, je neutemeljena.

 

Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Razkrinkavanje_Neutemeljeno.png

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png