Katarina Čas ni promovirala trgovanja s kriptovalutami

Avtor: Samo Demšar

 

TRDITEV

»Katarina Čas razkriva novo skrivno investicijo, ki spreminja stotine ljudi v Sloveniji v velike bogataše«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

arsenation.info


 
Katarina Čas

Katarina Čas v oddaji Dobro jutro ni gostovala že več let, so sporočili iz uredništva oddaje. Foto: Tamino Petelinšek/STA

V prispevku, objavljenem na spletnem mestu Arsenation.info, je neznani avtor trdil, da je slovenska igralka Katarina Čas v oddaji Dobro jutro na TV Slovenija dejala, da je njen glavni vir denarja »novi program samodejnega trženja kriptovalut, imenovan Bitcoin Bank«.

Spletno mesto Arsenation.info, na katerem je bil prispevek objavljen, je poskušalo posnemati videz spletnega portala 24ur.com. Besedilo prispevka je po obliki podobno novinarskim besedilom, naslovljeno pa je kot poročilo, ki je novinarska zvrst.

Iz uredništva oddaje Dobro jutro so za Razkrinkavanje.si sporočili, da Katarina Čas v njihovi oddaji ni gostovala že več let, ko je, pa ni govorila o svojih zaslužkih s kriptovalutami. V ponedeljek, 27. junija, so bili obveščeni o podobnem prispevku na spletnem mestu Surveysi.ru, v katerem je neznani avtor povzel domnevni nastop slovenskega podjetnika Igorja Akrapoviča v oddaji Dobro jutro. »Tudi on v naši oddaji ni nastopil na temo kriptovalut.«

Domeno arsenation.info je 27. maja letos pri ameriškem podjetju za registracijo domen in ponudniku spletnih gostovanj Namecheap registrirala neznana oseba, kažejo dostopni podatki.

Vse več goljufij z investicijskimi vlaganji

Z nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-Cert so za Razkrinkavanje.si sporočili, da je prispevek na spletnem mestu Arsenation.info »tipičen primer investicijske prevare s kriptovalutami«. 

Kot so zapisali na spletnem mestu nacionalnega programa ozaveščanja Varni na internetu, goljufi v lažnih oglasih zlorabijo podobe znanih oseb in jim podtaknejo neresnične izjave. »Vizualno so lahko taki članki videti kot objave na znanih spletnih portalih, vendar gre zgolj za kopijo portalov.«

SI-Cert je lani obravnaval 72 prijav investicijskih prevar s kriptovalutami, v katerih so bile žrtve v povprečju oškodovane za 28 tisoč evrov. Kot so dodali, je njihova vloga ozaveščanje in opozarjanje uporabnikov, v primerih finančnega oškodovanja pa žrtvam svetujejo, naj zlorabo prijavijo policiji.

Policija je lani obravnavala 170 spletnih goljufij z investicijskimi vlaganji v lažne spletne platforme v skupni vrednosti 6,7 milijona evrov, so sporočili na februarski tiskovni konferenci. Glede na podatke iz leta 2020, ko je materialna škoda zaradi spletnih investicijskih goljufij znašala nekaj več kot 2 milijona evrov, je bilo lansko povečanje več kot trikratno.

Z ljubljanske policijske uprave so za Razkrinkavanje.si sporočili, da snovalci spletnih investicijskih goljufij največkrat poskušajo prevzeti identiteto znanih oseb, ki imajo na družbenih omrežjih večje število sledilcev. Dodali so, da se prevzem identitete druge osebe ali obdelava njenih osebnih podatkov za pridobivanje premoženjske koristi kaznujeta z zaporom od treh mesecev do treh let. 

Spletni goljufi pogosto uporabljajo povsem lažna spletna mesta, ki so na videz velikokrat zelo podobna dejanskim spletiščem medijev in drugih organizacij. Tovrstno posnemanje se kaznuje z zaporom do treh let.

Katarina Čas je za Razkrinkavanje.si potrdila, da v oddaji Dobro jutro ni gostovala že več let in da v njej ni promovirala trgovanja s kriptovalutami. Kot je dodala, gre za lažno novico ter za zlorabo njenega imena, ki je za zdaj še ni prijavila policiji.

Iz medijske hiše Pro Plus so za Razkrinkavanje.si sporočili, da so seznanjeni z zlorabo podobe spletnega portala 24ur.com. Pravijo, da so zlorabe imen slovenskih javnih osebnosti in njihovih novinarjev pogoste, zato sprejemajo ukrepe za kibernetsko zaščito, prav tako pa uporabnike spleta ozaveščajo in spletno opismenjujejo.

 
 

S K L E P

V prispevku na spletnem mestu Arsenation.info je neznani avtor trdil, da je slovenska igralka Katarina Čas v oddaji Dobro jutro na TV Slovenija »razkrila svoje zaslužke z aplikacijo za trgovanje s kriptovalutami Bitcoin Bank Braker«.

Toda Časova v oddaji ni gostovala že več let, prav tako tam ni govorila o zaslužkih s kriptovalutami.

Na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-Cert ugotavljajo, da je prispevek tipičen primer investicijske prevare s kriptovalutami, za katere je značilno, da goljufi v lažnih oglasih zlorabijo podobe znanih oseb in jim podtaknejo neresnične izjave. 

Prispevek na spletnem mestu Arsenation.info je bil ustvarjen za namerno zavajanje javnosti, zato smo ga po metodologiji Razkrinkavanja.si označili za lažno objavo.

Prispevek na spletnem mestu Arsenation.info je oglas za aplikacijo za trgovanje s kriptovalutami, ki je videti kot novinarsko besedilo. Gre za prikrito oglaševanje.

 

Lažna objava

Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.


Prikrito oglaševanje
Objava, ki se pretvarja, da je novinarsko besedilo, v resnici pa je oglaševalsko. Objave so lahko videti kot novinarski oziroma avtorski prispevki, dejansko pa gre za sponzorirane – plačane – objave. Takšne objave morajo biti jasno označene kot oglaševalske, kot to določa zakon o medijih.

Vsi tipi razkrinkanih informacij