Levica slovenščine ni predlagala za neobvezni izbirni predmet

Avtorica: Lara Drugovič

 

TRDITEV

»Stranka Levica predlagala, da slovenščina postane neobvezni izbirni predmet v osnovnih šolah.«


OCENE


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 
 

Slovenščina je po ustavi uradni jezik v državi, zato ji je v vzgojno-izobraževalnem programu namenjenih največ ur in veliko pozornosti. Foto: Bor Slana/STA

Petnajstega marca zvečer je sedem slovenskih profilov na facebooku v razmiku dveh minut objavilo isto fotomontažo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luke Mesca v šoli s pripisom: »Stranka Levica predlagala, da slovenščina postane neobvezni izbirni predmet v osnovnih šolah.« Analiza objav teh profilov v marcu je pokazala, da redno objavljajo povsem enake vsebine v razmiku nekaj minut.

Objavo so delili tudi nekateri drugi profili, pri čemer komentarji kažejo, da mnogi uporabniki facebooka niso razumeli, da gre za satiro.

Enako fotografijo Mesca z enakim pripisom je prva že 14. marca lani objavila facebook stran Zadnja plat, kjer so Levici pripisali še citat, da bodo s tem pridobili šolske ure, potrebne za uvedbo srbohrvaščine kot maternega jezika. Zadnja plat sicer redno objavlja satirične vsebine in fotografije o aktualnih družbenopolitičnih temah v Sloveniji, njihovo izvirno objavo o domnevnem predlogu Levice pa je delilo več kot 140 uporabnikov.

Ustava v 11. členu določa, da je v Sloveniji uradni jezik slovenščina. Zakon o osnovni šoli, ki je bil prvič sprejet leta 1996, določa, da je »učni jezik v osnovni šoli slovenski«, prav tako skladno z mednarodnimi pogodbami ureja organiziranje pouka slovenskega jezika in kulture za otroke slovenskih izseljencev in zdomcev. 

Otroke, ki osnovno šolo začnejo obiskovati v Sloveniji, a njihov materni jezik ni slovenščina, se po tem zakonu uči slovenskega jezika in kulture, v sodelovanju z njihovimi državami izvora pa se jim hkrati omogoča pouk njihove materinščine in kulture. 

Med predlogi predpisov, dostopnimi na portalu e-Demokracija, ni takega, ki bi kakorkoli spreminjal položaj slovenščine v osnovni šoli.

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so za Razkrinkavanje.si potrdili, da niti lanske spremembe zakona o osnovni šoli niti aktualni predlog novele, ki je v javni obravnavi, »ne predvidevajo spremembe statusa uporabe slovenskega jezika v osnovni šoli«.

V Levici so zanikali, da bi v preteklem letu vložili predpis ali predlog predpisa, ki bi zadeval rabo slovenščine v osnovni šoli.

Upravljavci facebook profilov Enake možnosti za vse in Mestna iniciativa za Maribor so sporočili, da se niso zavedali, da je objava satirična, a so pojasnili, da bi jo objavili, četudi bi to vedeli. 

Facebook profil Zadnja plat se na vprašanja še ni odzval. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

S K L E P

Sedem slovenskih profilov na facebooku je 15. marca v razmiku dveh minut objavilo isto fotomontažo ministra za delo Luke Mesca v šoli s pripisom, da je stranka Levica predlagala, da slovenščina v osnovni šoli postane neobvezni izbirni predmet. Objavo so delili tudi nekateri drugi profili, po komentarjih sodeč pa številni uporabniki niso razumeli, da gre za satiro.

Enako fotografijo Mesca z enakim pripisom je prvi že marca lani objavil facebook profil Zadnja plat, ki sicer redno objavlja satirične vsebine o aktualnih družbenopolitičnih temah.

Uradni jezik v Sloveniji je slovenščina. Zakon o osnovni šoli določa, da je tudi učni jezik. Med aktualnimi predlogi predpisov ni takega, ki bi to spreminjal, kar so potrdili na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. V stranki Levica so zanikali, da bi vložili tak predpis ali predlog predpisa.

Trditev, da je stranka Levica predlagala, da »slovenščina postane neobvezni izbirni predmet v osnovnih šolah«, ne drži.


Fotografija v objavi realnost prikazuje satirično, česar številni uporabniki ne razumejo, zato jo označujemo tudi za satiro.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.


Satira

Objava, ki uporablja elemente fikcije za namene satiričnega in humornega prikaza realnosti. Take objave sicer niso sporne, če je jasno razvidno, da so satira. Satira se nemalokrat razširja tako, da je videti kot resnična, ali pa jo prek družbenih omrežij posredujejo uporabniki, ki se ne zavedajo, da gre za fikcijo.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).