Na Nizozemskem ne izvajajo evtanazije brez soglasja pacienta

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

»Na Nizozemskem že skoraj 40 odstotkov ljudi sploh ne da soglasja za evtanazijo, ker okolica ocenjuje, da je njihovo trpljenje tako hudo.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Oddaja Globus na TV SLO1


 
 
Na Nizozemskem so evtanazije leta 2018 predstavljale štiri odstotke vseh vzrokov smrti, je v svojem poročilu navedlo združenje območnih komisij za evtanazijo. Foto: Unsplash

Na Nizozemskem so evtanazije leta 2018 predstavljale štiri odstotke vseh vzrokov smrti, je v svojem poročilu navedlo združenje območnih komisij za evtanazijo. Foto: Unsplash

Na Nizozemskem že skoraj 40 odstotkov pacientov ne privoli v evtanazijo, ker okolica ocenjuje, da je trpljenje teh pacientov tako hudo, je v oddaji Globus na TV Slovenija izjavil dr. Matjaž Zwitter, onkolog in profesor na mariborski medicinski fakulteti.

Medicinska pomoč pri smrti brez bolnikove privolitve je na Nizozemskem po zakonu o prenehanju življenja na zahtevo in pomoč pri samomoru kaznivo dejanje. Toda zakon dovoljuje, da zdravnik pacienta usmrti, če je prepričan, da je njegova prošnja premišljena in prostovoljna, ter kadar presodi, da bolnik neznosno trpi in ni druge možnosti zdravljenja. Prav tako mora bolnika seznaniti z njegovo situacijo in možnostmi zdravljenja ter se posvetovati z vsaj enim neodvisnim zdravnikom, ki je pacienta pregledal. 

Leta 2018 je število evtanazij na Nizozemskem predstavljalo štiri odstotke vseh smrti (od skupno 153.328), kaže zadnje poročilo združenja območnih komisij za evtanazijo. Teh je pet in izvajajo tudi nadzor nad postopki usmrtitve iz usmiljenja. 

»Podatkov o tem, pri koliko pacientih so evtanazijo opravili brez njihovega soglasja, ni oziroma je to število nič, saj evtanazija brez soglasja po zakonu sploh ni mogoča,« so za Razkrinkavanje.si zatrdili na nizozemskem ministrstvu za zdravje. Poudarili so, da pred evtanazijo primer vsakega pacienta preuči ena od petih območnih komisij za evtanazijo, ki presodi, ali je zdravnik izpolnil prej navedene zakonske pogoje.

Je pa združenje v poročilu za leto 2018 še navedlo, da so v šestih od 6126 postopkov evtanazije presodili, da se zdravniki niso držali zakonodaje. Odkar je ta pod posebnimi pogoji dovoljena, je sodišče o že izvedeni evtanaziji odločalo le enkrat, leta 2002. Kot so zapisali, so zdravniku sodili zaradi evtanaziranja pacientke z alzheimerjevo boleznijo, ki je željo po evtanaziji izrazila, preden je bolezen napredovala in je padla v stanje zmanjšane zavesti. Sodišče je odločilo, da je zdravnik ravnal skladno z zakonom. 

Dvomljiva soglasja

Točne podatke o tem, koliko postopkov evtanazije opravijo brez soglasja bolnikov, je zelo težko najti, ker je evtanazija brez pacientovega soglasja kazniva, je dodatno pojasnil Léopold Vanbellingen z evropskega inštituta za bioetiko. »Prej najdemo ocene in špekulacije,« je še dejal za Razkrinkavanje.si. 

Vendar je opozoril, da lahko pacient, ki se je odločil za evtanazijo, zaradi napredovanja bolezni pade v stanje zmanjšane zavesti. Če takrat še vedno kaže znake trpljenja, lahko zdravnik na podlagi smernic nizozemskega kraljevega zdravniškega združenja opravi evtanazijo, je še dodal Vanbellingen.

Onkolog Matjaž Zwitter je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da ne ve, kje je dobil podatek o skoraj 40 odstotkih nizozemskih pacientov, ki da so jih evtanazirali brez soglasja. Kot je povedal, je šlo za napako, v svoji knjigi Pogovarjamo se o evtanaziji, ki je izšla lani, pa je objavil podatek, da na Nizozemskem vsako leto v 290 do 590 primerih evtanazijo opravijo brez izrecnega bolnikovega soglasja. 

Pri navajanju podatkov se je skliceval na strokovni članek Thea A. Boera, člana nizozemske komisije za evtanazijo med letoma 2004 in 2015. V članku je Boer resda navedel, da so na Nizozemskem leta 2012, ko so skupno izvedli 4829 evtanazij, okrog 280 teh (to je 0,2 odstotka vseh smrti v državi) opravili brez bolnikovega soglasja.

Toda Boer je v članku navedel, da gre zgolj za oceno, ki je temeljila na evalvacijski študiji zakona o prenehanju življenja, ki so jo za nizozemsko zdravstveno ministrstvo opravili raziskovalci iz Rotterdama, Amsterdama, Utrechta in Groningena. Tega Zwitter ni pojasnil ne v svoji knjigi ne v odgovoru za Razkrinkavanje.si.

Po Zwittrovih navedbah naj bi bilo brez soglasja opravljenih od 4 do 8 odstotkov evtanazij v tej državi. »Še vsaj toliko je tistih, pri katerih lahko o veljavnem soglasju dvomimo,« je dodal, češ da gre v teh primerih za dementne in psihiatrične bolnike ter tiste z multiplim geriatričnim sindromom (progresivnim upadanjem mišične mase in mišične učinkovitosti). Zwitter domnev o dvomljivem evtanaziranju najbolj ranljivih bolnikov ni podkrepil z virom.

Uradnih podatkov o tem, koliko evtanazij na Nizozemskem opravijo brez bolnikovega soglasja, po zagotovilih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ni.

Onkolog Matjaž Zwitter je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je bil podatek o 40 odstotkih evtanazij brez bolnikovega soglasja, ki ga je navedel v televizijski oddaji, napačen. Pri tem se je skliceval na znanstveni članek Thea A. Boera iz leta 2012, v katerem pa je avtor navedel le oceno, povzeto po evalvacijski študiji zakona o prenehanju življenja, da so evtanazije brez soglasja pacienta predstavljale 0,2 odstotka vseh smrti v državi.

Trditev, da na Nizozemskem že skoraj 40 odstotkov pacientov ne poda soglasja k evtanaziji, je neutemeljena.


Razkrinkavanje_Neutemeljeno.png

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png