Na trend okužb s covidom-19 ni vplivala le omejitev gibanja v občinah
Avtorica: Katarina Bulatović
TRDITEV
»Krivulja okužb s #COVID19 se je obrnila navzdol dva tedna potem, ko je vlada sprejela ukrep omejevanja gibanja na občine. Kdor tega ne vidi, je bodisi zlonameren bodisi podpornik nekaterih opozicijskih strank. Po vsej verjetnosti pa kar oboje.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Krivulja okužb z novim koronavirusom se je obrnila navzdol dva tedna po tem, ko je vlada sprejela ukrep, s katerim je omejila gibanje v druge občine, je 22. aprila na twitterju objavil Žan Mahnič, državni sekretar za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade. »Kdor tega ne vidi, je bodisi zlonameren bodisi podpornik nekaterih opozicijskih strank.«
Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja na javnih mestih in površinah ter prepovedi gibanja izven občin je začel veljati 30. marca. Tega dne je bilo potrjenih 46 novih okužb s covidom-19, kažejo podatki nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki jih zbirajo pri spletnem podatkovnem projektu Covid-19 sledilnik o statistiki epidemije v Sloveniji.*
Ti se sicer od podatkov o okužbah, objavljenih na spletnem mestu NIJZ, nekoliko razlikujejo. Po besedah Luke Renka, ustanovitelja projekta, je to predvsem posledica naknadnih popravkov podatkov v epidemioloških poročilih NIJZ. Vendar pa razlike niso tako velike, da bi vplivale na sklepanje o trendu.
Prirast novih okuženih se je dva tedna po tem, ko je odlok začel veljati, torej 13. aprila, zmanjšal s 46 na osem, to je za več kot 82 odstotkov. Toda v tem času se je krivulja navzdol obrnila petkrat, nakar se je spet obrnila navzgor in po 16. aprilu navzdol, do 10. maja pa je nihala. Od razglasitve epidemije do uveljavitve odloka se je krivulja navzdol obrnila dvakrat: 16. marca in na dan sprejetja ukrepa.
Na zmanjšanje širjenja okužbe so, podobno kot v drugih državah, vplivali različni ukrepi za omejitev širjenja novega koronavirusa, so za Razkrinkavanje.si pojasnili pri NIJZ. »Učinka posameznih ukrepov na zmanjšanje širjenja okužbe ne moremo ocenjevati, saj je vlada ukrepe za omejevanje širjenja okužbe sprejela v kratkem obdobju in sočasno.«
Tako meni tudi vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje, infektologinja Bojana Beović, ki pravi, da je mogoče oceniti le učinke »svežnja ukrepov«. Na vprašanje, ali lahko zmanjšanje števila okuženih pripišemo sprejetju odloka, je odgovorila: »Zelo verjetno, seveda pa smo sprejeli tudi druge sočasne ukrepe in jih je nemogoče ločiti.«
Prvi ukrep za preprečevanje širjenja novega koronavirusa sta 6. marca sprejeli ministrstvi za zdravje ter za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pod takratno vlado Marjana Šarca, ko sta prepovedali obiske v domovih za starejše.
Vlada Janeza Janše je nato od 14. marca do 12. aprila sprejela še celo vrsto drugih ukrepov za zajezitev epidemije. Z odlokom je prepovedala gibanje zunaj občine stalnega ali začasnega prebivališča, razen v izjemnih primerih. To omejitev je vlada nato odpravila mesec dni po sprejetju, 29. aprila, odlok pa je trenutno v presoji na ustavnem sodišču, ki je del odloka že zadržalo.
Nezanesljivo število potrjenih okužb
Na trend rasti števila okuženih poleg ukrepov in njihovega spoštovanja vpliva tudi način testiranja, je poudarila Beovićeva. To se je med epidemijo spreminjalo, poleg tega število okuženih ne zajema vseh, ki so dejansko okuženi. Za bolj zanesljivo oceno učinkovitosti ukrepov bi bilo po njenih besedah treba upoštevati število hospitaliziranih in umrlih.
Podatki portala Covid-19 sledilnik kažejo, da se je število umrlih dva tedna po sprejetju odloka povečalo z 11 na 55, število vseh hospitaliziranih pa se je v tem času zmanjšalo s 146 na 128.
V kabinetu predsednika vlade na naše vprašanje, kako državni sekretar Žan Mahnič komentira strokovna pojasnila, da zmanjšanje števila okužb ni odvisno le od enega ukrepa za zajezitev koronavirusa, niso odgovorili.
Število potrjenih okužb z novim koronavirusom se je po podatkih NIJZ dva tedna po omejitvi gibanja na občine zmanjšalo, in sicer za več kot 82 odstotkov. Toda tega zmanjšanja po pojasnilih NIJZ in infektologinje Bojane Beović ne moremo pripisati le enemu ukrepu, saj je na število okužb vplival celoten sveženj ukrepov, ki so bili sprejeti v kratkem obdobju, pa tudi drugi dejavniki.
Mahničeva trditev, da se je krivulja potrjenih okužb z novim koronavirusom dva tedna po sprejetju odloka o omejitvi gibanja na občine obrnila navzdol, izkrivlja dejansko stanje. Trend okužb se je navzdol obrnil že pred sprejetjem odloka in potem še petkrat, dobra dva tedna po sprejetju ukrepa pa se je krivulja ponovno dvignila, spet padla in od takrat nihala. Poleg tega trenda okužb po navedbah strokovnjakov ne moremo pripisati samo enemu ukrepu, saj je mogoče ocenjevati le učinke vseh ukrepov, ki so bili sprejeti v kratkem času. Objava Žana Mahniča je manipulacija.
*Podatke Covid-19 sledilnika poobjavljamo z dovoljenjem avtorjev projekta.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Manipulacija
Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.