Nato z vremenskimi radarji ne more vplivati na padavine
Avtorica: Meta Gantar
TRDITEV
»Kot je poročala agencija ARSO, je v eni taki nevihti [ki je posledica NATO vaj vremenskega vojskovanja] tudi 17 tisoč strel ali celo več. Doppler radarji s frekvencami nafilajo oblake, napolnjene z mikrodelci kovin, in z laserji sprožajo obilne padavine na vnaprej določenih področjih.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Agencija za okolje je marca zaznala le dva izstopajoča vremenska dogodka, hladna jutra med 18. in 20. marcem ter obilne padavine v okolici Sviščakov med 13. in 15. marcem. Foto: Daniel Novakovič/STA
Predsednik društva Čisto modro nebo, ki na facebooku objavlja kot Civilna iniciativa Modro nebo, Stoyan Svet je 28. marca na tem družbenem omrežju trdil, da konec marca in v aprilu potekajo Natove vaje vremenskega vojskovanja, ki povzročijo nevihte, v katerih po poročanju agencije za okolje (Arso) nastane več kot 17 tisoč strel. Objavo je do zaključka redakcije delilo 192 uporabnikov.
Trdil je, da te nevihte povzroča Nato, ki s tako imenovanimi doppler radarji v oblake, polne kovinskih mikrodelcev, pošilja frekvence, nato pa na vnaprej določenih območjih z laserji sproži obilne padavine. Da namerava Nato nad Italijo ustvariti ciklon, nato pa ga preusmeriti proti Bosni in Hercegovini, naj bi kazala radarska slika, ki jo je priložil objavi.
Na Arsu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da niso poročali o vremenskem vojskovanju in tem, da med posledičnimi nevihtami udari 17 tisoč strel ali več. »Ob poznavanju fizikalnih lastnosti, ki veljajo v meteorologiji, je vsebina objave na facebooku samovoljna, napačna in nesmiselna,« so ocenili.
Vremenski radarji namreč meteorološke pojave merijo z oddajanjem mikrovalovnih pulzov v padavine ter merjenjem odbojev in hitrosti. Po zbranih meritvah enega ali več radarjev izrišejo radarsko sliko in izračunajo moč padavin pri tleh, so pojasnili. Novejši vremenski radarji oziroma dopplerjevi radarji dodatno merijo hitrost približevanja oziroma oddaljevanja padavin od radarja.
Z vremenskimi radarji in drugimi pripomočki za merjenje meteoroloških pojavov v atmosferi, kot so pulzni laserji, ni mogoče sprožiti padavin, niti vplivati na njihovo količino in lokacijo, so potrdili na Arsu. Radarji namreč oddajajo mikrovalove z močjo sevanja, ki je primerljiva z najšibkejšimi nastavitvami mikrovalovne pečice, le malo energije mikrovalov pa se absorbira v padavine v oblakih, kar preprečuje njihovo segrevanje. Glavna naloga mikrovalov vremenskih radarjev je, da preučijo notranjo strukturo padavinskega oblaka.
Kot so še pojasnili, nevihtni oblaki vsebujejo mešanico ledenih delcev in kapljic, zaradi katerih ob določenih temperaturah, vlažnosti in dviganju zraka v oblaku nastane električna napetost. Ko je ta presežna, sprva nastanejo razelektritve znotraj oblaka, nato pa nekatere v obliki strel sežejo do tal. V nevihti lahko nastane od sto do nekaj tisoč strel, lahko tudi več kot deset tisoč.
Padavine iz ozračja vsrkajo trdne delce, kot so kovinski mikrodelci nad železarnami, puščavski prah, smog in drugi delci, ki nastanejo kot posledica človekove dejavnosti. Kovinski mikrodelci podaljšujejo temperaturne obrate v kotlinah, kar pa je tudi njihov edini vpliv na vreme
Dezinformacije o vplivih na vreme tudi v tujini
Vremensko vojskovanje je umetno spreminjanje vremena, denimo s posipavanjem oblakov, so pojasnili na Arsu. To pomeni umeten vnos drobnih delcev, okrog katerih se zgosti vlaga v zraku, denimo srebrovega jodida, kar za kratek čas poveča izdatnost padavin. Take nevihte niso bistveno drugačne od naravnih, niti po številu strel.
Ameriška vojska je projekte vplivanja na vreme na sovražnikovem ozemlju izvajala že po drugi svetovni vojni, in sicer v Vietnamu med letoma 1967 in 1972. V operaciji Popaj so hoteli na določenih območjih s podaljšanjem monsunskega deževja negativno vplivati na nasprotnikove enote. »O uspešnosti te operacije ni zanesljivih podatkov,« so pojasnili na Arsu.
Vremensko vojskovanje je sicer prepovedano od leta 1977, ko je 48 držav podpisalo mednarodno konvencijo o prepovedi vojaškega in vsakega drugega sovražnega delovanja, ki povzroča spremembe okolja. Med podpisnicami so tudi ZDA, Slovenija pa je pristopila 2005.
Arso na svojem spletnem mestu odgovarja tudi na vprašanja o geoinženiringu, to je vplivu na vremenske in klimatske razmere, ki pa je v praksi neuresničljiv in buri domišljijo nekaterih.
Da vremenski radarji nimajo vpliva na vremenske pojave, sta potrdila že britanski portal Full Fact in ameriška podružnica francoske AFP Fact Check, ki sta tako kot Oštro verificirana podpisnika kodeksa mednarodne mreže za preverjanje dejstev IFCN.
Ameriška nacionalna meteorološka služba je za ameriško podružnico AFP Fact Check pojasnila, da vremenski radar ne more usmerjati gibanja ali intenzivnosti zračnih mas in neviht. To je potrdil tudi Christopher Rozoff, projektni znanstvenik pri nacionalnem centru za raziskave ozračja v Koloradu (NCAR).
V laboratoriju za opazovanje Zemlje pri NCAR pa so pojasnili, da se lahko vremenski radarji uporabljajo za preučevanje dolgoročnih podnebnih procesov v ozračju ali nenadnih dogodkov, kot so tornadi in orkani. Ameriška uprava za oceane in ozračje je prav tako oktobra lani potrdila, da lahko radarji le zaznajo lokacijo, obliko in moč oziroma hitrost padavin.
Avtor objave na facebooku Stoyan Svet je pojasnil, da ni verjeti uradnim institucijam in da ga vsi državni uradniki jemljejo za teoretika zarote, s katerim ni vredno razpravljati. Napotil nas je na spletno mesto Wikipedije o sončnem geoinženiringu, ki naj bi zmanjševal globalno segrevanje, ter na youtube kanala njegovih prijateljev Redacted in ClimateViewer.
SKLEP
Predsednik društva Čisto modro nebo Stoyan Svet je 28. marca na facebooku trdil, da Nato izvaja vaje vremenskega vojskovanja, saj s tako imenovanimi doppler radarji v oblake, polne kovinskih mikrodelcev, pošilja frekvence in z laserji sproža obilne padavine na vnaprej določenih območjih. V takih nevihtah naj bi po poročanju agencije za okolje (Arso) nastalo več kot 17 tisoč strel, je dodal.
Na Arsu so to zanikali, objavo pa označili za nesmiselno, saj je ne podpira fizikalno znanje o meteoroloških pojavih. Vremenski radarji z oddajanjem mikrovalovnih pulzov merijo odboje od padavin in izrišejo radarsko sliko. Novejši oziroma dopplerjevi radarji, ki jih je omenil Svet, merijo tudi hitrost oddaljevanja oziroma približevanja padavin.
Radarji ne morejo sprožati padavin, niti vplivati na njihovo količino in lokacijo, saj je sevanje mikrovalov, ki jih oddajajo, zelo šibko, so pojasnili na Arsu. Padavine mikrodelce kovin, ki so v atmosferi, absorbirajo šele na poti iz oblaka na tla. Kovinski mikrodelci lahko vplivajo le na podaljševanje temperaturnih obratov v kotlinah.
Na Arsu so potrdili, da naravne nevihte niso drugačne od neviht, ki nastanejo kot posledica umetnega spreminjanja vremena, kamor sodi tudi vremensko vojskovanje, ki je bilo z mednarodno konvencijo prepovedano leta 1977. Ne razlikuje se niti število strel v nevihtah. Kot so dodali, so številne ideje o človeškem umetnem vplivu na vremenske razmere v praksi neuresničljive.
Navedbe Arsa je v preteklosti podprlo tudi poročanje tujih medijev, ki so tako kot Oštro verificirani podpisniki kodeksa mednarodne mreže za preverjanje dejstev.
Avtor objave je pojasnil, da ne verjame uradnim institucijam. Med drugim nas je napotil na spletno stran Wikipedije o sončnem geoinženiringu.
Trditev po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za psevdoznanost, saj izkrivlja znanstvene ugotovitve. Prav tako številne ideje o geoinženiringu niso podprte z dejstvi in po mnenju Arsa le burijo domišljijo ljudi.
Psevdoznanost
Objava, ki podatke, stališča ali ugotovitve predstavlja kot znanstvena odkritja ali strokovno podprta dejstva, vendar za to v znanosti ni utemeljene podlage. Takšne objave pogosto tudi izkrivljajo znanstvene ugotovitve.