Ne drži, da demokratične reforme niso potrebne za ukrajinsko članstvo v Natu
Avtor: Martin Justin
TRDITEV
»Deklaracija je izpostavila tudi potrebo po 'dodatnih reformah demokratičnega in varnostnega sektorja' v Ukrajini – vendar te sedaj ne bodo več nujno potrebne za članstvo.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
TUŠIRANKA
Spletni portal Insajder.com je 12. julija poročal o vrhu Nata v Vilni, na katerem so države članice isti dan in dan prej razpravljale o vlogi zavezništva pri zagotavljanju mednarodnega miru in stabilnosti v času vojne v Ukrajini. V prispevku so med drugim trdili, da so članice zavezništva sicer opozorile na potrebo po dodatnih reformah demokratičnega in varnostnega sektorja v Ukrajini, vendar da te »ne bodo več nujno potrebne za članstvo« te države v Natu.
Sklicevali so se na uradno sporočilo članic zavezništva, ki so se udeležile vrha. Te so v njem ponovno potrdile svojo zavezo iz leta 2008, da bo Ukrajina postala članica Nata. Poudarile so, da Ukrajina postaja vse bolj politično vključena v zavezništvo, poleg tega pa je od leta 2008 dosegla bistven napredek pri reformah.
Ocenile so tudi, da Ukrajina ne potrebuje več akcijskega načrta za članstvo. Ta običajno vsebuje program političnih, varnostnih, ekonomskih in pravnih sprememb, ki bi državam olajšale pridružitev Natu. Toda vsebina akcijskega načrta ne predstavlja kriterijev za članstvo, so v Natu opozorili leta 1999, ko so načrt sprejeli.
Države so se hkrati zavezale, da bodo Ukrajino nadzorovale in podpirale pri sprejemanju »dodatnih potrebnih reform demokratičnega in varnostnega sektorja«. Točko o pridružitvi Ukrajine Natu so sklenile z ugotovitvijo, da bo lahko povabljena v zavezništvo, ko se bodo »s tem strinjale članice in bodo za to izpolnjeni pogoji«. Kateri pogoji, v sporočilu ni natančneje določeno.
Zveza Nato je sicer v študiji o svojem širjenju iz leta 1995 pojasnila, da ne obstaja stalni seznam meril, ki jih morajo države izpolnjevati za pridružitev. Kljub temu pa od držav, ki se ji želijo pridružiti, pričakuje več stvari, med drugim, da spoštujejo načela demokracije, individualne svobode in pravne države, prispevajo v proračun zavezništva ter s članicami delijo podatke obveščevalnih služb.
Na zvezi Nato so za Razkrinkavanje.si potrdili, da Ukrajina potrebuje nadaljnje reforme, kar so zapisali tudi v uradnem sporočilu z vrha v Vilni.
Insajder.com smo vprašali, na podlagi česa so trdili, da dodatne reforme demokratičnega in varnostnega sektorja niso več nujno potrebne za članstvo Ukrajine v Natu. Njihov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Portal Insajder.com je 12. julija poročal, da reforme demokratičnega in varnostnega sektorja v Ukrajini »ne bodo več nujno potrebne za članstvo« te države v Natu. Sklicevali so se na sporočilo članic zavezništva, ki so se udeležile letošnjega vrha v Vilni.
Te so se v uradnem sporočilu ponovno zavezale, da bo Ukrajina postala članica zavezništva. Hkrati pa so poudarile, da potrebuje dodatne reforme v demokratičnem in varnostnem sektorju in da bodo državo v zavezništvo povabile šele, ko se bodo s tem strinjale vse članice in bodo za to izpolnjeni pogoji. Teh pogojev sicer niso natančneje določile.
Trditev portala Insajder.com, da reforme demokratičnega in varnostnega sektorja v Ukrajini ne bodo več nujno potrebne za njeno članstvo v Natu, ne drži.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.