Ne drži, da je Rusija do nedavnega prepovedovala posvojitev tujih otrok

Avtor:  Matija Štrukelj

 

TRDITEV

»Ruska zakonodaja je do nedavnega prepovedala posvojitev tujih otrok. A ko so Rusi to res potrebovali, je Putin podpisal odlok, ki jim lajša posvojitev, otrokom pa podeli državljanstvo.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

24ur.com


 

V Evropi je po zadnjih podatkih Unicefa trenutno okrog 7,8 milijona ukrajinskih beguncev. Foto: dpa/STA

Portal 24ur.com je 7. decembra objavil prispevek o ukrajinskih otrocih, ki so jih z okupiranih območij odpeljali Rusi. V njem so med drugim trdili, da je ruska zakonodaja do nedavnega prepovedovala posvojitev tujih otrok. »A ko so Rusi to res potrebovali, je Putin podpisal odlok, ki jim lajša posvojitev, otrokom pa podeli državljanstvo.«

Pri tem so se nanašali na trditve v prispevku, da naj bi ruski vojaki ugrabljali ukrajinske otroke z okupiranega območja v Hersonu, jih odpeljali v svojo državo, tam pa dali v posvojitev in vzgojo v ruski kulturi.

Veljavni ruski družinski zakonik ne prepoveduje posvojitev tujih otrok. V 165. členu že od leta 1995 določa, da morajo interesenti za posvojitev otroka iz druge države na ozemlju Rusije pridobiti soglasje njegovega zakonitega zastopnika. Poleg tega se mora s posvojitvijo strinjati pristojni organ države, katere državljan je otrok, pa tudi otrok, če tako zahteva zakonodaja njegove izvorne države.

Ruska duma je sicer avgusta 2022 sprejela odlok, ki državam z neprijateljskim odnosom do Rusije prepoveduje posvojitev ruskih otrok. Ta odlok ne določa lažjih   postopkov za posvojitev otrok iz tujine na ruskem ozemlju.

Na seznamu držav z neprijateljskim odnosom do Rusije je trenutno 48 držav, tudi vse članice EU. Večino držav so na seznam uvrstili, ker so uvedle sankcije proti Rusiji zaradi njenega napada na Ukrajino. 

Ruski predsednik Vladimir Putin je sicer 30. maja letos, po treh mesecih od začetka vojne v Ukrajini, izdal odlok, ki lajša podelitev ruskega državljanstva sirotam in otrokom brez starševskega varstva z območij Ukrajine. Toda v odloku ni določil o postopkih za posvojitev ukrajinskih otrok. Navaja le, da lahko za državljanstvo otroka med drugim zaprosijo njegovi skrbniki ali vodje ustanove, kot so sirotišnice.

Med vojno strožja pravila o posvojitvi

Po podatkih Unicefa je v ustanovah za institucionalno varstvo po Ukrajini ob začetku ruske invazije bivalo okrog 100.000 otrok, od tega polovica s posebnimi potrebami. Mnogi so imeli še živeče skrbnike ali sorodnike.

Večino so po njihovih ugotovitvah v prvih sedmih mesecih spopadov vrnili k njihovim družinam ali skrbnikom. Nekaj več kot 1600 jih je bilo premeščenih na različna območja Ukrajine, več kot 6000 otrok pa je iskalo zatočišče na območju EU in v Turčiji. Po podatkih Unicefa, ki jih ta sicer ni mogel dokončno preveriti in potrditi, naj bi bilo od začetka vojne od 2000 do 3000 sirot premeščenih na ozemlja Ruske federacije, ki niso pod nadzorom vlade. 

Unicef je opozoril, da otroci, ki so bili med izrednimi razmerami ločeni od svojih staršev, niso sirote in jih zato med vojno in takoj po njej ne sme nihče posvojiti. Za vsakega otroka, ki je v socialnih ustanovah bival že pred začetkom izrednih razmer, velja, da ima še živeče ožje sorodnike, dokler ni po koncu izrednih razmer dokazano nasprotno, so pojasnili.

S podpisom konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah so se države podpisnice zavezale, da jih bodo v postopkih posvojitev vodile zlasti otrokove koristi, o dopustnosti posvojitve pa bo odločal le pristojni organ. Dogovorile so se, da je mednarodna posvojitev dopustna, če za otroka ni mogoče najti rejniške družine ali urediti posvojitve v matični državi, pri čemer imajo ti otroci pravico do enakega varstva in norm, ki veljajo v njegovi ali njeni matični državi.

Na 24ur.com so odgovorili, da je Associated Press vir njihove trditve o ruski zakonodaji, ki da po novem dovoljuje in lajša posvojitve ukrajinskih otrok ter podelitev državljanstva tem otrokom.

Associated Press je 13. oktobra objavil obsežno preiskavo o otrocih, ki so bili nasilno odvzeti iz Ukrajine in privedeni v Rusijo oziroma na njena ozemlja. V okviru te preiskovalne zgodbe so res poročali tudi o tem, da ruska zakonodaja prepoveduje posvojitve tujih otrok, za kar niso navedli vira, in da je Putin maja podpisal odlok o lažji posvojitvi in podelitvi ruskega državljanstva ukrajinskim otrokom. Na prošnjo za pojasnila se Associated Press še ni odzval. Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.

Na porusovanje ukrajinskih otrok je v prispevku na svojem spletnem mestu opozoril tudi ukrajinski center za človekove pravice Zmina. Pojasnili so, da je Putin 25. maja podpisal odlok o poenostavljenem postopku za pridobitev ruskega državljanstva za Ukrajince, tudi za otroke iz Luganska, Donecka, Zaporožja in Hersona.

V prispevku so navedli tudi oceno pravne analitičarke pri organizaciji Zmina Onisije Sinjuk, ki je menila, da je Rusija s tem »odpravila vse zakonodajne omejitve glede posebnega postopka premestitve ukrajinskih otrok v družine državljanov Ruske federacije, zlasti obveznost pridobitve soglasja pristojnih ukrajinskih organov za to«.

Organizacijo smo vprašali, kakšna je trenutna praksa ruskega posvajanja ukrajinskih otrok in na podlagi česa Rusi otroke z okupiranih območij obravnavajo kot ruske otroke. Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Spletni portal 24ur.com je 7. decembra objavil prispevek, v katerem so poročali: »Ruska zakonodaja je do nedavnega prepovedala posvojitev tujih otrok. A ko so Rusi to res potrebovali, je Putin podpisal odlok, ki jim lajša posvojitev, otrokom pa podeli državljanstvo.«

Ruska duma je avgusta sprejela odlok o prepovedi posvojitev ruskih otrok državljanom držav, ki veljajo za neprijateljske do Rusije, vendar ta ne prepoveduje posvojitve tujih otrok ruskim državljanom. Tovrstne posvojitve prav tako niso prepovedane po obstoječem ruskem družinskem zakoniku.

Trditev, da je ruska zakonodaja do nedavnega prepovedovala posvojitev tujih otrok, ne drži.

Ruski predsednik Vladimir Putin je 30. maja izdal odlok, po katerem lahko sirote iz Ukrajine pridobijo rusko državljanstvo, v njem pa ni določb, ki bi zadevale posvojitve.

Na 24ur.com so pojasnili, da so prispevek povzeli po agenciji Associated Press, ki je 13. oktobra poročala o nasilnih odvzemih in porusevanju ukrajinskih otrok. Drži tudi, da so poročali, da je Rusija donedavnega prepovedovala posvojitev tujih otrok, kar se je spremenilo maja s Putinovim odlokom, ki je olajšal posvojitev ukrajinskih otrok in podelitev ruskega državljanstva. Razkrinkavanje.si še čaka na njihova pojasnila.

Del trditve, da je Putin podpisal odlok, ki omogoča lažje podeljevanje državljanstva otrokom, drži. Del trditve, da ta odlok Rusom lajša posvojitev, pa je neutemeljen, saj predpis ne zadeva lažjih postopkov posvojitve.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


Drži

Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Dopolnitev, 9. 1.:

Po objavi prispevka, v katerem smo preverjali trditve portala 24ur.com, ta pa se je v pojasnilih za Razkrinkavanje.si skliceval na agencijo Associated Press, smo prejeli pojasnila agencije.

Trditev, da je ruska zakonodaja do nedavnega prepovedovala posvojitev tujih otrok, so pri AP podkrepili s 165. členom družinskega zakonika, ki takšne posvojitve dopušča le ob pridobitvi soglasja otrokove matične države. »Ruska zakonodaja je prepovedovala posvojitve otrok iz Ukrajine, ker jih je pogojevala s soglasjem otrokove države, Ukrajina pa takega soglasja nikoli ni dala,« so pojasnili.

Spomnili so, da se je Putin marca lani po poročanju ruskih medijev, kot sta informacijski servis Interfax in portal kp.ru, zavzel za spremembo zakona, ki bi omogočila preselitev ukrajinskih otrok v Rusijo, kjer bi jim podelili rusko državljanstvo. Putin je nato državljanom Ukrajine, tudi otrokom, olajšal pridobitev ruskega državljanstva z novima odlokoma.

Kot smo poročali v prispevku, 165. člen družinskega zakonika že od leta 1995 na enak način ureja posvojitev tujih otrok. Pogoj je med drugim tudi privolitev matične države otroka, kar se ni spremenilo, ne velja pa več za posvojitev ukrajinskih otrok, ki so po določbah novih odlokov že pridobili rusko državljanstvo.

Ocene trditev so kljub temu še vedno skladne z metodologijo Razkrinkavanja.si in jih ne bomo spreminjali.