Neregistrirano zdravilo proti holesterolu trži izmišljeni strokovnjak

Avtorica: Žana Erznožnik ‌

 

TRDITVI

Na ta vprašanja nam je odgovoril vodja oddelka za žilno kirurgijo ene izmed univerz za medicino in farmacijo v Sloveniji, profesor, nevrokirurg, doktor honoris causa Marjan Kolin.


V le 6 tednih HeartTonus raztopi in odstrani 4 kg holesterolnega plaka. Zmehča 900–1000 g strdkov in odplakne 350–400 g kalcijevega klorida.


OCENA



 

Izmišljeni nevrokirurg 'Marjan Kolin' v oglasu za zeliščni čaj HeartTonus trdi, da v primerjavi s kirurškim čiščenjem žil nima stranskih učinkov. Foto: Pavel Danlyuk/Pexels

»Kdo je največji sovražnik holesterola, strdkov in najboljši prijatelj krvnih žil?« se sprašujejo v oglasu za zdravilo proti zamašenim žilam HeartTonus, na katerega je uredništvo Razkrinkavanja.si opozoril bralec z žilnimi težavami, ki je oglas zasledil na googlu. 

Oglas, ki je bil na spletnem mestu health-line.me objavljen 10. novembra, je predstavljen kot intervju novinarja 'Pavla Poniža' z »vodjo oddelka za žilno kirurgijo ene izmed univerz za medicino in farmacijo v Sloveniji, profesorjem, nevrokirugom, doktorjem honoris causa Marjanom Kolinom«.

Po podatkih baze slovenskih imen in priimkov pri statističnem uradu (Surs) v Sloveniji ni oseb po imenu Pavel Poniž in Marjan Kolin. Prav tako ni »univerze za medicino in farmacijo«, na medicinskih fakultetah pa ni oddelka za žilno kirurgijo, ki naj bi ga vodil domnevni častni doktor Marjan Kolin.

Namestnik predstojnika oddelka za kardiologijo in angiologijo na UKC Maribor Božidar Mrđa je za Razkrinkavanje.si opozoril, da je oglas »sestavljen skoraj izključno iz nelogičnosti in neresničnih podatkov, največ pa je navadnih neumnosti«. 

Po njegovih besedah bi bilo denimo najmanj nenavadno, če bi bil predstojnik oddelka za žilno kirurgijo, ki ga sicer na slovenskih fakultetah sploh ni, nevrokirurg. Poleg tega bi 'Marjan Kolin' v 40 letih, kolikor običajno traja delovna doba, težko opravil več kot sto tisoč operacij na možganih, kot trdijo v oglasu.

Spletno orodje za preverjanje izvora fotografij TinEye je pokazalo, da je na fotografiji, na kateri naj bi bil strokovnjak 'Marjan Kolin', profesor Peter Kempler z madžarske medicinske fakultete na Semmelweisovi univerzi, ki se raziskovalno posveča diabetesu in je nekdanji predsednik, zdaj pa podpredsednik madžarskega združenja diabetikov

Po podatkih fakultete Kempler ni nevrokirurg in ni častni doktor, ima pa doktorat madžarske akademije znanosti iz klinične medicine. 

Njegov odziv smo poskušali pridobiti prek obeh organizacij, a se do zaključka redakcije ni odzval. Za komentar pojavljanja njihovega profesorja v oglasu za neregistrirano zdravilo smo prosili tudi fakulteto. Odziva bomo objavili, ko ju prejmemo.

Domeno spletnega mesta oglasa health-line.me je po javno dostopnih podatkih leta 2016 registriralo ciprsko podjetje za registracijo domen Danesco Trading. 

Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost smo prosili za informacijo o lokaciji spletnega strežnika oglasa HeartTonus. Sporočili so, da je ta v Rusiji, kar je pogosto pri primerih »organizirane dejavnosti zavajanja z različnimi produkti, od različnih 'zdravil' pa tja do čudežnih investicij, s katerimi obogatite v par tednih«.

Nesmiselne in lažne navedbe o zdravilu

'Marjan Kolin' v oglasu svetuje uporabo zeliščnega čaja HeartTonus 'Raheli Stevič iz Ormoža', ki ima previsoko telesno težo, hipertenzijo in varikozne vene: »V le 6 tednih HeartTonus raztopi in odstrani 4 kg holesterolnega plaka. Zmehča 900–1000 g strdkov in odplakne 350–400 g kalcijevega klorida.«

Božidar Mrđa z UKC Maribor je opozoril, da je v teh trditvah toliko nelogičnosti, da je oglas »boleče komentirati«. Če bi se v stenah arterij res lahko nabralo do štiri kilograme holesterola in kilogram krvnih strdkov, pa bi šele potem zboleli, bi živeli veliko dlje, kot živimo, je zapisal.

Dodal je, da v oglasu ni pojasnjeno, kako naj bi izdelek iz telesa odstranil tolikšno količino materiala, sklepa, da morda skozi ledvice. »Si predstavljate, kako bi pet kilogramov kalcija zvonilo po straniščnih školjkah zadovoljnih uporabnikov?«

Oglas še navaja, da naj bi izvlečki v sredstvu HeartTonus v stiku z vodo in kisikom pridobili lastnosti peroksida. »Učinek peroksida zagotavlja takojšnjo asimilacijo živečih molekul«, zaradi katerih naj bi se plaki holesterola v žilah razbili in tako sprostili pot krvi. 

»Uživanje peroksida ali nečesa, kar vsebuje oziroma sprošča peroksid, bi bilo smrtno nevarno,« je komentiral Mrđa. Dodal je, da v oglasu omenjenih »živih molekul« ne pozna, saj so najmanjša znana oblika življenja bakterije. Še manjši pa so virusi, ki so le pogojno živi, sestavljeni pa so iz mnogo molekul, je pojasnil.

»Govorjenje o živih molekulah kaže, da oglaševalec nima najboljšega mnenja o inteligenci pričakovanega kupca. Avtorji tega in podobnih oglasov si po mojem mnenju zaslužijo priložnost podati bolj podrobno pojasnilo neki drugi instituciji pravne države,« je še komentiral namestnik predstojnika oddelka za kardiologijo in angiologijo v mariborskem UKC.

 
Si predstavljate, kako bi pet kilogramov kalcija zvonilo po straniščnih školjkah zadovoljnih uporabnikov?
— Božidar Mrđa, UKC Ljubljana



Predstojnik oddelka za žilne bolezni v UKC Ljubljana Aleš Blinc je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da so za »odpiranje žil« na voljo le mehanični postopki, kot so balonska angioplastika, žilne opornice in žilni obvodi.

»Oglas je seveda lažen. Če bi kdo iznašel zdravilo, ki topi aterosklerotične plake, bi užival svetovno slavo, dobil bi Nobelovo nagrado za medicino in ne bi prodajal megle v sumljivih oglasih,« je komentiral oglas.

Gre za spletno prevaro

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je na spornost oglasa za HeartTonus opozorila že oktobra lani, tako je oglas, kot kaže, v obtoku že najmanj dobro leto, prikazovanje oglasa pa je nastavljeno tako, da posodablja »prvi« datum objave. Dvanajstega novembra je namreč pisalo, da je bil objavljen 3. novembra, 23. novembra pa, da je bil objavljen 14. JAZMP zanj ni izdala dovoljenja za promet, kakor to določa zakon o zdravilih, zato močno odsvetuje nakup tega sredstva.

Pregled oglasov je pokazal, da gre za še eno od spletnih prevar, so za Razkrinkavanje.si sporočili z JAZMP. »Ta izdelek smo že obravnavali in registrarju Danesco Tradingu iz tujine, kjer ima prodajalec registrirano spletno stran, poslali zahtevo, naj odstrani navedeni oglas s spleta. Žal oglas ni bil odstranjen,« so dodali.

 
Oglas je seveda lažen. Če bi kdo iznašel zdravilo, ki topi aterosklerotične plake, bi užival svetovno slavo, dobil bi Nobelovo nagrado za medicino in ne bi prodajal megle v sumljivih oglasih.
— Aleš Blinc, UKC Ljubljana

Spletne povezave oglasov za HeartTonus, ki so nam jih posredovali z JAZMP, kjer so se ukvarjali z njimi, kažejo, da sta bila oglasa prek platforme za nativno oglaševanje Midas objavljena na portalih svet24.si in zurnal24.si. Podjetje Midas Network smo vprašali, kako preverjajo verodostojnost navedb v oglasih in kdo je odgovoren za njihovo točnost. Odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.

Z JAZMP so še sporočili, da so po prejemu naših vprašanj ponovno preverili spletna mesta, ki oglašujejo HeartTonus, in ugotovili, da oglaševanje tega izdelka omogoča tudi Google, ki pa »noče sodelovati pri odstranjevanju spornih vsebin«.

Po pravilniku o izdaji zdravil prek spleta morajo imeti prodajalci ustrezno dovoljenje ministrstva za zdravje. Uporabniki prodajalce z dovoljenjem ministrstva lahko prepoznajo po piktogramu ali pa na spletnem mestu ministrstva preverijo, ali ima prodajalec ustrezno dovoljenje. 

Uporabniki lahko nezanesljive prodajalce zdravil prepoznajo tudi po tem, ali so ob zdravilu objavili obvestilo, da morajo uporabniki pred uporabo natančno prebrati navodila ter se o tveganju in neželenih učinkih posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom, česar prodajalec sredstva HeartTonus ni upošteval. Prav tako nima dovoljenja za spletno prodajo zdravil.

Na JAZMP so opozorili, da je na trgu vse več nelegalne prodaje izdelkov, ki so lahko škodljivi za zdravje, in dodali, da se potrošniki pred takimi nakupi lahko zavarujejo le z lastno ozaveščenostjo.

Zdravstveni inšpektorat je po opozorilu na sporni oglas za HeartTonus 25. novembra na vladnem portalu o nevarnih izdelkih objavil, da potrošnikom odsvetujejo nakup HeartTonusa prek spletnega mesta https://si16-hearttonus.health-line.me/. Proti neznanemu prodajalcu, distributerju ali drugim akterjem inšpektorat ni ukrepal.

Kupci, ki bi se pred spletnim nakupom radi prepričali o varnosti in zakonitosti zdravil, se lahko informirajo v publikaciji evropske komisije, napotke za prepoznavanje sumljivih spletnih trgovin pa je na spletnem mestu Varni na internetu objavil nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost.

 

SKLEP

Na spletnem mestu health-line.me so 10. novembra objavili oglas za sredstvo HeartTonus, ki naj bi pomagalo pri zamašenih žilah. Oglas je zasnovan kot 'intervju' z »vodjo oddelka za žilno kirurgijo ene izmed univerz za medicino in farmacijo v Sloveniji, profesorjem, nevrokirugom, doktorjem honoris causa Marjanom Kolinom«.

Po podatkih Sursa v Sloveniji ni prebivalca Marjana Kolina. Poleg tega v Sloveniji ni »univerze za medicino in farmacijo« in na medicinskih fakultetah ni »oddelka za žilno kirurgijo«, katerega vodja naj bi bil Kolin.

Na fotografiji strokovnjaka 'Marjana Kolina' je dejansko profesor Peter Kempler z madžarske medicinske fakultete na Semmelweisovi univerzi, podpredsednik tamkajšnjega združenja diabetikov. 

Kempler po podatkih medicinske fakultete ni nevrokirurg, niti častni doktor oziroma doktor honoris causa, ima pa znanstveni doktorat iz klinične medicine.

Trditev, da je na vprašanja avtorjem oglasa odgovarjal vodja oddelka za žilno kirurgijo ene izmed univerz za medicino in farmacijo v Sloveniji, profesor, nevrokirug, doktor honoris causa Marjan Kolin, je lažna.

Izmišljeni strokovnjak 'Kolin' v oglasu pojasnjuje domnevne prednosti čaja, med drugim, da v le nekaj tednih raztopi in odstrani štiri kilograme holesterolnega plaka ter zmehča do kilogram strdkov in do 400 gramov kalcijevega klorida. Izvlečki v sredstvu HeartTonus naj bi v stiku z vodo in kisikom pridobili lastnosti peroksida, ki naj bi povzročil »takojšnjo asimilacijo živečih molekul«. 

Božidar Mrđa z UKC Maribor je opozoril, da bi ljudje zboleli, preden bi se lahko v stenah arterij nabralo štiri kilograme holesterola in kilogram krvnih strdkov. Opozoril je, da bi bilo uživanje peroksida ali nečesa, kar vsebuje oziroma sprošča peroksid, smrtno nevarno. Dodal je, da »živečih molekul« ne pozna.

Trditev v oglasu, da HeartTonus v šestih tednih raztopi in iz krvnih žil odstrani štiri kilograme holesterolnega plaka, zmehča od 900 do 1000 gramov strdkov in odplakne od 350 do 400 gramov kalcijevega klorida, je psevdoznanost.


Psevdoznanost

Objava, ki podatke, stališča ali ugotovitve predstavlja kot znanstvena odkritja ali strokovno podprta dejstva, vendar za to v znanosti ni utemeljene podlage. Takšne objave pogosto tudi izkrivljajo znanstvene ugotovitve.


Lažna objava

Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij