Nova24 navajala netočne podatke o številu kaznivih dejanj v Ljubljani

Avtorica: Manca Vertačnik

 

TRDITEV

»V večini delov Ljubljane so v zadnjih dveh letih zaznali večje število kaznivih dejanj drznih tatvin in kaznivih dejanj zoper premoženje. Policijska postaja Ljubljana Bežigrad je zabeležila 29,9-odstotni porast kaznivih dejanj, Moste 25,3-odstotnega, Šiška 21-odstotnega, Vič 20,1-odstotnega.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si


TUŠIRANKA

 
 

Policijske postaje v Ljubljani so letos do 8. julija obravnavale skupno 8269 kaznivih dejanj. Foto: STA

Spletni portal Nova24tv.si je 3. julija poročal, da se je v zadnjih dveh letih povečalo število kaznivih dejanj na območju štirih policijskih postaj v Ljubljani, in sicer na območju policijske postaje Moste (za 25,3 odstotka), policijske postaje Bežigrad (za 29,9 odstotka), policijske postaje Vič (za 20,1 odstotka) in policijske postaje Šiška (za 21 odstotkov). 

Na območju ljubljanske policijske uprave je skupno 18 policijskih postaj. Kot so za Razkrinkavanje.si pojasnili na upravi, jih pet pokriva mesto Ljubljana. Poleg policijskih postaj Moste, Bežigrad, Vič in Šiška, ki so jih izpostavili na Novi24tv.si, še policijska postaja Center. 

V prvih sedmih mesecih letos so policisti po podatkih uprave na območju petih policijskih postaj obravnavali skupno 8269 kaznivih dejanj, kar je 3,9 odstotka več kot v enakem obdobju leta 2022. Največ kaznivih dejanj v tem obdobju je policija obravnavala lani, in sicer 8825.

Največjo spremembo v obsegu obravnavanih kaznivih dejanj so zaznali na policijski postaji Bežigrad, kjer so jih letos obravnavali 42,7 odstotka več kot v enakem obdobju leta 2022. Število obravnavanih kaznivih dejanj v tem obdobju se je povečalo tudi na policijskih postajah Center (za 2,2 odstotka) in Moste (6,2 odstotka). Manj kaznivih dejanj pa so obravnavali na policijskih postajah Šiška (–12,9 odstotka) in Vič (–1,5 odstotka). 

Na portalu so trdili tudi, da se je v zadnjih dveh letih povečalo število kaznivih dejanj drznih tatvin in kaznivih dejanj zoper premoženje v večjem delu Ljubljane. Podatkov o tatvinah policija ne vodi ločeno, temveč jih prišteva k drugim kaznivim dejanjem zoper premoženje.

Po podatkih ljubljanske policijske uprave je bilo v prvih sedmih mesecih leta 2022 obravnavanih 5500 kaznivih dejanj zoper premoženje. Lani so jih v tem obdobju obravnavali 6972, letos pa 6264, kar je 10,2 odstotka manj kot lani in 12,2 odstotka več kot leta 2022.

Portal Nova24tv.si domneva, da kazniva dejanja v Sloveniji med drugim naraščajo zaradi priseljencev. Na policiji so pojasnili, da je kriminaliteta, zlasti premoženjska, tesno povezana z gostoto prebivalstva, večjim pretokom ljudi in več priložnostmi. Zato se približno tretjina kaznivih dejanj zgodi v glavnem mestu.

Dodali so, da se zavedajo dejavnikov povečanega varnostnega tveganja, povezanih z migracijami in nastanitvijo oseb v azilnem domu, vendar v največji možni meri zagotavljajo varnost in preprečujejo kršitve. Policija učinkovito vzdržuje visoko stopnjo varnosti, kar nenazadnje dokazujejo mednarodne raziskave, ki Slovenijo uvrščajo med mirnejše države, Ljubljano pa med varnejše prestolnice. 

Po globalnem mirovnem indeksu, ki ga od leta 2008 pripravlja avstralski neprofitni in neodvisni inštitut za ekonomijo in mir, je Slovenija letos med 163 državami deveta najbolj mirna.

Po zadnjih dostopnih podatkih srbskega podjetja Numbeo, ki objavlja indeks varnosti za 313 mest, je Ljubljana trinajsto najvarnejše mesto na svetu. 

Portal Nova24tv.si smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Spletni portal Nova24tv.si je 3. julija poročal, da se je v zadnjih dveh letih povečalo število kaznivih dejanj drznih tatvin in kaznivih dejanj zoper premoženje v večjem delu Ljubljane. 

Policija podatkov o tatvinah ne vodi ločeno, temveč jih prišteva med kazniva dejanja zoper premoženje. 

Po podatkih policije je pet policijskih postaj na območju Ljubljane v prvih sedmih mesecih leta 2022 obravnavalo 5500 kaznivih dejanj zoper premoženje, letos pa v enakem obdobju 6264. Več tovrstnih kaznivih dejanj so sicer obravnavali v enakem obdobju lani, ko jih je bilo 6972.

Trditev portala drži.

Portal je izpostavil tudi štiri ljubljanske policijske postaje, češ da se je na njihovem območju v zadnjih dveh letih povečalo število kaznivih dejanj: policijsko postajo Moste (za 25,3 odstotka), policijsko postajo Bežigrad (29,9 odstotka), policijsko postajo Vič (20,1 odstotka) in policijsko postajo Šiška (21 odstotkov). 

Po podatkih policijske uprave Ljubljana se je število kaznivih dejanj v letošnjih prvih sedmih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem leta 2022 povečalo za 3,9 odstotka. Število kaznivih dejanj se je povečalo na območju policijskih postaj Bežigrad (za 42,7 odstotka), Center (2,2 odstotka) in Moste (6,2 odstotka). Manj kaznivih dejanj pa so obravnavali na policijskih postajah Šiška (–12,9 odstotka) in Vič (–1,5 odstotka). 

Trditev portala, da so v zadnjih dveh letih štiri policijske postaje v Ljubljani zaznale več kot 20-odstoten porast kaznivih dejanj, ne drži. 

 

Drži

Objava, ki drži. Trditev je podprta s podatki iz zanesljivih virov, v ustreznem kontekstu in ni predstavljena zavajajoče.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).