PCR-testi so primerni za diagnostiko virusa sars-cov-2
Avtorica: Zala Čas
TRDITEV
V prihodnje se bomo soočali s še večjim številom pogojevanj, kaj človek sme samo pod pogojem, bodisi da je prebolel, bodisi da se je cepil, bodisi da se je testiral s testi, ki sploh niso namenjeni diagnostiki, oziroma česa ne sme, če ne izpolnjuje teh pogojev.
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
TUŠIRANKA
Ustavni pravnik Andraž Teršek je 9. maja v oddaji Politično s Tanjo Gobec dejal, da se tisti, ki niso cepljeni ali niso preboleli covida-19 oziroma se ne testirajo »s testi, ki sploh niso namenjeni diagnostiki«, med epidemijo soočajo s številnimi omejitvami.
V oddaji je podal mnenje o uvedbi »cepilnega potnega lista« oziroma digitalnega zelenega potrdila o cepljenju, prebolevnosti in testiranju. Evropska komisija ga je predlagala 17. marca, da bi olajšala uveljavljanje pravice do prostega gibanja med pandemijo.
Teršek je na vprašanje, na katere vire se je skliceval v trditvi, da testi na covid-19 niso namenjeni diagnostiki, za Razkrinkavanje.si odgovoril, da se o vprašanjih, ki jih ne obvlada, najpogosteje poduči pri zdravnikih, združenih v neformalno iniciativo slovenskih zdravnikov.
Kot navajajo na spletnem mestu iniciative slovenskizdravniki.si, se zavzemajo za etično, moralno in strokovno opravljanje zdravniškega poklica ter za ohranitev njegovega ugleda. Podatki o lastništvu te domene kažejo, da jo je 27. oktobra lani registrirala Alenka Mišič. Po dostopnih podatkih je Mišičeva članica civilne iniciative Otrok ne damo, v kateri so aprila sprožili peticijo proti samotestiranju otrok v šolah.
Med člani iniciative slovenskih zdravnikov sta tudi specialist travmatologije na mariborskem UKC Uroš Dobnikar in specialist interne medicine v novogoriški splošni bolnišnici Matjaž Figelj. Kot smo na Razkrinkavanju.si že poročali, je Figelj oktobra lani širil neutemeljene trditve o neučinkovitosti epidemioloških ukrepov, novembra pa smo poročali tudi o neutemeljenih trditvah Dobnikarja o nošenju mask.
Več zdravniških organizacij, med njimi zdravniška zbornica, je 29. januarja sporočilo, da se stališča iniciative slovenskih zdravnikov »močno razlikujejo od medicine, podprte z dokazi«, in da skupina zlorablja dele izjav domačih in tujih strokovnjakov s področij medicine.
Teršek nam je v odzivu posredoval več dokumentov z viri, ki se nanašajo na teste za diagnosticiranje virusa sars-cov-2, med njimi povezavo na prevod recenzije študije o diagnosticiranju virusa s PCR-testi, ki ga je iniciativa slovenskih zdravnikov na svojem spletnem mestu delila 7. januarja.
V študiji, januarja lani objavljeni v medicinski reviji Eurosurveillance, so nemški avtorji z berlinskega inštituta za virologijo ugotovili, da je metoda PCR primerna za diagnosticiranje virusa sars-cov-2. Lani se je na to študijo v smernicah za testiranje ob sumu na okužbo s covidom-19 sklicevala tudi svetovna zdravstvena organizacija.
Toda novembra je 22 avtorjev, združenih v »mednarodni konzorcij življenjskih znanosti«, od uredništva revije Eurosurveillance zahtevalo umik študije. V recenzijskem poročilu, ki so ga prevedli tudi v slovenski iniciativi, so navedli deset ključnih napak študije, ki po njihovem mnenju dokazujejo, da je metoda PCR neprimerna za zaznavanje virusa sars-cov-2.
Analizirali smo trditve v recenziji, ki jih je bilo mogoče preveriti. Pri tem nismo analizirali trditev, ki so odvisne od posameznih proizvajalcev testov ali laboratorijev in niso delo avtorjev študije o diagnosticiranju virusa sars-cov-2 s PCR-testi.
PCR-test zaznava virusno nukleinsko kislino
Kritiki študije o diagnosticiranju virusa sars-cov-2 so v recenziji navedli, da avtorji študije PCR-testa niso zasnovali tako, da bi v vzorcu zaznal celoten virus, temveč zazna zgolj virusne delce. Poudarili so, da so v študiji opisani zgolj trije pari »primerjev«, ki zadevajo le polovico virusnega genoma, po njihovi oceni pa bi morali obsegati celoten genom virusa.
V nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so pojasnili, da PCR-test, ki ga od začetka epidemije uporabljajo za diagnostiko covida-19, sicer res ne zaznava celotnega virusa sars-cov-2, toda ne zaradi napake. S PCR-testi namreč dokazujejo navzočnost nukleinske kisline (DNK ali RNK) oziroma virusnega genoma, ki nosi genetske informacije, značilne le za sars-cov-2.
Vzorec pripravijo in očistijo ter osamijo nukleinsko kislino virusa, nato pa poiščejo odseke virusnih genov, ki se prilegajo virusu sars-cov-2. Pojasnili so še, da te v laboratoriju pomnožijo, da jih aparat lažje zazna, nato pa interpretirajo rezultat testa.
Nemški virologi niso potrebovali virusnega materiala
Kritiki študije nemških virologov so še poudarili, da raziskovalci pri testiranju metode PCR za diagnosticiranje virusa sars-cov-2 niso imeli na voljo virusnega materiala, temveč so metodo razvili s pomočjo laboratorijsko ustvarjenega genoma virusa.
Informacije o genomu virusa so avtorjem nemške študije res posredovali znanstveniki iz Kitajske, nato pa so na podlagi teh informacij oblikovali PCR-test za njegovo diagnosticiranje.
Mikrobiolog Matjaž Retelj z NLZOH je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da to ni napaka, saj so nemški virologi poznali celotno zaporedje genoma sars-cov-2, zato niso potrebovali virusnega materiala. »Kot če nekdo ne bi mogel poslati knjige – torej genoma – tega virusa iz Kitajske, zato bi jo skeniral in posredoval v elektronski obliki, nekdo drug pa bi jo nato skopiral v wordov dokument in natisnil,« je ponazoril.
Vsak organizem ima lasten genom ali lastno ꞌknjigoꞌ. »Naloga tistih, ki oblikujejo PCR-teste, je, da primerjajo genome, torej ꞌknjige organizmovꞌ, in poiščejo ꞌstavkeꞌ, ki so pri različnih vrstah enaki, in tiste, ki so značilni samo za eno vrsto na svetu. Tako so avtorji poiskali zaporedja nukleinske kisline, ki so značilna samo za novi koronavirus.«
Retelj sicer ne razume, od kod se je vzela »ideja, da PCR-test ni primeren za diagnostiko. Uporablja se za diagnosticiranje hiva, hepatitisa C in hepatitisa B. To je za leto 2021 res nenavadna trditev«.
Proizvajalec testa določi število ciklov za branje rezultata
Neformalni recenzenti nemške študije so še opozorili, da v njej ni podatkov o zaporednem številu ciklov pomnoževanja virusnih genov oziroma o vrednosti Ct, pri kateri lahko laborant interpretira rezultat testa na covid-19 kot pozitivnega ali negativnega.
Na NLZOH so pojasnili, da »vrednost Ct ni absolutna ali konstantna«, temveč se spreminja v odvisnosti od več dejavnikov, kot so vrsta testa, količina analiziranega vzorca, način in čas odvzema vzorca. Na začetku okužbe je navadno višja in nižja ob simptomatski okužbi, ker je takrat v vzorcu več virusnih genov.
Mikrobiolog Retelj je poudaril, da študija nemških virologov laboratorijem in proizvajalcem testov služi zgolj kot teorija, zato opustitev navedbe vrednosti Ct ni sporna. »V praksi mora vsak proizvajalec testov določiti, pri kateri vrednosti Ct se sme test interpretirati kot pozitivnega,« je pojasnil.
Ob tem je opozoril, da v laboratorijih ne morejo poljubno spreminjati vrednosti Ct, ki jo določi proizvajalec testa. Četudi bi to poskusili, navzočnosti virusa ni mogoče dokazati, kadar ga v vzorcu ni.
Eurosurveillance zavrnil pobudo za umik študije
Kritiki so v svojem recenzijskem poročilu presodili, da študija ni bila strokovno recenzirana, saj je bila v strokovni pregled sprejeta 21. januarja, že naslednji dan pa je bila objavljena v medicinski reviji Eurosurveillance.
Pri reviji so februarja v odzivu na recenzijo pojasnili, da sta ustreznost študije pred objavo ocenila dva neodvisna strokovnjaka. Pregledala sta jo po hitrem postopku, v zgolj nekaj urah, saj so laboratoriji nujno potrebovali smernice za diagnosticiranje novega virusa, ki je ogrožal javno zdravje.
Pozneje je študijo prav zaradi pobude za njen umik ponovno pregledalo pet laboratorijskih strokovnjakov in ti so prav tako potrdili, da je znanstveno ustrezna.
Kritiki so med drugim še opozorili, da sta dva izmed avtorjev študije člana uredništva revije Eurosurveillance, kar je podkrepilo njihov sum, da študija ni bila strokovno pregledana. Toda pri reviji so pojasnili, da sta bila člana uredništva, ki sta bila soavtorja študije, izločena iz postopka strokovnega ocenjevanja in uredniške presoje o objavi.
Ustreznost PCR-testa za diagnostiko so v zadnjem letu večkrat potrdili tudi tuji preverjevalci dejstev, denimo na agenciji Reuters in pri britanskem Full Factu.
V neformalni iniciativi slovenskih zdravnikov se na naša vprašanja niso odzvali. Če se bodo, bomo odgovore objavili.
SKLEP
Ustavni pravnik Andraž Teršek je 9. maja v oddaji Politično s Tanjo Gobec dejal, da je med epidemijo covida-19 človek izpostavljen številnim pogojevanjem, kaj sme početi, če je prebolel covid-19, se je cepil ali pa če se je testiral »s testi, ki sploh niso namenjeni diagnostiki«.
Teršek je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da se o vprašanjih, kot je ustreznost PCR-testov za diagnosticiranje virusa sars-cov-2, najpogosteje poduči pri zdravnikih, združenih v neformalno iniciativo slovenskih zdravnikov. Posredoval nam je več dokumentov z viri, ki se nanašajo na teste, med njimi tudi prevod recenzijskega poročila o študiji nemških virologov o diagnosticiranju virusa sars-cov-2 z metodo PCR , ki ga je iniciativa delila na svoji spletni strani.
V recenziji je 22 znanstvenikov od medicinske revije Eurosurveillance zahtevalo umik nemške študije, saj naj bi vsebovala deset ključnih napak, kot je denimo ta, da avtorji raziskave PCR-testa niso zasnovali tako, da bi v vzorcu zaznal celoten virus, temveč zazna zgolj virusne delce.
V nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da to drži, vendar ne, ker bi šlo za napako testa. PCR-test dokazuje navzočnost nukleinske kisline oziroma virusnega genoma, ki nosi genetske informacije, značilne zgolj za sars-cov-2.
Kritiki so za napako študije nemških avtorjev tudi šteli, da v njej niso navedli maksimalnega števila ciklov pomnoževanja (vrednosti Ct), pri katerem se rezultat testa lahko interpretira kot pozitiven ali negativen.
Mikrobiolog Matjaž Retelj je pojasnil, da vrednost Ct v praksi določi proizvajalec testov, študija nemških virologov pa jim lahko služi zgolj kot teorija, zato opustitve navedbe te vrednosti ni mogoče šteti za napako avtorjev.
V medicinski reviji Eurosurveillance so februarja letos zavrnili poziv dvaindvajsetih znanstvenikov za umik študije nemških avtorjev. Zaradi poziva je raziskavo še enkrat pregledalo pet laboratorijskih strokovnjakov in tudi ti so potrdili, da je ustrezna.
Trditev Andraža Terška, da testi niso namenjeni diagnostiki, ni strokovno utemeljena in izkrivlja znanstvene ugotovitve o metodi PCR. Po metodologiji Razkrinkavanja.si jo označujemo za psevdoznanost.
Psevdoznanost
Objava, ki podatke, stališča ali ugotovitve predstavlja kot znanstvena odkritja ali strokovno podprta dejstva, vendar za to v znanosti ni utemeljene podlage. Takšne objave pogosto tudi izkrivljajo znanstvene ugotovitve.