Podporniki LGBTQ ne zagovarjajo pedofilov

Avtorici: Nina Rozman, Katarina Bulatović

 

TRDITEV

»LGBTQ ideologi na poti do zagovarjanja pravic pedofilov.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si


 
 

Evropska komisija želi s projektom preprečevanja spolnega izkoriščanja otrok, ki ga financira v okviru programa Obzorje Evropa, poglobiti razumevanje razširjenosti spolnega izkoriščanja otrok s spreminjanjem učnih načrtov za usposabljanje policije in organizacij civilne družbe. Foto: DPA/STA 

Portal Nova24tv.si je 2. januarja objavil prispevek z naslovom »LGBTQ ideologi na poti do zagovarjanja pravic pedofilov«, ki so ga prvotno sicer naslovili »Škotska policija sodeluje pri dekriminalizaciji pedofilije«. Sklicevali so se na škotski portal Scottish Express, ki je konec decembra poročal, da je škotska policija v letnem poročilu pedofile poimenovala »minor-attracted people«, torej osebe, ki jih privlačijo mladoletniki. 

Na portalu so menili, da je izraz sporen, ker se pedofili tako poskušajo izogniti družbeni stigmi, povezani s pedofilijo, hkrati pa se zavzemajo, da jih je treba obravnavati kot nišno skupino, tako kot skupnost LGBTQ. Na vprašanje Razkrinkavanja.si, na kaj so se pri tem sklicevali, se portal Scottish Express ni odzval. 

Generalni direktor škotske policije je pedofile v poročilu o delu v letih 2021 in 2022 poimenoval »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki«. Med drugim so pojasnili, da kriminalistični oddelek za javno zaščito sodeluje v projektu Preprečevanje spolnega izkoriščanja otrok (CSE), ki ga financira program Obzorje Evropa.

Ta je sicer ključni program v EU za raziskave in inovacije, zanj pa je evropska komisija za obdobje 2021–2027 namenila 95,5 milijarde evrov. 

Škotska policija se je decembra v sporočilu za javnost odzvala na poročanje medijev, da pedofile napačno predstavljajo kot »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki«. Poudarili so, da odločno obsojajo »vsakogar, ki zagreši spolne zločine nad otroki, bodisi posameznike bodisi organizirane pedofilske mreže«, in da si neumorno prizadevajo, da bi jih privedli pred sodišče.

Izraza ne uporabljajo za opis tovrstnih storilcev kaznivih dejanj, »kakršnakoli druga trditev popolnoma napačno predstavlja naše stališče«. V letnem poročilu so ga uporabili, ko so pojasnjevali, da sodelujejo pri projektu iz programa Obzorje Evropa. Izraz je bil namreč uporabljen v besedilu razpisa za ta program. 

Izraz »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki« je res naveden v opisu razpisnega področja preprečevanje spolnega izkoriščanja otrok v okviru razpisanega programa na področju civilne varnosti za družbo za leti 2021 in 2022. Pojasnili so, da je eden izmed pričakovanih rezultatov programa boljše razumevanje »značilnosti in razlik med osebami, ki jih privlačijo mladoletniki in so storilci kaznivih dejanj, ter tistimi, ki [jih privlačijo mladoletniki, toda] niso storilci«.

Škotska policija je v sporočilu za javnost poudarila, da je na prvem sestanku konzorcija projekta septembra lani prepričala več kot 20 evropskih partnerjev projekta Preprečevanje spolnega izkoriščanja otrok, da so ta izraz prenehali uporabljati. Po dodatne odgovore je Razkrinkavanje.si preusmerila na evropsko komisijo. Škotska policija sicer meni, da je izraz »popolnoma nesprejemljiv za opisovanje nekoga, ki izvaja spolno nasilje nad otroki ali ima o njih nespodobne misli«. 

Evropsko komisijo smo vprašali, na podlagi česa so v opisu razpisa s področja civilne varnosti v letih 2021 in 2022 uporabili izraz »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki«, in ali ga bodo umaknili iz terminologije programa, saj so to storili tudi partnerji projekta. Odgovora še nismo prejeli. 

V znanstvenem članku o preprečevanju spolnih zlorab, objavljenem leta 2019 v reviji Sage Journals, so pojasnili, da je izraz »minor-attracted persons« razvila organizacija B4UAct, ki združuje terapevte za pomoč pri duševnem zdravju. Organizacija je sicer maja 2020 tvitnila, da je izraz po njihovem védenju prvič uporabila novinarka Heather Elizabeth Peterson v članku, objavljenem na nekdanjem ameriškem portalu Greenbelt Interfaith News. Pokrival je verske vsebine, zlasti take o manjših verskih skupnostih, pa tudi verske poglede na odnose med spoli.

Tanja Rener, strokovnjakinja za sociologijo spolov in zaslužna profesorica na fakulteti za družbene vede, je za Razkrinkavanje.si pojasnila, da gre pri enačenju oziroma primerjanju oseb, ki jih privlačijo mladoletni, s pripadniki skupnosti LGBTQ »za manipulacijo in sprenevedanje«.

Po njeni oceni je jasno, da med takšnimi osebami in skupnostjo LGBTQ ni nikakršne povezave. Vseeno pa skušajo mediji, ki širijo take informacije, po njenem mnenju iz množice strahov potegniti vse, kar bi lahko povprečnega Slovenca, opremljenega s predsodki in stereotipi, prestrašilo in nahujskalo proti populaciji LGBTQ.

Portal Nova24tv.si se na naše ugotovitve ni odzval. 

 

SKLEP

Portal Nova24tv.si je 2. januarja objavil prispevek z naslovom »LGBTQ ideologi na poti do zagovarjanja pravic pedofilov« in izvirnim naslovom »Škotska policija sodeluje pri dekriminalizaciji pedofilije«. Sklicevali so se na portal Scottish Express, ki je decembra poročal, da je škotska policija pedofile poimenovala »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki«. 

Generalni direktor škotske policije je izraz namreč uporabil v poročilu o delu v letih 2021 in 2022, v delu, kjer je opisal sodelovanje v programu Obzorje Evropa na temo preprečevanja spolnega izkoriščanja otrok.

V sporočilu za javnost je policija pojasnila, da je izraz »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki« zanje nesprejemljiv. V poročilu so ga uporabili le v opisu projekta, saj je bil uporabljen tudi v razpisni dokumentaciji.

To drži, evropska komisija je izraz res uporabila v opisu enega izmed pričakovanih rezultatov razpisa. Cilj razpisa je bil namreč tudi boljše razumevanje značilnosti in razlik med osebami, ki jih privlačijo mladoletniki in so storilci kaznivih dejanj, ter tistimi, ki jih privlačijo mladoletniki, a niso storilci kaznivih dejanj.

Tanja Rener, strokovnjakinja za sociologijo spolov, je pojasnila, da gre pri primerjanju oseb, ki jih privlačijo mladoletne osebe, s pripadniki skupnosti LGBTQ za »manipulacijo in sprenevedanje«.

Portal Nova24tv.si je poročal o tem, da skupnost LGBTQ sodeluje v prizadevanjih za dekriminalizacijo pedofilije, pri tem pa se je skliceval na poročanje škotskega portala. Toda policija je izraz »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki«, uporabila, ko je opisovala sodelovanje pri evropskem projektu, saj ga je v projektni dokumentaciji uporabila evropska komisija. Trditev, da so »LGBTQ ideologi« na poti do zagovarjanja pravic pedofilov, je lažna in je bila ustvarjena z namenom napačnega obveščanja javnosti. 

 

EUformatorka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na evropske teme. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb o zadevah EU vplivajo tudi na ustreznejšo obveščenost slovenskih državljanov.


Lažna objava

Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Dopolnitev, 13. 1.: 

Z evropske komisije so po objavi odgovorili, da komisija ne predpisuje izrazja v projektih, ki jih financira. Projektni dokumenti, opisi programa in pričakovanih rezultatov ne predstavljajo politike komisije ali EU in so izključna odgovornost udeležencev projekta.

Opozorili so, da komisija v svojih strategijah in zakonodajnih predlogih ni uporabljala in ne namerava uporabljati izraza »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki«. Tako so denimo v evropski strategiji za bolj učinkovit boj proti spolni zlorabi otrok uporabili izraz »osebe, ki se bojijo, da bi lahko napadle«, v njej so tudi zapisali, da »je znano, da vsi napadalci nimajo nujno pedofilske motnje«. 

Poudarili so, da je boj proti spolni zlorabi otrok prednostna naloga EU. Tako je komisija maja lani predlagala nova pravila za preprečevanje in boj proti spolni zlorabi otrok na spletu, ki obvezujejo ponudnike, da med svojimi vsebinami zaznajo, prijavijo in odstranijo take, povezane s spolno zlorabo otrok.

Na vprašanje, ali bodo izraz »osebe, ki jih privlačijo mladoletniki«, umaknili iz opisa projekta preprečevanja spolnega izkoriščanja otrok v okviru programa Obzorje Evropa, saj so to storili tudi partnerji projekta, niso odgovorili. 

Zato smo jih vprašali še, kdo so avtorji opisa projekta, da jim lahko zastavimo vprašanje o umiku izraza.