Policija uporablja orodje za prepoznavo obraza

Avtorica: Katarina Bulatović

 

TRDITEV

Slovenska policija od leta 2014 uporablja doma razvito programsko opremo za prepoznavanje obrazov.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Twitter


 
Področje prepoznavanja obrazov so uredili leta 2017 z novelo zakona o nalogah in pooblastilih policije. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Področje prepoznavanja obrazov so uredili leta 2017 z novelo zakona o nalogah in pooblastilih policije. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Slovenska policija od leta 2014 uporablja programsko opremo za prepoznavanje obrazov, so na twitterju opozorili pri zavodu Državljan D. Informacijo so povzeli s spletnega mesta nemške nevladne organizacije, ki se ukvarja z razvojem tehnologije, AlgorithmWatch.

Na policiji so potrdili, da uporabljajo programsko opremo za prepoznavo obraza: fotorobote ali fotografije storilca prek aplikacije Face trace od leta 2014 primerjajo s fotografijami tistih, ki jih hranijo v svoji evidenci, so dejali. Uporabijo jo v dvajsetih do petdesetih primerih na leto. 

Programsko opremo so razvili z zunanjim partnerjem, slovenskim podjetjem Cent SI iz Celja, nato pa so jo integrirali z že obstoječo opremo za prepoznavo obraza. Dotlej so osebe na fotografijah iskali oziroma primerjali ročno.

Toda v letnem poročilu policije za leto 2014 so zapisali, da aplikacija Face trace zaradi pravne nedorečenosti v tistem letu ni bila v uporabi, so pa v opombi dodali, da so sestavili predlog spremembe zakonodaje. Zapisali so, da bodo na generalni upravi kriminalistične policije pripravili presojo vplivov opreme na zasebnost.

»Po implementaciji spletnega servisa v naš informacijski sistem, testiranju, popravkih in predlogu informacijske pooblaščenke smo ob začetku uporabe ugotovili, da mora biti obdelava biometričnih značilnosti posebej urejena v zakonu,« so dejali na policiji. 

Zato so zakon o nalogah in pooblastilih policije leta 2017 spremenili, aplikacijo pa so začeli uporabljati šele po tem. Zakon namreč zdaj policiji pri preiskavi kaznivih dejanj dovoljuje zbiranje in obdelavo podatkov, tudi tistih o biometričnih značilnostih.

Slovenska policija je novo aplikacijo za prepoznavo obraza, vključno s prepoznavo biometričnih lastnosti, prvič uporabila leta 2014. Nato so ugotovili, da uporaba ni skladna z zakonodajo, zato so uporabo prekinili.

Opremo so po zagotovilih policije ponovno začeli uporabljati po spremembi zakonodaje, torej leta 2017. Trditev na twitterju drži.


 
zvizgac_banner.png
 

Drzi.png

Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.