Članice EU ne morejo prepovedati vseh pirotehničnih sredstev

Avtor: Matej Simič

 

TRDITEV

Popolna prepoved pirotehničnih sredstev niti ni mogoča, ker smo del EU.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

 Žurnal24


 
Pirotehnična sredstva so po zakonu razvrščena v več kategorij glede na stopnjo nevarnosti in raven hrupa, ki ga povzročajo, ter glede na nevarnost za zdravje in okolje. Foto: Unsplash

Pirotehnična sredstva so po zakonu razvrščena v več kategorij glede na stopnjo nevarnosti in raven hrupa, ki ga povzročajo, ter glede na nevarnost za zdravje in okolje. Foto: Unsplash

V medijih je zakrožila trditev vlade, da država ne more popolnoma prepovedati pirotehničnih sredstev, saj smo del Evropske unije.

Pirotehnična sredstva zakon o eksplozivnih in pirotehničnih sredstvih razvršča glede na stopnjo nevarnosti in raven hrupa, ki ga povzročajo, ter glede na nevarnost za zdravje in okolje. Ognjemetni izdelki imajo oznake od F1 do F4, pri čemer prve kategorije eksplozivnih sredstev, F1, v Evropski uniji ni dovoljeno prepovedati ali omejiti njihove prodaje. 

F1 – kategorija brez prepovedi

Evropska direktiva državam članicam dovoljuje prepoved ali omejitev posesti, uporabe in prodaje pirotehničnih izdelkov, ki sodijo v kategorije F2, F3 in F4 ter v kategoriji pirotehnika za odrska prizorišča in drugi pirotehnični izdelki.

V kategorijo F1 sodijo izdelki, ki na točki varnostne razdalje ne presegajo ravni hrupa 120 decibelov in ne vsebujejo več kot 2,5 miligrama srebra za pokanje. Teh izdelkov ni dovoljeno prepovedati.

Toda direktiva v kategorijo F1 izrecno prepoveduje uvrščanje petard, ki so v Sloveniji že prepovedane. 

Kljub možnostim, ki jih daje direktiva, doslej nobena članica EU ni prepovedala niti uporabe ali prodaje preostalih treh kategorij pirotehničnih sredstev, so za Razkrinkavanje.si pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.

Njihova uporaba je neomejena, če fizične osebe, ki z njimi ravnajo, izpolnjujejo starostne pogoje v posamezni državi članici. To pomeni, da nikjer v EU niso naprodaj zgolj izdelki kategorije F1, temveč vsa pirotehnika.

 Kategorije ognjemetnih izdelkov so označene s črko F in si sledijo od 1 do 4:

  • F1: zelo majhna nevarnost, zanemarljiva raven hrupa, za uporabo v strnjenih naseljih, stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih

  • F2: majhna nevarnost, nizka raven hrup, za uporabo na omejenih območjih na prostem

  • F3: srednje velika nevarnost, za uporabo na prostem, na velikih odprtih območjih, raven hrupa ni škodljiva za zdravje ljudi

  • F4: velika nevarnost, uporabljati jih smejo le strokovno usposobljene osebe, raven hrupa ni škodljiva za zdravje ljudi

Slovenska vlada lahko na podlagi 29. člena zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih prepove ali omeji nakup, posest, uporabo, vnos in uvoz samo tistih pirotehničnih izdelkov, ki predstavljajo veliko nevarnost za življenje, zdravje in varnost ljudi in okolja.

Kot so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, so zakonska pooblastila, ki jih vladi daje 29. člen zakona, potrebna zaradi učinkovitega ukrepanja v primeru grožnje s terorizmom ali drugega ogrožanja javne varnosti.

Da vlada zaradi direktive ne sme popolnoma prepovedati pirotehničnih sredstev, so med drugim poročali Večer, STA in portal Dostopno.si.

Evropska direktiva onemogoča popolno prepoved pirotehničnih sredstev v državah članicah EU, saj prodaje najmanj nevarnih izdelkov iz kategorije F1 ni dovoljeno prepovedati ali omejiti.

Trditev, da popolna prepoved pirotehničnih sredstev ni mogoča, ker je Slovenija članica EU, drži. 


 
zvizgac_banner.png
 

Drzi.png

Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.