Nova24 manipulativno o aplikaciji ministrstva za zdravje
Avtorica: Eva Gračanin
»Pacienti bodo lahko ovajali zdravnike,« so 19. septembra na portalu Nova24tv naslovili prispevek o novi aplikaciji ministrstva za zdravje za anonimno sporočanje težav pacientov, svojcev in zdravstvenih delavcev med zdravstveno obravnavo.
Ministrstvo je septembra na svojem spletnem mestu napovedalo uvedbo aplikacije, ki bo omogočila korektivno in preventivno ukrepanje, hkrati pa bo uporabna kot učna platforma za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti. Ministrstvo namreč napoveduje, da bodo primere dobre prakse pri reševanju varnostnih odklonov predstavili drugim ustanovam.
Toda aplikacija ne bi na novo uvedla možnosti prijave kršitve pacientov pravic, saj ta možnost že obstaja. Po zakonu o pacientovih pravicah imajo tisti, ki menijo, da so jim bile kršene pravice, pravico do dvostopenjske obravnave pritožbe. Prvo na podlagi pacientove pisne ali ustne zahteve opravi izvajalec zdravstvene dejavnosti, drugo pa komisija za varstvo pacientovih pravic.
Ministrstvo je še pojasnilo, da prijava domnevnih nepravilnosti zdaj ni povsem anonimna, saj podatke o pacientu anonimizirajo šele zdravstveni delavci, ki zahtevo obdelajo. Po zakonu prva obravnava pritožbe poteka pri pristojni osebi izvajalca zdravstvene dejavnosti, druga pa pred komisijo za varstvo pacientovih pravic.
Menijo, da ljudje zato veliko varnostnih odklonov ne prijavijo, zdravstvene ustanove pa zavira strah pred kaznovanjem zaposlenega.
Ob tem so poudarili, da zgolj anonimizirane prijave ne bodo podlaga za ukrepanje, ampak bodo veljale za opozorilo o domnevni nepravilnosti. Če se bo med obravnavo pokazalo, da gre res za varnostni odklon, se bodo odzvali z ukrepi za njegovo odpravo.
Varnostni odklon je sicer vsak odklon od standarda zdravstvene obravnave in pričakovanih izidov zdravljenja, ki je vplival na pacienta, denimo okužba v času zdravstvene obravnave, zamenjava zdravil ali izguba zdravstvene dokumentacije.
Na zvezi organizacij pacientov menijo, da sedanja ureditev prijave težav pri zdravstveni obravnavi ni dobra: »Poti je več, a ni usklajenosti, niti ni jasno, kaj se bo zgodilo na kateri od teh poti.« Zato novo aplikacijo podpirajo.
Na zdravniški zbornici so pojasnili, da podpirajo razširitev sporočanja o vseh varnostnih odklonih in dogodkih. Dodali so, da iz dostopnih podatkov o napovedani aplikaciji trenutno ni jasno, kdo bo obravnaval prejeta sporočila, zato koristnost njene uvedbe težko ocenijo.
Da je nova aplikacija ministrstva za zdravje namenjena ovajanju zdravnikov, sta poročala tudi portala Domovina.je in Demokracija.si. Na ugotovitve Razkrinkavanja.si se še nista odzvala. Odziva bomo objavili, ko ju prejmemo.
Prav tako smo z ugotovitvami seznanili portal Nova24tv. Boris Tomašič, direktor podjetja Nova hiša, ki izdaja ta portal, je pojasnil, da je trditev, da bodo pacienti lahko ovajali zdravnike, resnična, saj da aplikacija to omogoča, pojasnila ministrstva pa ne zadostujejo. Dodal je, da anonimne prijave omogočajo bistveno več zlorab.
SKLEP
Portal Nova24tv je 19. septembra objavil prispevek o aplikaciji za anonimno sporočanje težav med zdravstveno obravnavo, ki jo pripravlja ministrstvo za zdravje. V naslovu prispevka so trdili, da bodo pacienti lahko ovajali zdravnike.
Toda aplikacija ne bi na novo uvedla možnosti prijave kršitve pacientov pravic, kajti to imajo pacienti po zakonu o pacientov pravicah že od leta 2008. Aplikacija bo ponudila le dodatno možnost prijave težav, saj bo omogočala povsem anonimno posredovanje težave.
Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da prek aplikacije vložena prijava ne bo podlaga za ukrep, ampak bo veljala za opozorilo o domnevnih nepravilnostih in bo podlaga za obravnavo zadeve. Šele če bi se med obravnavo izkazalo, da je res šlo za varnostni odklon, se bodo upravljavci odklonov na lokalni ravni (skrbnik sistema kakovosti ali pooblaščenec za varnost) odzvali z ukrepi.
Varnostni odkloni so na primer okužba v času zdravstvene obravnave, zamenjava zdravil, izguba zdravstvene dokumentacije, neustrezna obravnava in podobno, ne pa na primer stranski učinki zdravila, odnos zaposlenih, čistoča toalet.
Trditev, da bodo pacienti lahko ovajali zdravnike, je manipulativna. Možnost prijave že obstaja, nova aplikacija pa bi omogočala anonimno prijavo nepravilnosti. Anonimizirane prijave bodo leopozorilo o domnevnih nepravilnostih. Če bodo te potrjene, bodo sledili ukrepi.
Manipulacija
Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.