Računsko sodišče ne skriva revizijskega poročila o migrantih

Avtorica: Nika Gradišek

 

TRDITEV

»S spleta je izginilo celo poročilo računskega sodišča RS, kjer so revizorji ugotovili, da nas vsak migrant mesečno stane 'vsaj 1963 evrov'.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Moja Dolenjska


 

Vlada je aprila začela odstranjevati ograjo na meji s Hrvaško, ki jo je ob množičnem prihodu prebežnikov leta 2015 postavila vlada Mira Cerarja. Foto: Nebojša Tejić/STA

Spletni portal Moja Dolenjska je 3. avgusta poročal o zdravstveni obravnavi migrantov. Med drugim so v članku trdili, da je s spleta izginilo poročilo računskega sodišča, v katerem so »revizorji ugotovili, da nas vsak migrant mesečno stane vsaj 1963 evrov«.

Računsko sodišče je leta 2016 objavilo poročilo o učinkovitosti in uspešnosti ukrepov za integracijo humanitarnih migrantov, v katerem so obravnavali tudi povprečne mesečne stroške posameznega postopka prosilca za mednarodno zaščito. Poročilo je dosegljivo na spletnem mestu računskega sodišča. 

Na računskem sodišču so za Razkrinkavanje.si poudarili: »Revizijsko poročilo, ki ga omenjate, ni bilo nikoli skrito ali umaknjeno s spletnega mesta računskega sodišča.« Pojasnili so, da so konec leta 2018 prenovili spletno mesto, zaradi česar so se spremenile spletne povezave do vseh revizijskih poročil in infografik: »Zaradi velike količine prenesenih vsebin in posledično novih povezav so se v rezultatih iskanja v spletnih iskalnikih v krajšem času po prenovi pojavljale tudi povezave, ki niso bile več aktivne, na kar nismo imeli neposrednega vpliva.«

Kot smo poročali že leta 2019, je računsko sodišče v poročilu iz leta 2016 ugotovilo, da so povprečni mesečni stroški v zvezi z obravnavo posameznega prosilca za mednarodno zaščito leta 2015 znašali vsaj 1963 evrov.

Toda poudarili so, da znesek vključuje tudi sorazmerni del stroškov, ki jih ni mogoče razdeliti med prosilce in osebe z mednarodno zaščito, denimo plače in drugi prejemki zaposlenih ter obratovalni stroški in vzdrževanje azilnega doma. Ocenili so, da je bilo leta 2015 takšnih stroškov več kot tri četrtine, in pojasnili, da bi ti stroški »nastali v pomembno enaki višini, četudi bi bilo v Sloveniji precej drugačno število humanitarnih migrantov«.

Opozorili so, da so nekateri pojmi, denimo »koliko stane migrant«, na videz preprosti, vendar ne dovolj natančni in pogosto zavajajoči.

Na računskem sodišču nove revizije niso opravili, zato porabe sredstev po tem obdobju ne morejo komentirati.

Portal se na naše ugotovitve še ni odzval. 

 

SKLEP

Spletni portal Moja Dolenjska je poročal, da je s spleta izginilo poročilo računskega sodišča, v katerem naj bi revizorji ugotovili, da »nas vsak migrant stane« vsaj 1963 evrov.

Revizijsko poročilo o učinkovitosti in uspešnosti ukrepov za integracijo humanitarnih migrantov iz leta 2016 je prosto dostopno na spletnem mestu računskega sodišča. Tam so pojasnili, da revizijsko poročilo ni bilo nikoli skrito ali umaknjeno, so pa poročila zaradi prenove spletnega mesta dobila nove spletne povezave.

Del trditve portala Moja Dolenjska, da je revizijsko poročilo za leto 2015 izginilo s spleta, ne drži.

Portal je še poročal, da so revizorji v poročilu »ugotovili, da nas vsak migrant mesečno stane vsaj 1963 evrov«.

Računsko sodišče je v poročilu ugotovilo, da so povprečni mesečni stroški obravnave posameznega prosilca za mednarodno zaščito leta 2015 znašali vsaj 1963 evrov. Toda ta znesek vključuje tri četrtine fiksnih stroškov, ki bi nastali v približno enaki višini, tudi če bi bilo migrantov več ali manj. O tem smo poročali že leta 2019. 

Del trditve, da so v poročilu revizorji »ugotovili, da nas vsak migrant mesečno stane vsaj 1963 evrov«, je manipulacija, saj zavajajoče interpretira podatke revizijskega poročila.

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.


Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.