Uživanje GSO ne spremeni človekove DNK
Avtorici: Eva Gračanin, Petra Jerič
TRDITEV
»Kako nam spreminjajo DNK? To počnejo na različne načine … prek GMO spremenjene hrane, ki jo vzgajajo in plasirajo v vse trgovine ...«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Pevec Werner Brozović je 25. julija na facebooku objavil: »Kako nam spreminjajo DNK? To počnejo na različne načine … prek GMO spremenjene hrane, ki jo vzgajajo in plasirajo v vse trgovine ...«
V objavi je pisal tudi o »tretji svetovni vojni«, v kateri je glavno orožje strah, in o »elitah«, ki domnevno obvladujejo svetovno populacijo, med drugim s spreminjanjem genskega zapisa oziroma DNK. Objavo je do zaključka redakcije delilo 800 uporabnikov.
Gensko spremenjeni organizmi ali GSO, angleško GMO, so po področnem zakonu organizmi, katerih genski material je umetno spremenjen, z izjemo človeka. Skladno z uredbo, ki sta jo leta 2003 sprejela evropski parlament in svet, gensko spremenjena živila oziroma krma vsebujejo GSO ali so proizvedena iz njih.
Skladno z navedeno uredbo in evropsko direktivo, sprejeto leta 2001, mora vsako gensko spremenjeno živilo ali krmo odobriti evropska agencija za varnost hrane. Če agencija izda pozitivno mnenje o oceni tveganja za posamezen GSO, se postopek odobritve GSO nadaljuje pri stalnem odboru za prehransko verigo in zdravje živali. Vsi, ki so jih odobrili, ne glede na veljavnost potrdila, so evidentirani v registru.
Po omenjeni direktivi in uredbi je treba z opozorilom, da »proizvod vsebuje gensko spremenjene organizme«, obvezno označiti živila in krmo, ki vsebujejo GSO ali so iz njih proizvedeni. Ni pa treba označiti mesa ali jajc živali, ki so bile krmljene z gensko spremenjeno hrano.
Jernej Jakše s katedre za genetiko, biotehnologijo, statistiko in žlahtnjenje rastlin na ljubljanski biotehniški fakulteti je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da se DNK po zaužitju razgradi na zelo kratke molekule, dolge deset ali pa nekaj deset nukleotidov (osnovni gradnik DNA). »Vsak dan s hrano zaužijemo DNK oziroma nukleinske kisline in za zdaj ni dokazov, da bi naša DNK vsebovala rastlinsko ali živalsko,« je pojasnil.
Da se DNK v živilih rastlinskega in živalskega izvora po zaužitju razgradi, je pojasnil tudi zaslužni profesor na isti fakulteti Borut Bohanec, ki se je ukvarjal z biotehnologijo rastlin. Kritičen je bil do izdelkov, na katerih je navedeno, da ne vsebujejo GSO: »Vsak jogurt je brez GSO – tu hočejo reči, da se njihove krave prehranjujejo s krmo, v kateri ni GSO uvožene koruze ali soje. Seveda razlike sploh ni.«
Zakaj ni razlike med mlekom krav, ki so krmljene z GSO krmo, in mlekom krav, ki niso, je pojasnil Jakše, ki je bil tako kot Bohanec kritičen do zavajajočega označevanja: »Če žival krmimo z GSO, na primer s sojo, mleko ni označeno kot gensko spremenjeno, ker v njem ni več ostankov soje.« Dodal je, da je označevanje mleka kot živila brez GSO marketinška metoda.
»Pri nas bi z GSO lahko rešili številne probleme, pa jih nočemo. En gen zadošča za preprečitev pozebe, dva za zlati riž, en gen proti lubadarju in eden za pšenico, odporno proti suši,« je bil kritičen Bohanec.
Wernerja Brozovića smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
»Kako nam spreminjajo DNK? To počnejo na različne načine … prek GMO spremenjene hrane, ki jo vzgajajo in plasirajo v vse trgovine,« je 25. julija na svojem facebook profilu trdil pevec Werner Brozović. Objavo je do zaključka redakcije delilo 800 uporabnikov.
Jernej Jakše s katedre za genetiko, biotehnologijo, statistiko in žlahtnjenje rastlin na ljubljanski biotehniški fakulteti ter zaslužni profesor te fakultete Borut Bohanec sta pojasnila, da se DNK po zaužitju razgradi. Jakše je dodal, da ljudje s hrano vsak dan zaužijemo živalsko in rastlinsko DNK, ni pa dokazov, da bi človeški dedni zapis vseboval rastlinsko ali živalsko DNK.
Trditev, da se lahko dedni zapis človeka, ki uživa gensko spremenjeno hrano, spremeni, ne drži.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.