Simpsonovi niso napovedali koronavirusa
Avtorica: Meta Gantar
TRDITEV
O korona virusu iz Azije je bil v seriji Simpsonovi govor že leta 1993.
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Oboževalci Simpsonovih trdijo, da so avtorji animirane serije ponovno pravilno napovedali dogajanje v prihodnosti, so zapisali na spletnem portalu Večera. Zatrdili so, da so o koronavirusu iz Azije v seriji Simpsonovi govorili že leta 1993.
O tem, da so ustvarjalci animirane serije Simpsonovi znova predvideli prihodnost, so bili prepričani tudi nekateri uporabniki družbenih omrežij. Konec januarja so na twitterju začeli delili objave, v katerih so zapisali, da so Simpsonovi napovedali izbruh koronavirusa.
Spletno orodje TinEye, s katerim je mogoče preveriti izvor fotografij na spletu, je pokazalo, da je prvo objavo o napovedi Simpsonovih delil britanski uporabnik twitterja.
V kolažu fotografij, ki ga je objavil, so štirje prizori iz dveh različnih epizod serije. Prvi prizor je iz epizode The Fool Monty iz leta 2010, preostali trije pa iz epizode Marge in Chains (Marge v verigah) iz leta 1993.
Prva fotografija v objavi prikazuje televizijskega napovedovalca, za katerim je fotografija mačke, na njej pa je napis CORONA VIRUS.
Toda pregled originalne epizode The Fool Monty je pokazal, da so ustvarjalci serije ob fotografiji mačke zapisali APOCALYPSE MEOW (apokalipsa mijav).
Fotografiji, ki kroži po spletu, so torej pozneje dodali napis CORONA VIRUS. To ustvarja vtis, da je televizijski napovedovalec v Simpsonovih poročal o koronavirusu, kar ne drži.
The Fool Monty je sicer šesta epizoda iz 22. sezone. V njej hoče skupina veljakov ustvariti lažno paniko zaradi virusa house cat flu (gripa domače mačke).
Marge in Chains pa je druga epizoda iz četrte sezone serije. V njej japonski delavec zboli za nevarnim virusom in ga med delom s kašljem prenese v pakete, ki jih nato skupaj z virusom odpošljejo v ameriško mesto Springfield, domači kraj protagonista serije Homerja Simpsona. Virus se nato hitro razširi in ogrozi prebivalce.
Na portalu vecer.com so še zapisali, da se virus iz serije imenuje Osaka flu (osaška gripa) in da se je v Springfield razširil iz Japonske, ne torej iz Wuhana na Kitajskem, žarišča koronavirusa.
Ob prispevku so objavili tudi posnetek z youtuba, katerega ozadja pa niso pojasnili. Video je namreč sestavljen iz dveh nepovezanih epizod Simpsonovih: Marge in Chains ter The Fool Monty.
Ustvarjalci serije naj bi že večkrat napovedali prihodnost, so še zapisali uporabniki družbenih omrežij. Pri ameriškem portalu za preverjanje dejstev Snopes so med drugim ugotovili, da so Simpsonovi leta 2000 napovedali kandidaturo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, niso pa denimo predvideli požara v katedrali Notre-Dame, pametnih ur ali samodejnega preverjanja črkovanja med tipkanjem.
Članek o tem, da so Simpsonovi predvideli koronavirus, so objavili tudi na portalu slovenskenovice.si. Ne v uredništvu Večera ne v uredništvu Slovenskih novic na naša vprašanja o viru novice in pristnosti posnetka niso odgovorili. Prav tako nam o razlogih za objavo na twitterju ni odgovoril uporabnik Jordan Coombe.
Video z youtuba, ki so ga priložili novici na portalu vecer.com, je zmontiran tako, da prikazuje pomešane prizore iz dveh epizod, ene iz leta 1993 in druge iz leta 2010. V obeh so res govorili o epidemiji virusov, vendar ne v eni ne v drugi niso navajali koronavirusa ali katerega drugega virusa iz Kitajske.
Poleg tega je bila slika na twitterju, ki naj bi dokazovala »jasnovidnost« ustvarjalcev serije, naknadno digitalno obdelana, na kar pa medij bralcev pri povzemanju objav ni opozoril. Novico, da so v seriji Simpsonovi že leta 1993 omenjali koronavirus iz Azije, označujemo za lažno.
Lažna objava
Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.