Slovenska minimalna plača ni med najhitreje rastočimi v EU

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»To je bila ena najhitreje rastočih minimalnih plač v EU, ki je bistveno prehitevala rast drugih plač.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

N1


 

Zakon o minimalni plači med drugim določa redno letno usklajevanje minimalne plače najmanj z rastjo cen življenjskih potrebščin. Foto: Bor Slana/STA

Portal N1 je 3. decembra objavil članek o predlogu novele zakona o minimalni plači, ki ga je v državni zbor vložil Miha Kordiš in po katerem bi bilo zvišanje minimalne plače prihodnje leto trikrat tolikšno, kot je predvideno v veljavnem zakonu. 

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so v odzivu za N1 povedali, da je prav veljavni zakon o minimalni plači, ki ga je državni zbor sprejel leta 2018 na predlog Levice, največji uspeh stranke. Trdili so, da je bila to v zadnjih petih letih »ena najhitreje rastočih minimalnih plač v EU, ki je bistveno prehitevala rast drugih plač«.

Na ministrstvu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da so pri trditvi izhajali iz podatkov Eurostata o državah z zakonsko določeno minimalno plačo. Opozorili so, da ti podatki ne vključujejo morebitnih drugih obveznih izplačil, kot je regres, in da je pri izračunu smiselno vzeti v poštev drugo polletje primerjanih let, saj nekatere države minimalno plačo usklajujejo sredi leta.

Novelo zakona o minimalni plači, ki jo je predlagala Levica, je državni zbor sprejel na izredni seji 13. decembra 2018, veljati pa je začela naslednji dan. 

Po podatkih evropskega statističnega urada se je v zadnjih petih letih (od julija leta 2019 do julija 2024) minimalna plača v Sloveniji povečala za 41,4 odstotka, s čimer se je Slovenija uvrstila na enajsto mesto med 21 državami članicami, ki imajo od leta 2019 uzakonjeno minimalno plačo.

Minimalna plača je do julija lani relativno najbolj zrasla na Poljskem, kjer delavci z minimalno plačo prejemajo 88,5 odstotka več kot leta 2019. Za 69,2 odstotka je zrasla v Romuniji, za 66,6 odstotka pa v Bolgariji.

V tem letu je sicer minimalna plača najvišja v Luksemburgu, kjer znaša dobrih 2570 evrov, najnižja pa v Bolgariji, kjer znaša nekaj več kot 477 evrov. V petih letih se je absolutno najbolj povišala na Nizozemskem, za dobrih 498 evrov.

 

SKLEP

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so 3. decembra za N1 povedali, da je bil eden največjih uspehov Levice, da so leta 2018 sprejeli nov zakon o minimalni plači. Trdili so, da je bila to v zadnjih petih letih »ena najhitreje rastočih minimalnih plač v EU, ki je bistveno prehitevala rast drugih plač«. 

Novelo zakona o minimalni plači je državni zbor sprejel na izredni seji 13. decembra 2018.  Od julija 2019 do julija 2024 je slovenska minimalna plača zrasla za 41,4 odstotka oziroma 367,27 evra, s čimer se Slovenija uvršča na enajsto mesto med 21 državami članicami EU, ki imajo vsaj pet let uzakonjeno minimalno plačo. 

Trditev, da je bila to »ena najhitreje rastočih minimalnih plač v EU, ki je bistveno prehitevala rast drugih plač«, ne drži.

 

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij