Spletni portal neutemeljeno o vplivu napitka pri boju proti raku
Avtorica: Nina Rozman
TRDITVI
»Sestavini, ki skupaj odplakneta rakaste celice.«
»Nedavno je namreč celo ameriško ministrstvo za zdravje potrdilo, da ima rdeče zelje kar 36 sestavin, ki so na seznamu potencialnih zdravil proti raku.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Spletno mesto Vem, kaj jem je 30. novembra objavilo članek z naslovom »Sestavini, ki skupaj odplakneta rakaste celice« o, kot so trdili, velikem vplivu napitka iz surovega rdečega zelja in pomaranč na preprečevanje in zdravljenje raka.
Trdili so še, da je »celo ameriško ministrstvo za zdravje nedavno potrdilo, da ima rdeče zelje kar 36 sestavin, ki so na seznamu potencialnih zdravil proti raku«, vendar v prispevku niso pojasnili, kako naj bi napitek »odplaknil rakaste celice«.
Klemen Schara, vodja kliničnih dietetikov na oddelku za klinično prehrano onkološkega inštituta, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da na njihovem oddelku s tem seznamom niso seznanjeni.
Ocenil je, da naslov članka ni korekten. Nastanek in razvoj raka ali kancerogeneza je namreč zapleten večstopenjski proces, na njegov začetek pa vpliva več dejavnikov, »zato ni verjetno, da bi ukrep, kot je uživanje napitka, lahko pomembno vplival na procese kancerogeneze«.
Bolnik s prebavnimi motnjami in motnjami prehranskega stanja, ki so med obolelimi za rakom pogoste, »potrebuje medicinsko obravnavo, na podlagi katere skladno s strokovnimi smernicami načrtujemo prehransko strategijo«. Schara je pojasnil, da je prehranska strategija edini način za doseganje optimalnih pogojev zdravljenja raka. Ta »vključuje ustrezno energetsko in hranilno podporo organizma, ki je ne smemo omejiti na posamezna živila«.
Po ugotovitvah in vitro raziskave poljskih raziskovalcev s področja človeške prehrane in dietetike, leta 2020 objavljene v recenzirani znanstveni reviji RSC Advances, je sok mladih poganjkov rdečega zelja bolj učinkovito zmanjšal razmnoževanje rakavih celic kot sok zrele zelenjave.
Raziskovalci z oddelka za človeško prehrano in dietetiko na krakovski fakulteti za živilsko tehnologijo so v raziskavi, leta 2021 objavljeni v recenzirani znanstveni reviji Applied Sciences, z in vitro poskusi pokazali, da sok mladih poganjkov zrelega rdečega zelja, prebavljen ali ne, zavira rast in razmnoževanje celic raka prostate.
Pregled raziskav, ki sta ga italijanska raziskovalca raka leta 2020 objavila v recenzirani znanstveni reviji Nutrients, je pokazal, da jih je več potrdilo povezavo med prehrano in tveganjem za raka, vendar o tej nista našla enotnih podatkov. Obstajajo pa dokazi, da je uživanje zelenjave iz družine križnic, denimo brokolija, cvetače, zelja in rukole, lahko povezano z manjšim tveganjem za nastanek raka debelega črevesa in danke, materničnega vratu in pljuč.
Na spletnem mestu ameriškega ministrstva za zdravje ni bilo mogoče najti seznama s potencialnimi zdravili proti raku, med katerimi naj bi bilo tudi rdeče zelje. Na vprašanje Razkrinkavanja.si, ali je ministrstvo ali kateri izmed organov v njegovi sestavi nedavno potrdil, »da ima rdeče zelje kar 36 sestavin, ki so na seznamu potencialnih zdravil proti raku«, se v enem tednu še niso odzvali.
Je pa ameriški nacionalni inštitut za raka (NCI), ki je del tamkajšnjega ministrstva za zdravje, na svojem spletnem mestu povzel rezultate strokovnih študij o povezavi med uživanjem križnic in tveganjem za razvoj raka. Rezultati niso enotni, saj nekatere izmed raziskav kažejo na povezavo med uživanjem križnic in zmanjšanjem tveganja za razvoj raka, druge pa ne.
Spletno mesto Vem, kaj jem, ki deluje od leta 2012, se opisuje kot »neodvisna spletna stran, ki obvešča, informira in izobražuje uporabnike interneta o pomenu zdrave prehrane in posledicah nepravilnega prehranjevanja«.
Spletno mesto ni registrirano v razvidu medijev, čeprav v pogojih uporabe navaja, da je novičarski portal. Prav tam še navaja, da je izdajateljica samostojna podjetnica Biserka Tavčar, ki je tudi urednica spletnega mesta Vem, kaj jem.
Tavčarjeva je status zaprla 5. avgusta letos. Na vprašanje Razkrinkavanja.si, prek katerega podjetja spletno mesto trenutno posluje, in na druga vprašanja še ni odgovorila. Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.
Z ugotovitvami o poslovanju spletnega mesta Vem, kaj jem smo seznanili tudi ministrstvo za kulturo, pristojno za inšpektorat za kulturo in medije. Ministrstvo se na naša vprašanja še ni odzvalo. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Spletni portal Vem, kaj jem je 30. novembra objavil članek z naslovom »Sestavini, ki skupaj odplakneta rakaste celice«. Pisali so o vplivu napitka iz rdečega zelja in pomaranč pri boju proti raku in trdili, da je ameriško ministrstvo za zdravje nedavno potrdilo, da so nekatere sestavine rdečega zelja na seznamu »potencialnih zdravil proti raku«.
Toda v članku niso pojasnili, kako naj bi napitek »odplaknil rakaste celice«, zato naslov po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za klik vabo.
Klemen Schara, vodja kliničnih dietetikov na oddelku za klinično prehrano onkološkega inštituta, je pojasnil, da s takšnim seznamom niso seznanjeni, sicer pa naslov članka, strokovno gledano, ni korekten. Nastanek in razvoj raka sta zapleten proces, za katerega ni verjetno, da bi uživanje napitka lahko pomembno vplivalo nanj.
Na spletnem mestu ameriškega ministrstva za zdravje ni seznama s potencialnimi zdravili proti raku, med katerimi naj bi bile sestavine rdečega zelja, ministrstvo pa se na novinarska vprašanja ni odzvalo.
Na spletnem mestu ameriškega nacionalnega inštituta za raka so povzeli ugotovitve strokovnih študij o povezavi med uživanjem zelenjave iz družine križnic, v katero sodi zelje, in tveganjem za razvoj raka. Nekatere izmed raziskav kažejo na povezavo med uživanjem križnic in zmanjšanjem tveganja za razvoj raka, druge pa ne.
Trditev spletnega portala Vem, kaj jem, da je ameriško ministrstvo za zdravje potrdilo, »da ima rdeče zelje 36 sestavin, ki so na seznamu potencialnih zdravil proti raku«, je neutemeljena.
Klik vaba
Objava, katere naslov nima prave podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.
Neutemeljeno
Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.
Posodobitev, 15. 12. 2023
Po objavi se je oglasil Zvone Štor, ki pravi, da je spletno mesto Vem, kaj jem prevzel od Biserke Tavčar. Pojasnil je, da avtorica članka ne najde vira ameriškega ministrstva za zdravje, ki naj bi potrjeval, da so sestavine rdečega zelja na seznamu potencialnih zdravil proti raku. Kot dodaten vir za potrditev povezave med uživanjem križnic in tveganjem za razvoj raka je navedel Googlovo orodje umetne inteligence Bard.
Poudaril je, da je Vem, kaj jem »nestrokoven ljubiteljski portal« in da je verjetno »vsakomur jasno, da samo z zeljem ni mogoče pozdraviti diagnoze, je pa lahko to majhen korak k ozdravitvi«.
Glede poslovanja portala je pojasnil, da spletno mesto davke plačuje kot fizična oseba, pri čemer je imel verjetno v mislih svoj status samostojnega podjetnika.
Po objavi prispevka so odgovorili tudi z inšpektorata za medije. Ocenili so, da spletno mesto ni kršilo določb zakona o medijih ali drugih predpisov, zato ne bodo uvedli inšpekcijskega nadzora.
Vsebine portala sofinancira ministrstvo za kulturo.