Twitter profil STA ni »izrazito levo usmerjen«
Avtor: Nejc Kirn
TRDITEV
Raziskava o politični usmerjenosti Twitter kanalov: Državna STA je izrazito levo usmerjena!
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Spletni portal Nova24TV.si je 7. aprila poročal, da je njihova raziskava o politični usmerjenosti določenih twitter profilov pokazala izrazito levo politično usmerjenost Slovenske tiskovne agencije. Poleg STA so v prispevku obravnavali tudi politično usmerjenost twitter profilov spletnih portalov Delo.si in 24ur.com, nekaterih predsednikov parlamentarnih strank in nekaj novinarjev.
Pri tem so se sklicevali na rezultate, ki so jih pridobili z orodjem za analizo twitter profilov Blindspotter. Ugotovili so, da naj bi bile tri četrtine objav STA usmerjene levo, četrtina pa sredinsko. »Raziskava torej potrjuje, da je STA še eden izmed mnogih protivladnih medijev,« so zatrdili.
Orodje Blindspotter je razvila ekipa spletnega portala Ground News, na katerem uporabnikom prikazujejo, kako o posamezni novici poročajo mediji iz različnih delov političnega spektra. Poleg novic prikazujejo politično usmeritev medija, ki jo določijo na podlagi ocen treh neodvisnih organizacij, ki se ukvarjajo z ocenjevanjem politične pristranskosti medijev, to so Media Bias/Fact Check, AllSides in Ad Fontes Media. Z ocenjevanjem politične usmeritve medijev želijo bralcem pomagati preseči svetovnonazorske mehurčke, v katere se ujamejo prek novic, katerih distribucijo poganjajo algoritmi na družbenih omrežjih.
Orodje Blindspotter, ki so ga razvili, je namenjeno prikazu novičarskih mehurčkov posameznikov na twitterju. Orodje z analizo objav in všečkov posameznega twitter profila določi medije, ki jih posameznik spremlja ali deli njihove vsebine. Na podlagi ocen o politični usmeritvi teh medijev, ki jih podajo Media Bias/Fact Check, AllSides in Ad Fontes Media, nato določi politično pristranskost posameznikove »medijske diete«.
Orodje sicer vseh interakcij bralcev ne vrednoti enako. Največjo vrednost pri določanju politične pristranskosti medijske diete poljubnega profila ima tvit, v katerem je povezava na novico, sledijo odgovor, retvit in citiranje tvita, najmanjšo vrednost pa ima všeček. Pri Blindspotterju so opozorili, da orodje ne more določiti, ali se uporabnik strinja s poročanjem nekega medija ali ne.
STA nima ocene pristranskosti
Toda orodje Blindspotter ni namenjeno analizi profesionalno upravljanih profilov, ki jih imajo na twitterju mediji, podjetja in blagovne znamke, saj daje sliko »medijske diete« posameznikov na twitterju, je za Razkrinkavanje.si pojasnil Matt iz organizacije Ground News.
Če bi profil STA kljub temu analizirali z orodjem Blindspotter, bi ocena medijske diete twitter profila @STA_novice pokazala, da v 75 odstotkih primerov deli novice medijev, ki so po podatkih Ground Newsa usmerjeni sredinsko ali levo. Vendar pa ni jasno, kako je Blindspotter to oceno dodelil. Med rezultati namreč ne prikaže nobenega medija, ki bi bil del »medijske diete« profila @STA_novice.
Iz Ground Newsa nam na vprašanje, kako orodje v takem primeru dodeli oceno, niso odgovorili.
Naša analiza twitter profila @STA_novice je sicer pokazala, da je agencija prek njega v skoraj 90 odstotkih tvitov delila povezave do lastnih člankov. Z orodjem za analizo objav na družbenih omrežjih Facepager smo 28. aprila pregledali zadnjih 3250 tvitov, med katerimi je 89,1 odstotka objav vsebovalo povezavo do člankov na spletnem mestu STA. Vendar teh objav Blindspotter v avtomatizirani analizi ne upošteva, saj STA še niso dodelili ocene morebitne politične pristranskosti.
Večina drugih objav (8,5 odstotka) ni vsebovala nobene spletne povezave. Med vsemi pregledanimi objavami so zgolj tri vsebovale povezave na spletna mesta drugih medijev, in sicer dve na 24ur.com, ena pa na Delo.si.
V bazi medijev Ground Newsa imata le dva slovenska medija oceno politične pristranskosti. Organizacija Media Bias/Fact Check je portal 24ur.com ocenila kot sredinsko usmerjenega, za Delo.si pa, da se nagiba v levo. Ker drugih slovenskih medijev še niso ocenili, orodje Blindspotter ne more natančno analizirati profilov posameznikov, ki večinoma berejo slovenske medije, so še pojasnili v organizaciji.
Na portalu Nova24TV.si se na prošnjo za komentar naših ugotovitev niso odzvali.
S K L E P
Na spletnem portalu Nova24TV.si so 7. aprila poročali, da je Slovenska tiskovna agencija »izrazito levo usmerjena« in »še eden izmed protivladnih medijev«. Ugotovitvi so podprli z interpretacijo podatkov spletnega orodja za analizo twitter profilov Blindspotter, ki so ga zasnovali na portalu Ground News, ki raziskuje poročanje medijev različnih svetovnih nazorov.
Vendar orodje Blindspotter ni namenjeno ocenjevanju medijske diete profesionalno vodenih profilov, denimo medijev, podjetij in blagovnih znamk, temveč izključno posameznikov, so pojasnili na Ground Newsu. Podobno opozorilo je navedeno tudi na spletnem mestu, prek katerega je dostopno orodje.
Blindspotter z analizo objav in všečkov na twitter profilu določi medije, ki jih posameznik spremlja, oziroma njegovo »medijsko dieto«. Na podlagi ocen o politični usmeritvi medijev, ki jih podajo tri neodvisne organizacije, nato določi politično pristranskost posameznikove »medijske diete«.
Tudi če bi orodje kljub temu uporabili za analizo twitter profila @STA_novice, bi analiza temeljila le na majhnem delu vseh objav. Naša analiza 3250 objav tega profila je pokazala, da je agencija na njem v skoraj 90 odstotkih tvitov delila povezave na lastne članke, le v treh primerih so delili objavo drugih medijev, in sicer Dela.si in 24ur.com. To sta edina slovenska medija, ki imata v podatkovni bazi Ground Newsa oceno politične pristranskosti, prvi se nagiba v levo, drugi pa je sredinski.
Poleg tega so pri Ground Newsu na spletni strani orodja opozorili, da podatkov, ki jih orodje prikazuje, ne smemo enačiti s političnimi prepričanji analiziranega profila. Posameznik ima namreč kljub svojim političnim prepričanjem lahko povsem uravnoteženo medijsko dieto.
Orodje Blindspotter ni namenjeno analizi profesionalno vodenih profilov, kakršen je profil STA, temveč posameznikov, zato je tovrstna analiza korporativnih profilov brezpredmetna in ne more biti verodostojna.
Trditev, da je po rezultatih raziskave politične usmerjenosti twitter računov STA izrazito levo usmerjena, ne drži.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.