Učenci priseljenci lahko v OŠ pod posebnimi pogoji napredujejo že od leta 2011
Avtor: David Bajec
TRDITEV
»S spremembo šolske zakonodaje je določeno, da lahko učenci priseljenci, prvič vključeni v slovensko osnovno šolo, napredujejo v naslednji razred tudi brez ocen pri posameznih predmetih.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Portal Svet24 je 3. oktobra poročal, da je »s spremembo šolske zakonodaje določeno, da lahko učenci priseljenci, ki so bili prvič vključeni v slovensko osnovno šolo, v naslednji razred napredujejo tudi brez ocen pri posameznih predmetih«. Trdili so, da enako velja za učence priseljence, ki se v izobraževanje vključijo v drugem ocenjevalnem obdobju, vendar o njihovem napredovanju v višji razred odloča učiteljski zbor.
Sklicevali so se na novelo zakona o osnovni šoli, ki velja od marca letos, uporablja pa se od julija. Določba o napredovanju neocenjenih učencev priseljencev, ki se v izobraževanje vključijo v drugem ocenjevalnem obdobju, v višji razred je novost tega zakona. Izjema so devetošolci.
Splošni pogoji napredovanja teh učencev v višji razred so v zakonu o osnovni šoli sicer opredeljeni od novembra 2011, ko je začela veljati različica zakona, po kateri so bili lahko učenci priseljenci ob koncu šolskega leta, v katerem so se prvič vključili v slovensko šolo, neocenjeni iz posameznih predmetov, a so kljub temu napredovali v višji razred. O tem je na predlog razrednika odločil učiteljski zbor.
Veljavni zakon sicer določa, da imajo otroci brez slovenskega državljanstva, ki prebivajo v Sloveniji, pravico do obveznega osnovnošolskega izobraževanja pod enakimi pogoji kot slovenski državljani. Pri tem jim morajo šole omogočiti pouk slovenskega jezika in kulture, v sodelovanju z njihovimi izvornimi državami pa tudi pouk njihove materinščine in kulture.
Svet24 smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Portal Svet24 je 3. oktobra poročal, da lahko učenci priseljenci, ki so prvič vključeni v slovensko osnovno šolo, po novi šolski zakonodaji v višji razred napredujejo tudi brez ocen pri posameznih predmetih.
Novost spremenjenega zakona o osnovni šoli, ki velja od marca letos, je določba o napredovanju neocenjenih učencev priseljencev, ki so se v slovenski šolski sistem vključili v drugem ocenjevalnem obdobju, v višji razred, četudi nimajo ocen iz vseh predmetov (z izjemo devetošolcev).
Podobno določbo je sicer vseboval že zakon o osnovni šoli, veljaven od novembra 2011.
Trditev, da je »s spremembo šolske zakonodaje določeno, da lahko učenci priseljenci, prvič vključeni v slovensko osnovno šolo, napredujejo v naslednji razred tudi brez ocen pri posameznih predmetih«, je manipulativna.
Novost spremenjenega zakona je napredovanje neocenjenih učencev priseljencev v višji razred, če so se v slovenski šolski sistem prvič vključili v drugem ocenjevalnem obdobju. Pogoji za napredovanje teh učencev so bili sicer določeni že novembra 2011.
Manipulacija
Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.