Umik zvezde z ilustracije Jelke Reichman ni bil političen

Avtor: Meta Gantar

 

TRDITEV

Očitno so prišli časi, ko je treba revidirati zgodovino tudi na takšen način.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

had.si


 
Ilustracijo Jelke Reichman so v koledarju spremenili, saj v njem predstavljajo igrače, ki so še danes sodobne. Foto: Stanko Gruden/STA

Ilustracijo Jelke Reichman so v koledarju spremenili, saj v njem predstavljajo igrače, ki so še danes sodobne. Foto: Stanko Gruden/STA

»Koga je zmotila zvezda na ilustraciji Jelke Reichman in jo je odstranil v koledarju,« se je v naslovu prispevka na svojem spletnem mestu Had.si spraševal bloger Roni Kordiš.

Pisal je namreč o koledarju, ki ga je za leto 2020 izdala Mladinska knjiga. Mesec september predstavlja ilustracija Jelke Reichman iz slikanice Igrače korakajo, na kateri je ladja z zastavo, le da na zastavi ni več rdeče zvezde, tako kot v izvirni različici knjige in letošnjem ponatisu. »Očitno so prišli časi, ko je treba revidirati zgodovino tudi na takšen način,« je ugotavljal Kordiš.

Knjigo Igrače korakajo, prvič objavljeno leta 1983, je Reichmanova med drugim ilustrirala z ladjo z zastavo nekdanje Jugoslavije, na kateri je peterokraka rdeča zvezda. Enaka je ilustracija v letos ponatisnjeni slikanici. Ko pa so na Mladinski knjigi snovali pravljični koledar za prihajajoče leto, so zvezdo umaknili – ostala je le modro-belo-rdeča zastava. 

Če bi vedela, da bo povzročil kakršnokoli nasprotovanje, bi že pred 40 leti dala kar gusarsko zastavo, pa bi bil mir.
— Jelka Reichman

Na založbi so pojasnili, da so v ilustracijo posegli zaradi estetskih razlogov in vsebine, saj v koledarju predstavljajo igrače, ki so še danes sodobne. »S tem vabimo otroke in odrasle v svet igre in pripovedovanja. V antologiji Jelke Reichman Rasla je Jelka in darilni slikanici za naročnike revije Cicido Igrače korakajo je še vedno objavljena originalna ilustracija.«

Dodali so, da pri vseh izdajah sodelujejo z avtorji, kar je za Razkrinkavanje.si potrdila tudi Jelka Reichman. »Čeprav sem sama včasih kakšni ilustraciji dala modro ozadje, ga je urednik spremenil v rumeno. In res, ilustracija je postala bolj topla,« je zaupanje v likovnega urednika opisala Reichmanova. 

Pravi, da je prav likovni urednik tisti, ki na ilustracijo pogleda s svežimi očmi, potem ko se avtor neha ukvarjati z njo. Poudarila je, da je zelo ponosna na ponatis, pri koledarju pa da ni šlo za provokacijo: »Če bi vedela, da bo povzročil kakršnokoli nasprotovanje, bi že pred 40 leti dala kar gusarsko zastavo, pa bi bil mir.«

Na Mladinski knjigi pojasnjujejo, da vsak oblikovalski poseg še ne pomeni političnega dejanja. »Trdno verjamemo, da smo s svojim knjižnim, učbeniškim in revijalnim programom že velikokrat dokazali, da spoštujemo našo zgodovino,« so utemeljili. 

Roni Kordiš je za Razkrinkavanje.si dejal, da je informacijo objavil, ker je hotel opozoriti na nenavadno potezo Mladinske knjige, ki bi jo novinarji lahko preverili. Informacijo je odkril sam: »Ko sem videl zastavo na koledarju, je nisem prepoznal, nisem vedel, kateri državi pripada. Ilustracijo sem preveril v originalni knjigi Igrače korakajo, ki jo imam doma, pomagali pa so mi tudi prijatelji, ki bolje poznajo ilustracije Jelke Reichman.« 

Mladinska knjiga je pojasnila, da je umaknila zvezdo iz estetskih in vsebinskih, ne političnih razlogov. Avtorica ilustracije je potrdila, da ni šlo za provokacijo, in dodala, da ji likovni urednik nemalokrat spremeni ilustracijo in da mu pri tem zaupa. Trditev, da sta z odstranjeno zvezdo revidirala zgodovino, ne drži.


Ne drzi.png

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


 
 

Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.