WHO ni določila končnega datuma pandemije
Avtori Samo Demšar
»WHO je določila datum konca pandemije covida-19,« so zatrdili v naslovu prispevka, 24. septembra objavljenega na Delovem portalu Svet kapitala. Pri tem so se sklicevali na izjavo Marie Neira, direktorice oddelka za javno zdravje, okolje in podnebne spremembe na svetovni zdravstveni organizaciji (WHO), ki je septembra v intervjuju za španski radio RAC1 govorila o pandemiji.
Neira v intervjuju ni trdila, da je WHO določila datum konca pandemije. Podala je zgolj oceno, da bi se epidemiološka situacija ob trenutnem napredovanju cepljenja proti covidu-19 lahko delno normalizirala že marca 2022, a bi morali za to precepiti tudi prebivalstvo v državah z nizkim deležem cepljenih.
Tudi na WHO so poudarili, da Neira v intervjuju za RAC1 ni podala končnega datuma pandemije: »Svetovna zdravstvena organizacija ne napoveduje, saj to ni njena naloga.« Organizacija bolezen razglasi za pandemijo, kadar se razširi po večjem delu sveta oziroma po vsem svetu.
Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je covid-19 za pandemijo označil marca lani. Toda pojem pandemije ni mednarodnopravno priznan, prav tako postopek za razglasitev in konec pandemije formalno ne obstaja, so pojasnili za Razkrinkavanje.si.
Z WHO so sporočili, da je pandemija covida-19 izredno stanje za javno zdravje mednarodnih razsežnosti, najvišje izredno stanje po mednarodnem zdravstvenem pravilniku, ki določa ukrepe za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni med državami.
Poudarili so, da izredno stanje mednarodnih razsežnosti na področju javnega zdravja na podlagi priporočil strokovnjakov WHO, najnovejših znanstvenih podatkov in tveganja razglasi oziroma zaključi generalni direktor organizacije: »Izredno stanje generalni direktor podaljša vsake tri mesece po razglasitvi.«
Izbruh covida-19 je generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus razglasil za izredno stanje 30. januarja lani, ko se je virus iz Kitajske razširil v dvajset drugih držav.
Na WHO so še opozorili, da pandemija covida-19 še ni blizu konca, kar je posledica nedoslednih ukrepov za zajezitev širjenja okužb, večje mobilnosti prebivalstva, novih različic virusa in nepravične distribucije cepiv po svetu.
Globalni cilj, da vse države do konca septembra cepijo vsaj desetino prebivalstva, je po podatkih WHO uspelo doseči le petnajstim od 54 afriških držav in kar 90 odstotkom držav z visokimi prihodki.
Virus se bo še širil
Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović je pojasnila, da je za konec razglasitve pandemije ključno zmanjševanje števila primerov po vsem svetu, kar pa je težko dosegljivo. Za ustavitev kroženja virusa je potreben velik delež precepljenih ali prekuženih, kar je odvisno tudi od kužnosti posamezne različice virusa.
Glede na kužnost različice delta bi po njeni oceni za ustavitev kroženja virusa zadostovalo, da bi bilo zaščitenega od 80 do 90 odstotkov svetovnega prebivalstva, vendar bi ga še vedno ogrožale okužbe, uvožene iz manj zaščitenih delov sveta. »Ker bo del populacije v svetovnem merilu po pričakovanjih ostal nezaščiten, bomo imeli valove okužb.«
Pandemijo covida-19 bi najverjetneje lahko podaljšale še bolj kužne različice virusa, ki bi bile nevarne tudi za tiste, ki so polno cepljeni ali so okužbo že preboleli, je še dodala Beovićeva.
»Pandemija covida-19 se bo končala, ko se bo skoraj celotno svetovno prebivalstvo precepilo ali prekužilo,« so pojasnili na inštitutu Jožefa Stefana. Po njihovi oceni bi v primeru različice delta zadostovala od 80- do 88-odstotna zaščitenost, kar bi se v Sloveniji lahko zgodilo spomladi.
To pa ne pomeni, opozarjajo, da virus ne bo več krožil, temveč le, da bo bolezen pri manj ljudeh huda, bolnišnice oziroma celoten zdravstveni sistem pa bo manj obremenjen. Pojav nove, dovolj kužne in nevarne različice virusa bi lahko pomenil tudi začetek nove pandemije, če sedanja cepiva ne bi več zagotavljala ustrezne zaščite pred novimi mutacijami virusa.
Menijo sicer, da mutacija do te mere ni verjetna, zato predvidevajo, da »je najhuje že za nami«.
Neizviren prispevek
Primerjava med prispevkom, objavljenim na spletnem portalu Svet kapitala 24. septembra, in prispevkom, ki je bil teden dni prej objavljen na spletnem portalu Entrepreneur Europe, je pokazala podobnost med obema prispevkoma. Gre za evropsko različico ameriškega portala, ki objavlja vsebine s področja podjetništva. Ta prispevek je bil prevod prispevka španskega portala Entrepreneur en Espanyol, kjer so ga objavili isti dan.
Prispevek Sveta kapitala, ki je sicer podpisan z novinarjevimi začetnicami, se na izvirno objavo Entrepreneur Europe sklicuje zgolj v enem odstavku.
»Priznavamo morebitni spodrsljaj, saj bi lahko bolj poudarili, kje se je pojavil prvotni zapis članka,« so v odzivu na naše ugotovitve sporočili s Sveta kapitala. Prispevek so v četrtek, 7. oktobra, dopolnili s poudarjenim zapisom o izvirnem prispevku, v katerem so navedli, da je besedilo prevod članka, objavljenega na portalu Entrepreneur Europe. Dodali so, da so avtorja prvotnega prispevka zaradi povzemanja podpisali samo z začetnicami.
Menijo, da je naslovno trditev mogoče interpretirati na različne načine. Marec 2022, ki ga je Maria Neira omenila v intervjuju, se po njihovem prepričanju lahko razume, kot da je to ciljni datum WHO za konec epidemije.
SKLEP
»WHO je določila datum konca pandemije covida-19,« so 24. septembra v naslovu prispevka poročali na Delovem portalu Svet kapitala. Trditev je temeljila na izjavi Marie Neira, direktorice oddelka za javno zdravje, okolje in podnebne spremembe svetovne zdravstvene organizacije (WHO), za španski radio RAC1.
Toda Neira v intervjuju ni trdila, da je WHO določila datum konca pandemije, kar so potrdili tudi na svetovni zdravstveni organizaciji. V intervjuju je zgolj ocenila, da bi se ob trenutnem napredovanju cepljenja proti covidu-19 razmere lahko delno normalizirale do marca 2022.
Na WHO so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da odločitve o razglasitvi ali koncu izrednega stanja mednarodnih razsežnosti na področju javnega zdravja sprejema generalni direktor WHO na podlagi najnovejših znanstvenih podatkov in ocen tveganja za zdravje.
Opozorili so, da pandemija še ni blizu konca, kar je med drugim posledica nedoslednih ukrepov za zajezitev širjenja okužb, večje mobilnosti prebivalstva, novih različic virusa in nepravične distribucije cepiv.
Trditev portala Svet kapitala, da je WHO določila datum konca pandemije, ne drži.
Primerjava prispevka, objavljenega na portalu Svetu kapitala, in prispevka, ki ga je teden dni prej objavil portal Entrepreneur Europe, je pokazala, da je bil prispevek neizviren.
Na Svetu kapitala so priznali »morebitni spodrsljaj« v objavljenem prispevku, tega so po prejemu naših vprašanj dopolnili s pojasnilom o izvirnem prispevku drugega medija.
Po metodologiji Razkrinkavanja.si smo prispevku dali oceno kitenje s tujim perjem.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Kitenje s tujim perjem
Objava, za katero se izkaže, da je neizvirna. Lahko gre za prepisovanje sporočil za javnost ali drugih virov pa tudi za povzemanje informacij brez ustreznega navajanja vira. Takšna praksa sliši tudi na ime »churnalism« ali »copy-paste« novinarstvo.