Ciper se ne zmeni za protiruske sankcije
Avtor: Neil Weinberg (ICIJ), prevod in priredba: Petra Jerič
—
Preiskava Ciper – zaupno, ki jo je vodil ICIJ, razkriva, kako je država članica EU poganjala rusko finančno mašinerijo in kanalizirala denar za oligarhe, tirane in zločince – tudi po ruski invaziji na Ukrajino leta 2022.
Sredozemski otok Ciper je že dolgo geopolitično presečišče, po katerem so hrepeneli imperiji, in stičišče različnih kultur, religij in finančnih interesov. V preteklih letih se je na otoku zbralo veliko tujega kapitala, predvsem iz Rusije.
Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev (ICIJ) je v sodelovanju s Paper Trail Medio in drugimi medijskimi partnerji, tudi Oštrom, razkril pomembno vlogo tega otoka pri omogočanju nezakonitih finančnih dejavnosti za avtokratski režim ruskega predsednika Vladimirja Putina in druge avtokratske voditelje.
V preiskavi Ciper – zaupno, ki je plod osemmesečnega preiskovanja, je več kot 270 novinarjev analiziralo 3,6 milijona dokumentov šestih ciprskih ponudnikov finančnih storitev, to so ConnectedSky, Cypcodirect, DJC Accountants, Kallias & Associates, MeritKapital in MeritServus, ter latvijskega podjetja Dataset SIA.
Dokumenti so pokazali, da je s Ciprom povezanih 44 politično izpostavljenih oseb – med njimi tudi sankcionirani ruski milijarderji.
Finančne vezi s Ciprom so bile donosne za različne subjekte. Med upravičence do sredstev tako ne spadajo le oligarhi, kot sta Roman Abramovič in Aleksej Mordašov, ampak tudi sirski genocidni oblastniki, odvetniki in celo nemški novinar.
Med razkritimi internimi dokumenti iz obdobja od sredine 90. let do aprila 2022 so zaupni pregledi ozadja posameznikov in organizacij, organizacijske sheme, finančni izpiski, vloge za odprtje bančnega računa in elektronska sporočila. Skupaj omogočajo celovit vpogled v finančni sistem, ki je prispeval k utrjevanju vpliva nekaterih izrazitih nasprotnikov Zahoda.
Pod ruskim vplivom
Preiskava Ciper – zaupno razkriva vpletenost najvišjih ravni ciprske vlade in finančne industrije v sumljive prakse. »Ciprski model« temelji na poslovnem sektorju z ohlapnimi zakoni EU o razkrivanju finančnih informacij, prizanesljivo centralno banko in več kot 200 milijardami dolarjev ruskih naložb, ki oligarhom zagotavljajo velik vpliv.
Tisti, ki so se okoristili z ohlapnimi ciprskimi predpisi, kot je pokazala preiskava, sestavljajo mrežo vplivnih posameznikov, ki se ukvarjajo z etično spornimi dejavnostmi.
Dokumenti razkrivajo povezavo med ruskim oligarhom Romanom Abramovičem in ciprskim ponudnikom finančnih storitev MeritServusom, ki ga je Združeno kraljestvo obtožilo pomoči sankcioniranim ruskim oligarhom.
Preiskava je nadalje pokazala, da je PwC (prej PricewaterhouseCoopers), ena največjih revizorskih družb, svojo ciprsko pisarno s 1100 zaposlenimi uporabil za pomoč Putinovim zaveznikom med rusko invazijo na Ukrajino. PwC je omogočil tudi prenos 1,4 milijarde dolarjev vredne naložbe ruskega poslovneža Alekseja Mordašova – po uvedbi sankcij proti njemu.
Omogočevalci
Preiskava med drugim razkriva, kako so se sirski voditelji poskušali izogniti ameriški strogi prepovedi izvoza v Sirijo. Nove ugotovitve zadevajo podrobne pogovore med sirsko državno naftno družbo in posrednikom, registriranim na Cipru, o nakupu vrtalne opreme proizvajalca NOV Inc. s sedežem v Houstonu v ZDA.
Ciper – zaupno še kaže, kako je nemški novinar Hubert Seipel, znan po pisanju portretov, naklonjenih Vladimirju Putinu, v letih 2018 in 2019 domnevno prejel 738.000 dolarjev kot »sponzorstvo« od slamnatega podjetja, povezanega s sankcioniranim ruskim oligarhom Aleksejem Mordašovom.
Poleg tega dokumenti vključujejo plačila odvetniku, ki je avtokratskim režimom pošiljal vohunsko programsko opremo, in posle sankcioniranega ruskega oligarha, ki je skupaj z evropskimi davkoplačevalci financiral film o holokavstu.
Preiskave na Hrvaškem in v Sloveniji
Na Hrvaškem so novinarji Oštra ugotovili, da ima sankcionirani ruski oligarh Vasilij Anisimov hrvaški potni list že od leta 2003, v poslih pa ga uporablja vsaj od leta 2018. Našli so tudi povezave med splitskim nogometnim klubom Hajduk in enim offshore podjetjem.
Poleg tega so novinarji ugotovili, da je ciprsko podjetje Mordašova s hrvaško turistično organizacijo sklenilo pogodbo o promociji Hrvaške v Ukrajini in Rusiji, kažejo dokumenti iz preiskave Ciper – zaupno.
V Sloveniji so novinarji preiskovali 85 milijonov evrov vreden stanovanjski projekt v Ljubljani. Ob začetku vojne v Ukrajini se je ruski investitor iz projekta uradno umaknil, zamenjala sta ga Poljak in Slovenec, a to je bil, kot kaže, le manever za prikrivanje sledi ruskega financiranja.