Kaj razkriva mednarodni preiskovalni projekt #29Leaks*

OCCRP, priredilo uredništvo Oštra.si

Novinarji iz 20 medijev v 16 državah, tudi Slovenije, so analizirali dokumente britanskega podjetja Formations House. Mednarodni preiskovalni projekt #29Leaks razkriva domnevne primere goljufije, pranja denarja in korupcije.

 
Sedež podjetja Formations House v Londonu na Harley Street s številko 29, po kateri je novinarski preiskovalni projekt #29Leaks dobil ime. Foto: Daniel Costantini/Dagens Nyheter

Sedež podjetja Formations House v Londonu na Harley Street s številko 29, po kateri je novinarski preiskovalni projekt #29Leaks dobil ime. Foto: Daniel Costantini/Dagens Nyheter

 

Kaj imajo skupnega šef motorističnega kluba Hells Angels na Švedskem, iranska državna naftna družba, italijanski mafijski don in uvoz luksuznih avtomobilov prek Slovenije na Hrvaško? Podjetje po imenu Formations House, skrito za vrati enega najbolj prestižnih naslovov v Londonu.

Leta in leta je bila čedna angleška stanovanjska hiša na Harley Street številka 29 velikanska krinka za posle, ki so jih vodili iz Pakistana. Formations House je ena od cele vrste družb v Veliki Britaniji, ki se ukvarjajo z ustanavljanjem in upravljanjem podjetij za druge. Družba ima okoli 400 tisoč strank po vsem svetu – med njimi tudi poslovneže iz Slovenije.

Podjetje je v središču preiskovalnega novinarskega projekta #29Leaks (#29 pobeglih). Skupina aktivistov po imenu Distributed Denial of Secrets je o Formations House pridobila dokumente, njeno korespondenco in druge podatke.


Delila jih je z mrežo nepridobitnih preiskovalnih novinarskih centrov OCCRP, organizacije, ki preiskuje kriminal in korupcijo, v 16 državah, tudi z Oštrim.si. Dokumenti razkrivajo globalni vpliv družbe Formations House, pa tudi domnevne primere goljufije, pranja denarja in koruptivnih dejanj nekaterih njenih strank.

Eno od podjetij, ki so jih ustanovili pri Formations House, naj bi domnevna kriminalna združba uporabila pri uvozu 86 luksuznih avtomobilov prek Slovenije na Hrvaško. Pri tem naj bi po ugotovitvah hrvaških oblasti utajila najmanj 2,16 milijona evrov.

Dokumenti tudi razkrivajo, da zamenjava helikopterjev bolgarske vlade, ki je vključevala dve povezani podjetji, za davkoplačevalce ni bila tako dobičkonosna, kot se je zdelo sprva. 

Vsi so bili stranke podjetja Formations House.

»Pobegli« dokumenti še razkrivajo, da so pri družbi Formations House načrtovali ustanovitev zasebnih davčno ugodnih območij v revnih državah z neučinkovitimi državnimi organi. Tako bi se izognili nacionalnim in mednarodnim nadzornim institucijam ter organom pregona.

Kažejo tudi, da je Formations House prek svojega spinoff podjetja vladi Severne Makedonije prodal eno takih območij, da bi se izognil organom pregona.

Dokumenti razkrivajo, da je v Gambiji Nadeem Kham, pokojni ustanovitelj podjetja Formations House, sklenil posel s koruptivnim afriškim diktatorjem.

Pri Formations House so nato izdali na tisoče ponarejenih certifikatov za slamnata podjetja. Nekatera od teh so bila domnevno povezana z večmilijonskimi goljufijami. 

O zbiranju podatkov

Družbe, ki registrirajo druga podjetja, lahko zavestno ali ne prikrijejo kazniva dejanja svojih strank. Med takšnimi so tudi podjetja, ki jih je registriral Formations House. Pred tremi leti so novinarji v mednarodnem projektu Panamski dokumenti razkrinkali družbo Mossack Fonseca, ki je prav tako registrirala druga podjetja.

Za analizo več kot 131 gigabajtov »pobeglih« podatkov v javnem interesu so novinarji OCCRP ustvarili brskalnik med 880 tisoč elektronskimi sporočili, približno 15 tisoč dokumenti in tisoči drugih datotek.

Novinarji so analizirali tudi informacijski sistem podjetja Formations House, prek katerega družba upravlja s strankami. S preiskovanjem podatkovne baze, ki so jo pripravili podatkovni čarovniki pri OCCRP, so novinarji posameznike povezovali s podjetji. V zbirki so se znašli celo podatki spletnih platform za igre in zmenkarije, kar kaže na širino poslovanja družbe Formations House. 

Charlotte Pawar, trenutna lastnica podjetja Formations House, je v izjavi, poslani novinarjem, zapisala, da gre za podatke, ki so jih prijavili kot ukradene. Dodala je, da je bila njihova družba tarča poskusov izsiljevanja. OCCRP je sporočil, da s tem ni bil seznanjen in da Pawarjeva o tem kljub številnim prošnjam novinarjev ni podala dokazov.


* 29 pobeglih


 
 
zvizgac_banner.png
 
 

 

Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.