Slovenske poti Putinove hčere

Anuška Delić

Katerina Tihonova, hči ruskega predsednika, je med letoma 2014 in 2019 najmanj petkrat obiskala Slovenijo. Čeprav ni šlo za tujega voditelja, ampak za njegovega otroka, bi morale biti pristojne službe o obiskih Tihonove obveščene vnaprej, vendar ni jasno, ali se je to tudi zgodilo.

 

Katerina Vladimirovna Tihonova s soplesalcem Dmitrijem Aleksejevom v polfinalu svetovnega prvenstva v akrobatskem rokenrolu v Zagrebu. Foto: Goran Jakuš/Alamy Stock Photo

 

Katerina Tihonova, hči ruskega predsednika Vladimirja Putina, je znanstvenica in nekdanja plesalka akrobatskega rokenrola. Leta 2014 je postala podpredsednica svetovne zveze za ta šport (WRRC), pristojna za trženje in širitev članstva. 

Čeprav naj bi ji po zagotovilih predsednice WRRC že leta 2018 prenehale vse funkcije, se ni povsem umaknila iz delovanja organizacije. Ko je predsedstvo zveze septembra 2019 zasedalo v Ljubljani, se je Tihonova sestanka udeležila kot gostja pri eni izmed točk na dnevnem redu.

Predstavila je zamisel o projektu »poslovnih klubov«, ki bi jih prek zveze financirala podjetja, sčasoma pa bi se razvili v samostojne športne centre. Člane predsedstva je obvestila, da so že sklenjeni predhodni dogovori s tremi podjetji.

Vsa so bila (ne)posredno povezana z rusko državo: Gazprombank, Rusatom International Network in Rosneft Deutschland. S prvima so pogodbi podpisali do jeseni leta 2021. Toda projekt je zastal, če ne prej, ob začetku zadnje faze ruske agresije nad Ukrajino. 

Izvršni odbor mednarodnega olimpijskega komiteja je namreč konec februarja 2022 uradno predlagal prepoved sodelovanja ruskih športnikov na tekmah in odpoved že potrjenih tekmovanj v Rusiji. WRRC je istega dne sprejel odločitev, da športnikom prepove sodelovanje in odpove tekmovanja oziroma zanje poišče nove lokacije. Prav tako so sklenili, da bodo ruskim podjetjem in drugim prepovedali sponzoriranje in podporo mednarodnih tekmovanj, zvez, klubov in športnikov.

Uvodna faza vojne v Ukrajini se je začela konec februarja 2014, ko je Rusija zavzela Krim. Tihonova je mesec dni pozneje obiskala Slovenijo. Bivala je v hotelu Slon v Ljubljani, skupaj z drugimi gosti – in varnostnikom Aleksejem Skripčakom.

V Sloveniji se je med letoma 2014 in 2019 mudila najmanj petkrat, med drugim kažejo dokumenti, ki jih je z Oštrom delil ruski neprofitni medij iStories.

Ker je Tihonova hči enega najbolj izpostavljenih svetovnih politikov, bi morali biti njeni obiski po mnenju strokovnjaka Andreja Rupnika napovedani slovenskim oblastem, toda tega Oštru ni uspelo neodvisno potrditi. Sova takih vprašanj ne komentira.

Slovenija v srcu

Ruski neprofitni preiskovalni medij iStories je z Oštrom delil dokumente iz e-pošte varnostnika Tihonove, Alekseja Skripčaka, ki so jo prejeli anonimno. Po podatkih OCCRP in nemškega Der Spiegla, ki sta poleti prav tako pisala o njenih potovanjih, je Skripčak pripadnik FSO, državne varnostne službe.

Katerina Vladimirovna Tihonova je 36-letna znanstvenica, med drugim namestnica direktorja ruskega inštituta za matematične raziskave kompleksnih sistemov pri moskovski državni univerzi. Da ne uporablja očetovega priimka, je leta 2015 razkril Reuters.

Putin leta 2002 v Primorski pokrajini na ruskem Daljnem vzhodu s hčerama in tedanjo ženo. Foto: kremlin.ru

Da je Tihonova Putinova hči, je novinarjem potrdil Andrej Akimov, tedanji podpredsednik Gazprombanke. Pozneje je to zanikal, a je Reuters leta 2017 informacijo potrdil še enkrat – prek člana vodstva WRRC. Danes je Tihonova na seznamu sankcioniranih oseb ZDA in drugih držav. 

Med e-pošto, ki jo je iStories delil z Oštrom, so bile hotelske rezervacije in podatki o letalskih poletih, tudi v Slovenijo. Oštru je uspelo potrditi pet slovenskih obiskov Tihonove, morebitnih drugih pa ni mogoče izključiti.

Večina rezervacij, ki nam jih je uspelo potrditi, se je ujemala s časom, ko je predsedstvo WRRC zasedalo v Ljubljani. 

Leta 2014, ko je Tihonova v hotelu Slon bivala v zadnjih dneh marca, pa ni bilo tako. Predsedstvo zveze je namreč zasedalo dobra dva tedna pozneje. 

Ena soba za tri noči je bila rezervirana na njeno ime, ena pa na ime njenega varnostnika, Alekseja Skripčaka. Tretja soba je bila rezervirana za dve noči, prav tako na Skripčakovo ime. Glede na velikost sob sklepamo, da so v njih bivale največ štiri osebe.

Predsedstvo je na tej ljubljanski skupščini sklenilo, da bo imenovalo komisijo za širitev članstva in trženje, katere vodja bo Tihonova. Dobila je tudi nalogo, da pripravi sponzorske pakete, kaže zapisnik.

Za čas, ko je predsedstvo WRRC v Ljubljani zasedalo januarja 2015, Oštro sicer nima podatkov o nastanitvi Tihonove, zapisnik pa potrjuje, da se je sestanka udeležila.

Leta 2016 naj bi Tihonova v Ljubljani bivala trikrat, toda Oštro je lahko potrdil samo dva obiska. 

Za prve dni februarja je Skripčak v hotelu City rezerviral sobo za štiri noči in največ tri osebe. Na takratnem zasedanju predsedstva WRRC je Tihonova predstavila napredek v prizadevanjih za širitev članstva. Zadali so si, da bo imela zveza leta 2017 članske organizacije na treh celinah in da bo v državah novih članic razvijala plesa akrobatski rokenrol in boogie woogie.

Predsedstvo, tudi Tihonova, se je v Ljubljani sestalo še oktobra istega leta, kažejo zapisniki sej.

Prvega februarja 2017 se je oče Tihonove, ruski predsednik Putin, mudil na obisku pri sosednjem premierju Viktorju Orbánu. Putinova hči je dva dni pozneje pripotovala v Ljubljano. 

V hotelu City so bile v času njenega obiska rezervirane tri sobe za največ osem odraslih in enega otroka. Toda sobi, rezervirani na Skripčakovo ime, sta bili namenjeni eni osebi, zato sklepamo, da so v treh sobah bivale najmanj tri osebe.

Tudi takrat je v Ljubljani zasedalo predsedstvo WRRC. Tihonova je skupaj s sodelavko Marijo Kalačevo poročala o projektu širitve – cilje, ki so si jih postavili, so izpolnili, navaja zapisnik skupščine. Na svetovno prvenstvo so se prijavili tekmovalci s petih celin.

Marca 2018 je bilo v Moskvi generalno zasedanje zveze. Tihonova je kot podpredsednica WRRC za širitev in trženje podala poročilo o dejavnostih v letu 2017. Poleg tega jo je predsedstvo imenovalo za posebno svetovalko predsednice, ki lahko v imenu organizacije sodeluje v prej potrjenih dejavnostih trženja in širitve. 

Takrat se je najverjetneje končal njen mandat podpredsednice WRRC.

Korporativni rokenrol

Predsednica WRRC Mirjam Kerpan Izak, sicer Slovenka, je oktobra letos novinarki Oštra v kratkem pogovoru zagotovila, da Tihonova v zvezi že od leta 2018 nima nobene vloge. Toda zapisniki skupščin predsedstva kažejo, da je njegovim članom leta 2019 predstavila predlog za projekt uvedbe poslovnih športnih klubov, ki bi jih financirala podjetja.

Predsedstvo je septembra tistega leta zasedalo v Ljubljani. Tihonova se je sestanka udeležila kot gostja pri četrti točki dnevnega reda, ki je zadevala širitev in trženje, natančneje, pri točki 4.2 – »Corporate Clubs Project« (projekt poslovnih klubov).

Predstavila je zamisel, ki jo je vseruska federacija za športni ples in akrobatski rokenrol že uspešno uvedla v Rusiji. Podjetja bi ustanovila tako imenovane rokenklube in – prek WRRC – financirala plače trenerjev, najem dvoran in potne stroške za organizacijo poslovnih tekmovanj. Klubi, ki bi se imenovali po financerjih, bi se sčasoma razvili v neodvisno športno organizacijo.

Tihonova je predsedstvo obvestila tudi o predhodnih dogovorih s tremi podjetji:

  • z Gazprombanko, ki so jo ameriške oblasti zaradi ruske agresije v Ukrajini sankcionirale že leta 2014,

  • z družbo Rusatom International Network, ki v tujini predstavlja rusko državno družbo za jedrsko energijo Rosatom,

  • in z nemško podružnico naftne družbe Rosneft, v kateri je imela Rusija še do leta 2020 nekaj več kot 50-odstotni neposredni lastniški delež, ZDA pa so jo leta 2014 prav tako sankcionirale.

Napovedala je, da bodo pogodbe podpisane do konca leta 2019. Predsedstvo se je strinjalo, da se projekt poslovnih klubov začne, kar je poverilo Tihonovi in Kalačevi.

Prvega februarja 2017 se je oče Tihonove, ruski predsednik Putin, mudil na obisku pri sosednjem premierju Viktorju Orbánu. Putinova hči je dva dni pozneje pripotovala v Ljubljano. 

Leta 2020 je o poteku projekta sicer poročala samo Kalačeva, ki je bila tedaj že nova podpredsednica za širitev in trženje, kažejo zapisniki sej. Povedala je, da je bilo takrat v Rusiji že več kot 40 poslovnih klubov.

Predsedstvo je obvestila, da je v sodelovanje že privolila nemška naftna rafinerija PCK, ki je bila v večinski lasti Rosnefta. Ali je WRRC tudi s to družbo sklenil pogodbo o sodelovanju, ni jasno.

Septembra 2021 je Kalačeva predsedstvu poročala, da je WRRC sklenil pogodbo z Rusatomom, in sicer za odprtje klubov v Armeniji, Belorusiji, Turčiji, na Finskem in Madžarskem. Projektov zaradi ukrepov zoper pandemijo covida-19 sicer niso mogli začeti, a je upala, da bodo prve korake naredili do konca leta.

Do takrat so pogodbo o sponzorstvu sklenili tudi z Gazprombanko. Dogovorili so se, da bo s 30 tisoč evri in dodatno finančno podporo prispevala k razvoju kluba na Kitajskem.

Toda oče Tihonove, ruski predsednik Putin, je 24. februarja letos začel vojaško agresijo nad celotno Ukrajino, ki se do danes še ni končala. Odzvale so se mednarodne organizacije, države in mediji, seznami sankcioniranih posameznikov in podjetij po svetu pa so se bliskovito množili.

V tistih dneh se je kar trikrat odzval tudi mednarodni olimpijski komite. Strogo je obsodil Rusijo, ker je kršila olimpijsko premirje, ki so ga leta 2021 za čas letošnjih iger v Pekingu izglasovali Združeni narodi. Premirje bi se moralo začeti teden dni pred začetkom olimpijskih iger 4. februarja, končati pa teden dni po paraolimpijskih igrah, ki so jim sledile.

Rusija je po Ukrajini udarila po koncu olimpijskih iger in pred začetkom paraolimpijskih.

Mednarodni olimpijski komite je športnim organizacijam naposled predlagal, naj prepovedo sodelovanje ruskih športnikov na tekmah in odpovedo že potrjena tekmovanja v Rusiji oziroma jih prestavijo drugam.

Podobno je ravnal tudi WRRC. Sodeč po zapisniku seje februarja letos, ki se je je udeležila tudi Kalačeva, je predsedstvo prepoved razširilo še na prepoved financiranja tekmovanj, klubov in športnikov ruskim podjetjem. Že kmalu po tej odločitvi se je vodstvo, kot kaže, začelo poslavljati od ruskih sodelavcev.

Če ne prej, sta bili v tistem času prekinjeni tudi pogodbi z Gazprombanko in Rusatomom. Kdaj točno, ni jasno. Ko je novinarka Oštra predsednici WRRC Mirjam Kerpan Izak predstavila dejstva, ki kažejo, da je bila Tihonova v organizaciji dejavna tudi po letu 2018, ko naj po njenih zagotovilih ne bi imela več nobene vloge, je ponovila, da je od takrat ni imela. Dodala je, da z njo že leta niso imeli stikov.

Povedala je, da projekt poslovnih klubov nikoli ni zaživel, vendar nič več kot to. Želela je, da ji prenehamo zastavljati vprašanja.

Tihonova in Skripčak se na vprašanja Oštra nista odzvala.

Gregor Jamnik, direktor ljubljanskih hotelov Slon in City, na vprašanja o rezervacijah nastanitev za Tihonovo in Skripčaka ni mogel odgovoriti, kajti hotelirji so »zavezani molčečnosti, zato ne razkrivamo podatkov o naših gostih«.

(Ne)obveščanje Sove

Obveščevalno-varnostne službe po svetu imajo, kar zadeva spremljanje otrok oziroma najožjih družinskih članov politično izpostavljenih oseb, različna pravila in prakse.

Andrej Rupnik, strokovnjak za varnostna vprašanja in nekdanji direktor Sove, je za Oštro pojasnil, da je napoved tovrstnih obiskov korektna do države, v katero potujejo najožji družinski člani političnih voditeljev.

Obiske, ki niso vnaprej napovedani, bi država gostiteljica namreč lahko razumela kot nekorektne, kot neprijateljsko dejanje. Če bi se taki osebi v Sloveniji denimo kaj zgodilo, bi bila vlada v zelo težkem položaju, saj ne bi vedela niti tega, da je denimo hči tako visokega voditelja, kot je Putin, nastanjena v državi.

Če bi se taki osebi v Sloveniji denimo kaj zgodilo, bi bila vlada v zelo težkem položaju, saj ne bi vedela niti tega, da je denimo hči tako visokega voditelja, kot je Putin, nastanjena v državi.
— Andrej Rupnik, nekdanji direktor Sove

Pojasnil je, da je Slovenija v času, ko je vodil Sovo, obvestila Hrvaško, da gre tja na dopust.

Oštro je Rupnika vprašal tudi o postopku vstopa v državo z orožjem, saj je Tihonova potovala z vsaj enim varnostnikom, ki bi lahko bil oborožen. Povedal je, da je postopek odvisen od vrste varnostnika.

Če gre za državnega uslužbenca, država pošiljateljica državi gostiteljici naznani, kdo bo vstopil v državo, kdaj in s kakšno vrsto orožja. Če gre za zasebnega varnostnika na letalskem poletu, postopek izpelje pristojno letališče.

Sova na vprašanja o obiskih Tihonove ni odgovorila, saj ne komentirajo vprašanj, ki zadevajo 2. člen zakona o delovanju Sove.

Drugi člen zakona pravi, da agencija pridobiva in vrednoti podatke ter posreduje informacije »iz tujine, pomembne za zagotavljanje varnostnih, političnih in gospodarskih interesov države,« o organizacijah, skupinah in osebah, ki bi lahko z dejavnostjo v tujini ogrozile nacionalno varnost države in njeno ustavno ureditev.

 

 
 

Bodi naš Veter! 

Z vami želimo zasnovati skupnost. Pridruži se Oštru.

Kaj pridobite, če se nam pridružite? Pripravili smo tri programe.

www.ostro.si/veter